Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał na południu zagości na stałe. 32-34 stopnie w prognozach. Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Upał w Europie nawet do 35 stopni. Ocieplenie, wiosna w Polsce

Wszyscy (mam nadzieję) jesteśmy spragnieni już wiosny. Osobiście to tęsknie już za latem, by móc trochę ponarzekać na upał. Jednak spokojnie. Na ten moment dajmy rozgościć się wiośnie w Polsce. Przyznać należy, że idzie jej to całkiem nieźle, ponieważ ubiegły tydzień był fajny i ciepły jeśli chodzi o pogodę w kraju. Tymczasem w Hiszpanii lato. Wysokie temperatury na mapach widać praktycznie każdego dnia.

Upał na południu Europy zawitał już na stałe

Jeśli ktoś bardzo, ale to bardzo tęskni za temperaturami powyżej 30 stopni, to od kilku dni może udać się w podróż na południe Hiszpanii i Portugalii. Upał występuje tam codziennie od kilku dni. Patrząc na prognozy, bardzo wysokie temperatur występowały będą tam także w kolejnych dniach.

Upał na południu
Upał na południu Półwyspu Iberyjskiego

Temperatury na południu Iberii praktycznie co dzień sięgały będą 32, nawet 35 stopni Celsjusza. Można powiedzieć, ze lato w pełni. Jednak nie do końca. Byłem kiedyś w lipcu blisko Malagi. Przywitały mnie temperatury blisko 45 stopni Celsjusza. To jest upał tak silny, że miałem wrażenie, że mózg gotuje mi się pod czaszką. Wracając jednak do obecnej pogody, na powyższej mapie warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz. Podczas gdy w okolicach Sewilli, czy Malagi właśnie panuje upał, w górach, na granicy Hiszpanii i Francji panuje mróz. Nieźle. Ponad 30 stopni różnicy temperatury na terenie jednego kraju. Przeczytaj również: Prognoza pogody na sobotę 15 kwietnia

Upał nieśmiało pojawia się w innych regionach Europy

Jeszcze kilkanaście dni temu pisałem Wam o ujemnych temperaturach w Turcji. Tymczasem w najnowszych prognozach pogody widać, że na południu kraju nieśmiało zacznie pojawiać się upał. Mamy początek sezonu, więc warto przypomnieć. O upałach mówimy w dni, podczas których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza w cieniu.

Upał powoli dociera do Turcji
Upał powoli dociera do Turcji

Na samym terytorium Turcji upał jeszcze nie występuje, jednak jest już naprawdę blisko. Na terytorium Syrii temperatury sięgają już nawet 36 stopni. Z każdym dniem te gorące masy powietrza wdzierały będą się bardziej na północ, przynosząc letnie temperatury na coraz większym obszarze Turcji, a następnie również Cypru, czy Grecji. Widzimy więc, że wiosna na południu Europy małymi kroczkami przechodziła będzie w lato. Zobaczmy zatem jak wyglądało będzie to w Polsce w najbliższym czasie.

Coraz wyższe temperatury powietrza również w Polsce

Wyglądając dziś przez okno to co napiszę poniżej brzmi dość niewiarygodnie. Za oknem chłodno i pada deszcz. Jednak uwierzcie, że coraz wyższe temperatury wrócą do kraju już od niedzieli. Upał oczywiście w najbliższych kilkunastu dniach nam nie grozi. Zrobi się za to naprawdę ciepło i wiosennie. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Upał nie wystąpi, ale niedługo ponad 20 stopni w Polsce

Widać tu, że już w niedzielę temperatury znów osiągną ponad 15 stopni Celsjusza w Polsce. Ciepłe masy powietrza powrócą do nas z południowego wschodu. W poniedziałek ciepło zrobi się już również w centrum kraju. Na wschodzie temperatury sięgać będą 18 stopni Celsjusza. I tak z każdym kolejnym dniem tygodnia ciepło robiło się na coraz większym obszarze kraju. Przyszły weekend przyniesie nam już bardzo przyjemne wartości temperatury, ponieważ w kraju notowali będziemy już ponad 20 stopni Celsjusza. Co prawda historia zna przypadki, że upał pojawiał się w Polsce w kwietniu (rok 2012 i 32 stopnie 28 kwietnia). Jednak w tym roku raczej bym się takiego scenariusza nie spodziewał. Cieszmy się jednak, że z każdym dniem robiło będzie się coraz cieplej. Wczoraj szedłem z dzieckiem na spacer i zauważyłem, ze zakwitły mirabelki. Piękny widok. Dobrego i spokojnego weekendu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk