Burze okażą się gwałtowne w Polsce. Zalania, gradobicia i punktowe szkody wiatrowe. Gdzie jest burza 17.08.2022?

Burze w środę miejscami będą gwałtowne. Spodziewana zalania, gradobicia i punktowe szkody wiatrowe. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze o charakterze wewnątrzmasowym.

Burze pojawią się znów nad Polską

Od kilku dni sytuacja baryczna nie ulega większej zmianie. Płynie do nas ciepła, wilgotna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego z południa i południowego-wschodu. Znajdujemy się w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia. Inicjacja burz zachodzi na lokalnych strefach zbieżności wiatru, dlatego tak trudno przewidzieć, gdzie dokładnie pojawią się burze. Co więcej w strefach punktowych zbieżności wiatru, dochodzi do większej akumulacji wilgoci, tworzą się ruchy pionowe, co powoduje pojawienie się lokalnych opadów i burz. Dzisiejszy dzień będzie kolejnym, kiedy to utworzą się punktowe burze wewnątrzmasowe.

Burze termiczne dziś nad Polską

Z powodu dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw troposfery, wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Chmury burzowe formować mają się na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w środowisku niewielkiego przepływu mas powietrza. W pierwszej formie rozwoju konwekcji, utworzy się kilka ośrodków burzowych o charakterze izolowanym. Następnie z biegiem czasu uformują się burze wielokomórkowe. Warto dodać, że obok jednej wygasającej burzy, kolejne mogą tworzyć się w okolicy na tzw. granicy wypływu chłodnego powietrza. 

Zagrożeniem w burzach opady powodujące podtopienia, wiatr oraz wyładowania

Gradient poziomy ciśnienia w naszej części Europy nie jest duży. Przekłada się to na niewielki przepływ mas powietrza i słabe pionowe uskoki wiatru. Dlatego też większość burz przyjmie charakter stacjonarny, bądź powoli przemieszczać będą się na południe. Zatem w takich warunkach podstawowym zagrożeniem, w zasięgu burz okazują się silne, a w wielu miejscach nawalne opady pochodzenia burzowego. Wysokość opadów w burzach sięgnie przeważnie do 10-40 mm, chociaż miejscami na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem, możliwa jest akumulacja opadów do 50-70 mm, skutkując miejscami podtopieniami.

Prognoza burzowa na środę i noc ze środy na czwartek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Burze okażą się gwałtowne w Polsce. Zalania, gradobicia i punktowe szkody wiatrowe. Gdzie jest burza 17.08.2022?
Burze, 17 sierpnia 2022 w Polsce

Gdzieniegdzie w burzach może być dostrzegalna podwyższona aktywność elektryczna, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Co więcej w zasięgu najsilniejszych burz mogą zdarzyć się porywy wiatru do 70-90 km/h, prowadząc lokalnie do szkód. Ponadto z najsilniejszych burz możliwe są również opady gradu o średnicy do około 1-3 cm.

Pierwsze burze mogą uformować już około południa. Jednak najwięcej burz rozwinie się w godzinach od 13 do 19, kiedy to energia dostępna drogą konwekcji okaże się największa. Lokalne strefy zbieżności wiatru najsilniejsze.

Komórki termiczne są trudne do prognozowania. Najlepsze są w tej sytuacji metody in situ

Aktywność konwekcyjna zacznie zmniejszać się wyraźnie pod wieczór, kiedy to osłabnie insolacja słoneczna. Aczkolwiek w ciepłej, jednorodnej i wilgotnej masie pochodzenia polarnomorskiego punktowe, lecz na ogół krótkotrwałe burze mogą formować się również po zachodzie słońca. 

Zjawiska burzowe będą więc bardzo punktowe. Co więcej aktualny obecny stan wiedzy i najbardziej rozdzielcze modele meteorologiczne, nie umożliwiają prognozowania zasięgu burz z dokładnością co do miejscowości. Zatem w takiej sytuacji wydają się być warunki lokalne i czynniki losowe, których modele nie uwzględniają. Średni okres trwania pojedynczej burzy w środowisku marginalnego przepływu mas powietrza wyniesie do 15-40 minut, po czym izolowana burza może wygasnąć za sprawą dominacji prądu zstępującego. W pewnej, na ogół niewielkiej odległości od niej mogą tworzyć się następne na tzw. ouftlow boundary. 

Prognoza burzowa na na środę (IMGW-PIB)

burze dziś
Burzowa prognoza IMGW na 17 sierpnia 2022

Zjawiska burzowe tworzące się na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w warunkach jednorodnej masy powietrza to prawdziwa zmora modeli numerycznych. Dlatego też w takiej sytuacji najlepiej korzystać z metod nowcastingowych. Polegają one na obserwacji zdjęć satelitarnych, zobrazowań radarowych z sieci POLRAD oraz śledzenia systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych. Niezwykle istotną rolę odgrywa również obserwacja nieba pod kątem rozwoju chmur Cumulus i Cumulonimbus w naszej lokalizacji i okolicach. Dane bieżące można śledzić online.