UWAGA! Gwałtowna strefa burz nad Polską. Występują zalania, pada grad i dużo piorunów

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem niżu znad południowo-zachodniej Ukrainy. Dodatkowo w pasie dzielnic południowych zalega strefa frontu ciepłego związanego z tym układem niskiego ciśnienia. Po północnej stronie frontu rozwinęły się gwałtowne burze.

Od kilku godzin na bieżącego obserwujemy sytuacje na obszarze Polski. Na silnych strefach zbieżności wiatru w pasie od Mazowsza przez Ziemię Łódzką aż po Wielkopolskę. Zjawiska burzowe zmierzają nawet w stronę Wrocławia.

W dzisiejszych warunkach obserwujemy burze wielokomórkowe. Występują intensywne opady deszczu, które lokalnie prowadzą do podtopień. Niedawno zalania wystąpiły w Otwocku – raportował nasz Czytelnik.

Dodatkowo punktowo burze przynoszą dużą ilość wyładowań atmosferycznych, natomiast same wierzchołki chmur Cb znajdują się nawet 11 km nad Ziemią, co sprzyja dużej aktywności elektrycznej.

Obecnie bardzo aktywna i gwałtowna burza wielokomórkowa przechodzi nad województwem łódzkim. Wyładowani atmosferyczne występują m.in w Łodzi, ale także w okolicach Bełchatowa, ale także Piotrkowa Trybunalskiego.

Poniedziałkowe burze przynoszą opady gradu do 2 cm. Wiatr przeważnie nie przekracza 70 km/h. Podstawowym zagrożeniem są ulewne opady deszczu.

Dzisiejsze burze przemieszczają się od północnego-wschodu, wschodu na południowy-zachód.

Niedawno zjawiska pochodzenia konwekcyjnego wraz z wyładowaniami atmosferycznymi występowały na Kujawach, obecnie grzmi w Wielkopolsce.

W kolejnych godzinach burze prawdopodobne są także na Opolszczyźnie i kolejne w woj. dolnośląskim i Wielkopolsce. Jednak późnym wieczorem, bądź w pierwszej częściej nocy burze zaczną stopniowo zanikać.

Dzisiejsza aktywność burzowa robi wrażenia, mając na uwadze panujące warunki w kraju

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX. Widoczne struktury wielokomórkowe. Szczególnie aktywne na Ziemi Łódzkiej.

Analiza synoptyczna IMGW-PIB na dzień 29.04.2019 r. godzina 12 UTC wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

Zdjęcia satelitarne w świetle widzialnym doskonale obrazują rozwój burz nad Polską w ostatnich 2 godzinach, które przybierają formę multikomórek

Bieżące położenie opadów i burz pod adresem poniżej