Pogoda na sobotę 15 kwietnia. Front nad Polską przyniesie opady deszczu i zachmurzenie

Niestety, nie mam dziś dla Was dobrych informacji o poranku. Pogoda na sobotę w większości regionów Polski nie będzie sprzyjająca. Nad krajem przemieszcza się system, lekko falujących frontów atmosferycznych. W związku z tym pogoda przyniesie nam dziś duże zachmurzenie i sporo opadów. Poniżej sytuacja synoptyczna jaka panuje dziś nad Europą.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Polska dostała się pod wpływ ośrodków niżowych z południa Europy. Z niżami związany jest system frontów atmosferycznych, który od wczoraj wędruje przez nasz kraj z południa na północ. Wciąż napływa do nas powietrze z południa. U swych źródeł (Włochy) jest to powietrze bardzo ciepłe, jednak podczas swej wędrówki przez Morze Czarne, a następnie Ukrainę trafia ono na wychłodzone jeszcze tereny, dlatego do Polski dociera jeszcze jako masy powietrza umiarkowanie ciepłego. Przyjrzyjmy się teraz co dokładnie mówią prognozy pogody na sobotę 15 kwietnia dla Polski. Przeczytaj również: Pogoda zaskoczy. Ulewa nad Polską

Lekkie ochłodzenie w kraju

Co prawda w piątek na południowym zachodzie było dość chłodno, jednak w sobotę niższe temperatury zapanują na terenie niemal całej Polski. Pogoda na sobotę przyniesie nam sporo chmur, przez co słońce nie będzie wstanie podgrzewać dolnych partii troposfery. W związku z tym zrobi się chłodniej.

Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury dla Polski

Powyżej prognoza temperatury dla Polski na dzisiejszy dzień. Widać tu, że tylko na południu kraju będzie dziś wiosennie ciepło. To za sprawą ustępującego zachmurzenia. Dzięki temu termometry na południu pokazywać mogą dziś do 14 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju wartości temperatury ledwo przekraczały będą 10 stopni. Najchłodniej dziś na wschodzie, gdzie wartości temperatury pozostaną na poziomie 6-8 stopni. Niewiele cieplej (8-10) w centrum i na północy kraju. Szczęśliwie będzie to ochłodzenie krótkotrwałe, w niedzielę znów w kraju zrobi się cieplej.

Prognoza wiatru w Polsce na 15 kwietnia 2023
Prognoza wiatru dla Polski na 15 kwietnia 2023

Jak widać z powyższej mapy, w północnej połowie kraju temperaturę odczuwalną obniżał dodatkowo będzie dziś wiatr. Na północy kraju wiać dziś może z prędkością dochodzącą do 50-60 km/h.

Pogoda na sobotę. Front i sporo opadów w kraju

Poniżej skan z radaru opadów Awiacja IMGW. Na skanie widać gdzie pada deszcz o godzinie 6.30 rano, w momencie, gdy przygotowuję dla Was prognozę pogody.

Pogoda na sobotę. Sporo opadów w Polsce
Pogoda na sobotę. Sporo opadów w Polsce

Strefy opadów przemieszczają się dziś z południowego wschodu na północy zachód. Od rana pada w pasie od Podkarpacia i Lubelszczyzny po centrum kraju. W kolejnych godzinach opady deszczu obejmą również całą północną połówkę Polski. W pierwszej połowie dnia pogoda na sobotę przyniesie nam stabilne ciśnienia na poziomie 1010 hPa. Po południu ciśnienie zacznie gwałtownie rosnąć.