Burze spowodują dziś miejscami szkody. Prawdopodobne gradobicia, potopienia i silny wiatr do 90 km/h w kraju.
Intensywne zjawiska konwekcyjne w kraju
W poniedziałek Polska znajdzie się w środowisku płytkiego pola obniżonego ciśnienia atmosferycznego znad zachodniej Europy. Co więcej z południowo – zachodnich obszarów Starego Kontynentu coraz szerszym strumieniem będzie postępować adwekcja bardzo ciepłego powietrza polarnego, jakie w większości regionów przyniesie zmienne zachmurzenie z licznymi rozpogodzeniami. Jutro nad kraj zacznie napływać powietrze zwrotnikowe. Miejscami na zachodzie, północy i miejscami południowym – zachodzie będą rozwijać się chmury o charakterze konwekcyjnym z przelotnymi, punktowo intensywnymi opadami w połączeniu z rozproszonymi burzami, które miejscami będą gwałtowne.
Dziś prognozowane jest przez modele na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Jednak po południu i wieczorem w zachodniej połowie kraju możliwe burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Szacuje się, że wysokość opadów w czasie burz do 20-30 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 23°C na północnym zachodzie do 28°C na południowym wschodzie, niższe wartości nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat, bo do około 21°C, 22°C. Wiatr okaże się słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. Tylko w czasie burz wiatr w porywach miejscami do 80 km/h.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL
Burze przyniosą grad i podtopienia w poniedziałek
Docierać ma do naszej części Europy strumień, ciepłej i wilgotnej masy powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. W ten sposób, sprzyjając rozwojowi zjawisk burzowych, szczególnie w drugiej połowie dnia. Szczególnie na północy i zachodzie zaznaczy się strumień chłodniejszej masy powietrza. Na skalę synoptyczną rozwojowi konwekcji sprzyjać ma górna zatoka niżowa i strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Nasilony przepływ mas powietrza i podwyższone uskoki pionowe wiatru mogą sprzyjać tworzeniu się lepiej zorganizowanej konwekcji. Co więcej, burze możliwe są także w pasie centralnym i na południowym zachodzie. Niewykluczone są struktury burzowe w formie izolowanej, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe i układy liniowe.
Groźna pogoda i ryzyko gradobić
Dodatkowo podwyższone ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km i skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km, może sprzyjać tworzeniu się superkomórek burzowych. Szacuje się, że porywy wiatru sięgną do 70-80 km/h, ale w zasięgu superkomórek i potencjalnego układu liniowego do 90 km/h. Szacuje się, że natężenie opadów wyniesie 5-15 mm/10 minut. Akumulacja opadów do 15-35 mm. Co więcej, możliwe są opady gradu o średnicy 1-3 cm. Największy z burz posiadających silny i rotujący prąd wstępujący. W przypadku silnej superkomórki gradziny do 4 cm średnicy w północnej części kraju. Rozwój burz następować ma głównie w strefie lokalnych konwergencji wiatru dolnego.
Polecamy: Pogoda na 5 dni. Bardzo niebezpieczne prognozy pogody dla Polski na najbliższy tydzień
Prognoza burzowa na 17 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski
Należy mieć na uwadze, że w godzinach późno popołudniowych bądź wieczornych od naszych zachodnich sąsiadów nasunąć może się burza wielkokomórkowa o charakterze liniowym. Zaznaczyć może się na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim, wkraczając od Niemiec. Przesuwać powinna się na północny wschód, generując na swojej trasie silne porywy wiatru do około 80-90 km/h, co będzie głównym zagrożeniem na trasie potencjalnego systemu burzowego. Z uwagi na dużą nieprzewidywalność zjawisk burzowych i niepewny dominujący tryb konwekcji. Zalecamy śledzić dane z sieci radarów dopplerowskich POLRAD i detektory wyładowań. Link do radaru online.
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC