Pogoda zaskoczy. Ulewa w Polsce, spodziewany przymrozek. Wiemy, gdzie rozwiną się gęste mgły

Pogoda. Ulewa wystąpi w nocy nad Polską. W obszarach podgórskich niewielki przymrozek. Bez ujemnej temperatury na nizinach. Wiemy, gdzie możemy spodziewać się gęstych mgieł

W piątek pogoda w Polsce kształtowana jest przez układ niżowy ulokowany nad Czechami i Słowacją wraz ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego na zachodzie kraju oraz chłodnego frontu atmosferycznego nasuwającą się ciągu najbliższej nocy nad południu Polski. Jutro pojawią się burze na południu kraju.

W sobotę aura kształtować ma dość aktywny ośrodek niżowy z centrum znad Północy Włoch przemieszczający się dalej na północ tym samym ulegając stopniowemu wypełnieniu. Z opisywanym ośrodkiem niżowym przesuwać się będzie z południa na północ rozciągający się na całą szerokość naszego kraju chłodny front atmosferyczny, jaki spowoduje wzrost zachmurzenia do całkowitego oraz umiarkowane i słabe opady deszczu, zarówno o charakterze ciągłym jak i miejscami przelotnym. Niewykluczone są burze w pasie dzielnic południowych.

Niżowa pogoda, ale ciepło w Polsce

Piątek przyniósł na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, szczególnie w centrum i na południowym wschodzie kraju. Gdzieniegdzie zdarzyły się opady deszczu, przeważnie na zachodzie i południu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Natomiast na południowym zachodzie akumulacja opadów mogła sięgać od 10 mm do 20 mm. Tylko wysoko w górach zdarzyły się opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Ponadto w partiach szczytowych Sudetów przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Na początku dnia zdarzyły się silne zamglenia, lokalnie wystąpiła mgła ograniczająca widzialność do 400-500m.  Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od około 9°C na krańcach zachodnich i na Suwalszczyźnie do 18-19°C lokalnie na południu oraz centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i nad morzem w porywach do 55 km/h, z kierunków wschodnich, na zachodzie północny. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h, w Tatrach do 70 km/h.

Zobacz też: Burze pojawią się w Polsce. Potem rozbuduje się silny antycyklon i temperatura przekroczy 20°C. Poczujemy prawdziwą wiosnę

Temperatura maksymalna, 14 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Pogoda zaskoczy. Ulewa w Polsce, spodziewany przymrozek. Wiemy, gdzie rozwiną się gęste mgły
Pogoda niżowa, duży kontrast termiczny w kraju

Przymrozek w nocy, aura zaskoczy

Noc z piątku na sobotę przyniesie niżową pogodę. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, nad ranem rozpogodzenia na południu kraju. Spodziewane opady deszczu, tylko wysoko w górach zanikające opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwa akumulacja opadów na południu kraju miejscami do 10 mm. Ponadto w drugiej połowie nocy na skutek radiacji ciepła, lokalnie w obszarach rozpogodzeń mgły ograniczające widzialność do 300-400 m. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 4°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 3°C, niższe wartości w kotlinach górskich -1°C. Wiatr okaże słaby i umiarkowany, nad morzem i wysoko w górach dość silny, z przewagą kierunków wschodnich. Wiatr nad morzem w porywach do 55 km/h, wysoko w Tatrach do 70 km/h.

ciepło w kraju, niżowa pogoda
Niżowa pogoda. Przymrozek tylko na krańcach południowych. Śnieg tylko w górach

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl