Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze z gradem i upał do 32°C uderzą dziś. Wiemy, gdzie pogoda będzie niebezpieczna [MAPY]Burze i upał do 32°C. Wzrośnie dynamika w pogodzie na początku tygodnia. Wiemy, gdzie aura okaże się szczególnie niebezpieczna.

Dynamiczna pogoda i burze z gradem dziś nad Polską

W poniedziałek Polska będzie w zasięgu ustępującego układów wyżowego z północy i południa kontynentu. Natomiast w miejsce antycyklonu od zachodu wkroczy płytki wtórny ośrodek niżowy, wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, jaki przemieści się nad naszym krajem oraz przyniesie słabe, w drugiej części dnia miejscami na zachodzie umiarkowane i intensywne opady deszczu, jakim mają towarzyszyć burze. Nad kraj docierać powinny w dalszym ciągu dwie odmiennie fizycznie masy powietrza – od zachodu polarnomorskie ciepłe powietrze, skutkując występowaniem na zachodzie i południu wysokich temperatur, natomiast z północy chłodniejsze, które we wschodnich rejonach i częściowo północnych przyczyni się do tego, że będzie występować umiarkowanie ciepła aura.

Prognoza burzowa od ESSL na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych

burze w kraju
Burze w Polsce dziś będą gwałtowne

Opady burzowe do 30 mm, lokalnie grad

Poniedziałek przyniesie w dzień zachmurzenie małe, na zachodzie kraju. Jednak z biegiem godzin wzrastające do umiarkowanego i dużego. Szczególnie na zachodzie Polski przelotne opady deszczu, natomiast już od godzin południowych i popołudniowych burze, miejscami z gradem. Pod koniec dnia burze także na Górnym Śląsku oraz południowym zachodzie Małopolski. Prognozowana wysokość opadów w czasie trwania zjawisk konwekcyjnych na południu Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny do 25-30 mm. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 20°C na Helu, około 25°C na wschodzie, do aż 30°C, 32°C w centrum oraz na zachodzie. Wiatr z uwagi na niewielki różnice ciśnienia w centrum słaby, zmienny. Jednak na wschodzie słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni. Ponadto na zachodzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60-75 km/h.

Burze okażą się silne w Polsce

Zobacz też: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski. Piekielny żar i groźna pogoda. Uważajmy na siebie w tym tygodniu

Najgwałtowniejsze burze w drugiej części dnia nad Polską

Z prognoz numerycznych wynika, że dziś burze możliwe są szczególnie na zachodzie naszego kraju w strefie wkraczającego od zachodu ośrodka niżowego z linią zbieżności wiatru, która poprzedzać ma pofalowany front atmosferyczny. Przewiduje się, że najgroźniejsze burze utworzą się w drugiej części dnia. Akumulacja opadów burzowych sięgać może przeważnie do 20-25 mm. Natomiast porywy wiatru mogą gdzieniegdzie przekroczyć 70 km/h i lokalnie możliwy jest grad. Modele prognozują, że burze mogą formować się na krańcach zachodnich już dziś w godzinach okołopołudniowych. Jednak intensywniejszy rozwój, zwłaszcza gwałtownych burz na południowym zachodzie, spodziewany jest na godziny popołudniowe i wieczorne. Nie można dziś wykluczyć powstania superkomórek burzowych, jak i też klastrów wielokomórkowych. Największe ryzyko superkomórek burzowych będzie na południu i południowym zachodzie. Z uwagi na korzystne warunki niewykluczone są zalążki trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształcona trąba powietrzna. Burze przemieszczać mają się na południowy wschód, wschód z biegiem godzin.

Prognoza burzowa na 10 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze, 10 lipca 2023 r.
Burze w poniedziałek nad Polską

Najbliższej nocy zjawiska burzowe prawdopodobne są nad obszarem niemal całego kraju, jednak największa szansa na ich wystąpienie będzie w południowej połowie Polski. Ośrodkom burzowym nie będą towarzyszyć gwałtowne zjawiska. Spodziewamy się, że w czasie nocnych burz wysokość opadów nie przekroczy 10 mm, natomiast porywy wiatru 60 km/h. Tylko początkowo na południowym zachodzie prawdopodobne są porywy wiatru do około 65 km/h. Modele numeryczne sygnalizują, że strefa burz będzie wraz z niżem stopniowo w ciągu nocy z poniedziałku na wtorek przemieszczać się z zachodu na wschód kraju.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce, 10 lipca 2023 r.
Burze możliwe także w nocy

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz