Burze gwałtowne już nad Polską. Klaster wielokomórkowy, superkomórki. Gradobicia i ulewne opady deszczu

Burze w Polsce, 16 czerwca 2022. Obserwowany jest klaster wielokomórkowy w południowej części kraju. Lokalnie pojawiły się superkomórki burzowe. Gradobicia i ulewne opady deszczu w Polsce.

Burze w Polsce są intensywne zwłaszcza na południu

W czwartek Polska jest podzielona pogodowo. Szczególnie na północy kraju zalega chłodniejsza masa polarno morska. Natomiast na południu, centrum i wschodzie znajduje się cieplejsza polarno morska. W ciągu dnia zaczęła się wyraźnie uchwiejniać, zalegające głównie w południowej części kraju. Rozwój konwekcji zaszedł na lokalnych strefach zbieżności wiatru oraz w obrębie płytkiego niżu wędrującego przez południe na wschód. Na skale synoptyczną, wspomaganie rozwoju konwekcji zapewnia niewielki wir niżowy. Słabe zjawiska konwekcyjne z nielicznymi wyładowaniami pojawiły się także w centrum i na północnym-wschodzie.

Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę geostacjonarnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi z ostatnich 15 minut

Burze są gwałtowne nad Polską. Klaster wielokomórkowy, superkomórki. Gradobicia i ulewne opady deszczy

Intensywne zjawiska burzowe rozwinęły się w południowej części kraju, gdzie oddziałuje płytki ośrodek niżowy. W jego obrębie występują intensywne wymuszenia, co prowadzi do rozwoju ośrodków burzowych. Rozwój burz zaszedł również na lokalnych strefach konwergencji wiatru. Na północnym-wschodzie burze były w chłodniejszej masie powietrza, dużo słabsze i krócej trwające.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD, które przedstawiają opady wędrujące przez południową część kraju

burze w kraju, ulewy

Chmury burzowe zmierzają na wschód, południowy-wschód

Lokalnie doszło nie tylko do rozwoju klastrów wielokomórkowych, ale także superkomórek burzowych. Chmury burzowe przemieszczają się z zachodu na wschód. Podstawowym zagrożeniem okazują się ulewne opady deszczu. Natężenie opadów osiąga do 7-10 mm/10 minut, natomiast godzinowe sumy do 15-20 mm. Co więcej lokalnie w zasięgu najsilniejszych ośrodków burzowych występują opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Na stacjach pomiarowych IMGW-PIB nie zmierzono porywów większych niż 60 km/h, ale lokalnie mogły sięgnąć do 70-75 km/h. W południowej części kraju najsilniejsze burze będą występować do godzin wieczornych, bądź wczesnej nocy.

Wyładowania atmosferyczne w ciągu minionych 2 godzin przez sieć detektorów na obszarze Polski oraz obszarach przyległych

wyładowania atmosferyczne nad Polską

Niewykluczone, że w kolejnych godzinach burze pojawią się w woj. podkarpackim i lubelskim. Do godzin wieczornych aktywność burzowa może być podwyższona, lecz w pierwszej części nocy zaczną one słabnąć. Po godzinie 24, nie przewiduje się występowania lokalnych burz.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ ONLINE

Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek według IMGW-PIB

 burze w południowej części kraju