Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze pojawią się nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr do 60 km/h. Wiemy, gdzie zagrzmi. [15.04.2023]

Burze wystąpią w sobotę nad Polską. Spodziewane opady gradu, silne ulewy i porywy wiatru do 60 km/h. Wiemy, gdzie można spodziewać się zjawisk burzowych.

Niżowa pogoda. Dogodne warunki do rozwoju burz w drugiej części dzisiejszego dnia

W piątek aurę w Polsce kształtowana była przez ośrodek niżowy z centrum na pograniczu Czech i Słowacji. Zaznaczała się strefą frontu ciepłego na zachodzie kraju, jak i też chłodnego frontu atmosferycznego w ciągu minionej nocy na południu Polski. Występował duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem.

Temperatura maksymalna, 14 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Bardzo ciepły dzień i spory kontrast termiczny

W sobotę aura kształtowana będzie przez dość aktywny ośrodek niżowy znad północnej części Włoch, migrując dalej na północ, wypełniając się nad lądem. Z południa na północ przemieszczać ma się chłodny front atmosferyczny, jaki spowoduje wzrost zachmurzenia do całkowitego oraz umiarkowane i słabe opady deszczu, zarówno o charakterze ciągłym jak i miejscami przelotnym. Niewykluczone są burze nad Polską. Szczególnie na południu i południowym wschodzie oraz częściowo na wschodzie oraz w centrum.

Burze wystąpią nad Polską

Sytuacja baryczna na 15.04.2023 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

niżowa pogoda
Rozległe pole niżowe, wpływ niżu z pogranicza Czech i Niemiec oraz znad północnej części Włoch

Dynamiczna pogoda. Będą pojedyncze komórki i klastry wielokomórkowe

Burze rozwiną się najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych w południowej części naszego kraju. Inicjacja konwekcji zachodzić ma za frontem chłodnym. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie chwiejność termodynamiczna do 300-700 J/kg. Przepływ mas powietrza okaże się słaby, dlatego pionowe ścinanie wiatru nie okaże się duże. W warstwie 0-3 km przeważnie 5-7 m/s. a 0-6 km do 10 m/s. Dlatego nie przewiduje się, aby burze były trwałe i dobrze zorganizowane do postaci superkomórek burzowych. Niewykluczone są także wielokomórkowe burze, które utworzą się na strefach zbieżności wiatru dolnego. Z uwagi na słaby wiatr w górnych warstwach troposfery, chmury Cb przemieszczać mają się na ogół z południa na północ. Wysokość opadów sięgnie do 10-20 mm. Zdarzą się opady drobnego gradu. Szczyt aktywności burzowej przypadnie na przedział od 14 do 18. Po zachodzie słońca konwekcja zacznie szybko zanikać. Nie przewiduje się rozwoju kolejnych burz w porze nocnej.

Zobacz też: Upał na południu zagości na stałe. 32-34 stopnie w prognozach. Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 15 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze w kraju
Spora chwiejność w Polsce

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 15 kwietnia 2023, 15Z dla Polski według modelu WRF-ARW

burze nad Polską
Niżowa pogoda, dogodne warunki do rozwoju burz

Wyliczana chwiejność termodynamiczna na 15 kwietnia 2023, 18Z dla Polski w oparciu o model WRF-ARW

burze pojawią się nad Polską
Burze możliwe w wielu regionach

Burze przyniosą ulewy i opady gradu

Sobota przyniesie niżową pogodę. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu regionach opady deszczu. Natomiast wysoko w górach przelotne opady śniegu. Aczkolwiek południu, południowym wschodzie i częściowo wschodzie oraz w centrum, gdzieniegdzie burze, prawdopodobne również opady krupy lodowej. Prognozowana akumulacja opadów w czasie burz do około 15 mm. Natomiast w szczytach Tatr przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 5 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 8°C, 9°C na północy, około 12°C w centrum, do 14°C, 16°C na południu i południowym wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, od 30 km/h do 40 km/h, z kierunków wschodnich. Natomiast nad morzem i w czasie burz porywy do 60 km/h. Zalecamy śledzić je na bieżąco, obserwując radar opadów.

Prognoza burzowa na 15 kwietnia 2023 r. według Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze dziś nad Polską
Burze, 15 kwietnia 2023. Prognoza PŁB

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz