Prognoza pogody na poniedziałek 14 sierpnia 2023. Coraz wyższe temperatury

Rozpoczynamy falę upałów. Prognoza pogody na poniedziałek przyniesie nam trzydziestki na termometrach w zasadzie w całym kraju.

Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Niewiele zmieni się sytuacja synoptyczna w naszym regionie. Europa Centralna i Wschodnia wciąż znajdują się pod wpływem wyżów. Co prawda obszar wysokiego ciśnienia nieco słabnie, jednak wciąż zapewnia nam słoneczną pogodę oraz napływ gorących mas powietrza z południa kontynentu.

Prognoza pogody na poniedziałek 14 sierpnia. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na poniedziałek 14 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Pomimo znajdowania się w obszarze podwyższonego ciśnienia, prognoza pogody na poniedziałek widzi nieco dynamiki w pogodzie nad Polską. Wszystko przez strefę frontu atmosferycznego, która znajdzie się dziś nad centrum kraju. Dlatego też po południu i wieczorem możliwe są burze. O tym jednak za moment. Przeczytaj również: Koszmarny upał ponad 50 stopni na wschodzie. Fala upałów w Polsce

Rozpoczynamy falę upałów

Weekend przyniósł nam już wysokie, letnie temperatury. Jednak upał rozleje się po całym kraju dopiero dziś. Prognoza pogody na poniedziałek przynosi nam bardzo wysokie wartości temperatury praktycznie w całej Polsce.

Upał panował będzie w Polsce w poniedziałek 14 sierpnia 2023
Wysokie temperatury w Polsce w poniedziałek 14 sierpnia

Najwyższe temperatury panowały będą w pasie centralnej i południowej Polski. Tutaj termometry wskazywały będą dziś nawet do 32-33 stopni Celsjusza. Trzydziestki na termometrach zanotujemy na zdecydowanej większości obszarów kraju. Tylko nad Bałtykiem i w Tatrach nieco chłodniej. Jednak również tutaj poniedziałek będzie bardzo ciepłym dniem z temperaturami powyżej 25 stopni Celsjusza. Poniedziałek będzie pierwszym dniem długotrwałej fali upałów jaka przed nami.

Prognoza pogody na poniedziałek. Spokojnie, jednak możliwe lokalne burze

Przez większość dnia spodziewamy się świetnej, słonecznej i letniej aury. Gradient ciśnienia nie będzie podwyższony dlatego też wiatr będzie dziś w Polsce praktycznie nieodczuwalny. Potęgowało będzie to upał, jednak z drugiej strony początek sierpnia przyniósł nam zbyt silny jak na lato wiatr w kraju. Ja z chęcią od niego odpocznę. Po południu i wieczorem, gdy parametry hamujące wznoszące ruchy powietrza nieco osłabną, w Polsce możliwe są burze (tak, wiem o możliwej konwekcji z rana w centrum kraju, jednak obserwując obrazy satelitarne, przed popołudniem raczej już nie zagrzmi).

Prognoza pogody na 14 sierpnia. Burze nad Polską
Prognoza pogody na poniedziałek 14 sierpnia. Burze nad Polską

Powyżej mapa ostrzeżeń wydana przez Polskich Łowców Burz. Według kolegów ze stowarzyszenia aktywniejsze burze wystąpią dziś w północno zachodniej ćwiartce Polski. Podczas przechodzenia burz wiatr wzmagał będzie się do około 70 km/h. Możliwe są również opady małego gradu i silny, choć krótkotrwały deszcz. Dzisiejsze burze nie powinny być bardziej zorganizowane, jednak ze względu na gorące masy powietrza również w wyższych partiach troposfery, dzisiejsze burze będą lokalnie bardzo aktywne elektrycznie.

Podsumowując, poniedziałek przyniesie nam bardzo wysokie temperatury powietrza. Znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia, dlatego czeka nas dziś dużo słońca. Jednak strefa słabego frontu atmosferycznego, który znajduje się nad naszym krajem przyniesie popołudniowe i wieczorne burze. Miłego dnia !