Burze śnieżne i wiatr ponad 80 km/h uderzą w tych dniach w nasz kraj. IMGW pokazało mapę burzową dla Polski

Wkraczamy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie, co było zapowiadane w drugiej połowie listopada 2024 r. Burze śnieżne możliwe w weekend i na początku przyszłego tygodnia.

Cyrkulacja atlantycka zmieni pogodę i możliwe burze

Najnowsze prognozy wskazują, że w kolejnych dniach doświadczać będziemy odbudowywania się cyrkulacji strefowej atmosfery, dlatego nie powinno już nam towarzyszyć nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne. Wzrośnie jednak wyraźnie dynamika w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji atlantyckiej. Pogoda stanowić może jednak istotne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

W weekend Polska powinna znaleźć się w zasięgu rozległego i wielocentrycznego ośrodka niżowego o imieniu Paulina z centrami nad Półwyspem Fennoskandzkim. Duży gradient baryczny przełoży się na występowanie silnego wiatru gradientowego w kraju. W rejonach górskich i podgórskich pojawi się wiatr fenowy, podnosząc temperaturę powietrza. Na tym obszarze powieje nawet powyżej 100 km/h.

Prognoza sytuacji barycznej na 16.11.2024 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze śnieżne w rejonie
Burze śnieżne możliwe pod koniec weekendu i w poniedziałek

Z północnego zachodu na południowy wschód przechodzić ma chłodny front atmosferyczny, który zmieniać ma radykalnie przebieg warunków pogodowych. Tuż za frontem zacznie spływać przejściowo masa pochodzenia arktycznego.

Prognoza burzowa na 17 listopada 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze w niedzielę (IMGW-PIB)

Groźna pogoda w regionie

Wygląda na to, że adwekcja mroźnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody Bałtyku będzie skutkować wzrostem pionowego gradientu temperatury i wystąpieniem niestabilności powietrza w tamtym rejonie. Dlatego w połączeniu z korzystnymi warunkami kinematycznymi może doprowadzić do rozwoju jesiennych burz. Aktywność elektryczna może być wysoka jak na półrocze chłodne.

Polecamy: Niszczące załamanie pogody w kolejnych dniach. 

Duży przepływ w pionowym przekroju troposfery przełożyć może się na fakt taki, że chmury Cumulonimbus będą przemieszczać się z dużą prędkością z zachodu na wschód, południowy wschód. Występować będą one głównie w rejonie Pobrzeży. Prognozuje się, że występować mogą w ich zasięgu następujące zjawiska towarzyszące jak deszcz ze śniegiem, krupa śnieżna i lodowej z chmur kłębiastych. Ponadto wystąpić mogą porywy wiatru do 70-80 km/h. Potencjalne mogą pojawić się pasma konwekcyjne.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 18 listopada 2024 r. 00Z według WRF-ARW

burze w kraju zaskoczą
Burze w Polsce i bałtycki efekt morza

Burze będą możliwe zarówno na froncie chłodnym, jak i później w zimnej masie powietrza. Niewykluczone, że będą występować także w nocy z niedzieli na poniedziałek, a następnie w poniedziałek w głębi kraju. Będą to prawdopodobnie pierwsze w tym sezonie burze śnieżne. Uaktywni się co więcej „bałtycki efekt morza”.

Źródło: Fanipogody.pl, modellzentrale.de, IMGW-PIB