Silne burze w poniedziałek nad krajem. Dynamiczna i niżowa pogoda. Sprawdzamy, jak wyglądają nowe prognozy.
W poniedziałek zaznaczać ma się nad krajem rozległa zatoka obniżonego ciśnienia znad Skandynawii, wraz ze strefą pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego na południu i wschodzie kraju z dużym zachmurzeniem, przelotnymi opadami deszczu pochodzenia konwekcyjnego i miejscami silnymi burzami. Co więcej, nad północną i zachodnią Polskę docierać będzie chłodne powietrze polarno – morskie znad Skandynawii, natomiast nad południowo – wschodnią część kraju ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze polarno – morskie znad południowo – wschodniej i częściowo południowej Europy.
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Aktywny niż przyniesie ulewy i ochłodzenie w Polsce
Niestabilne warunki pogodowe utrzymają się od dłuższego czasu nad Polską. Dziś nad krajem zaznacza się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego wraz z płytkim niżem. W poniedziałek na pogodę wpływ ma mieć płytki niż Tina. W ciepłym, wilgotnym i chwiejnym powietrzu na południu i południowym wschodzie tworzyć będą się burze. Od godzin porannych dziś na Lubelszczyźnie występują burze, w tym jedna z nich wykazuje cechy superkomórki burzowej. Około godziny 8:00 czasu lokalnego przechodzi w rejonie Lublina i generować może na swojej trasie opady gradu. Zmierza na północny wschód.
Groźne burze nad Polską
Najsilniejsze zjawiska o charakterze konwekcyjnym są dziś prognozowane na południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza. Niewykluczone są nie tylko klastry wielokomórkowe, ale także izolowane komórki burzowe w kształcie kolejnych już dziś superkomórek burzowych. Niewykluczone są także struktury liniowe, gdzie podwyższone będzie ryzyko wystąpienia porywów wiatru do 70-80 km/h. Istnieje niskie ryzyko 1-3 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem.
Prognoza burzowa na 10 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Przewiduje się, że wysokość opadów sięgnie w burzach 15-60 mm, a miejscami na skutek przejścia kilku burz do 70-90 mm, prowadząc do podtopień, zalań i miejscowych powodzi błyskawicznych. Możliwe są też opady gradu o średnicy 1-4 cm. Wraz z początkiem nowego tygodnia kontynuowana będzie deszczowa i burzowa pogoda. Zwłaszcza na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Mogą pojawić się gwałtowne oberwania chmur, dzięki czemu w wyjątkowo krótkim czasie dochodzić będzie do podtopień.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Korzystne warunki do rozwoju burz wynikać mają m.in z oddziaływania strefy pofalowanego frontu atmosferycznego i zalegania wilgotnego, chwiejnego powietrza na południu. Niestabilność powietrza oscylować ma dziś w przedziale od 700-1500 J/kg. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza wyniesie 30-37 mm, sprzyjając występowaniu podtopień i zalań. Pierwsze burze rozwijają się już od pierwszej części dnia, ale znacznie więcej będzie ich około południa i po południu. Pod wieczór i w pierwszej części nocy zaczną zanikać.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC