Burze pojawiły się ubiegłej doby nad Polską i okazały się niezwykle aktywne elektrycznie jak na końcówkę lutego. Zapowiadaliśmy, że lokalne komórki burzowe mogą pojawić się na zachodzie i północy naszego kraju. Ich rozwój nastąpił w ciepłej masie polarnomorskiej o chwiejnej równowadze termodynamicznej.
Burze utworzyły się nad Polską i okazały się wyjątkowo aktywne elektrycznie jak na końcówkę lutego
W niedzielę Polska znalazła się pomiędzy odsuwającym się na wschód i nasuwającymi do kraju od zachodu niżami barycznymi oraz rozbudowującymi się na południu Starego Kontynentu układami wyżowymi. Dzięki temu w wielu regionach obserwowana była pogodna i słoneczna aura. Aczkolwiek gdzieniegdzie pojawiły się przelotne opady deszczu i lokalne burze. Postępował napływ nad przeważający obszar Polski bardzo ciepłej polarnomorskiej masy powietrza transportowana z rejonu Morza Śródziemnego. Z zachodu na wschód przemieszczał się pofalowany front atmosferyczny i płytki niż w jego obrębie w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu ostatnich 31 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów Blitzortung.org
Na przeważającym obszarze Polski ubiegłej doby temperatura przekroczyła 10°C. Najcieplej było w pasie dzielnic wschodnich, południowych i częściowo centralnych, gdzie temperatura sięgała 13-15°C. Dodatkowo utworzyły się zjawiska burzowe. Rozwój burz nastąpił na granicy cieplejszej i chłodniejszej masy pochodzenia polarnomorskiego. Zjawiskom pochodzenia konwekcyjnego towarzyszyły krótkotrwałe ulewy o akumulacji opadu do 5-10 mm, ale gdzieniegdzie spadł także drobny grad.
Burze okazały się aktywne elektrycznie
Rozbudowa pionowa chmur burzowych typu Cumulonimbus okazała się wystarczająca, aby zaszła elektryzacja w chmurach Cumulonimbus. Dlatego w godzinach późno popołudniowych i wieczornych w niedzielę pojawiły się lokalne burze z drobnym gradem. Grzmiało m.in w woj. lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim. Były to pierwsze tak aktywne elektrycznie burze w 2024 roku. Szacuje się, że burze rozwijały się warunkach słabej i umiarkowanej chwiejności termodynamicznej, która nie przekroczyła prawdopodobnie 300-600 J/kg oraz w warunkach pionowych uskoków wiatru, które nie były większe niż 12-18 m/s. Poziom równowagi (EL) znalazł się na wysokości około 8-9 km. Wykonany wczoraj o 12 UTC w Łebie (woj.pomorskie) sondaż aerologiczny wykazał, że chwiejność termodynamiczna wynosiła około 600 J/kg, natomiast w podwarszawskim Legionowie mniej więcej 300 J/kg. Była ona więc większa niż prognozowały to modele numeryczne, co pozwoliło na silniejszą rozbudowę pionową chmur Cb w pionie i większą intensywność zjawisk konwekcyjnych. Burze zaniknęły po godzinie 21 w niedzielę.
Sondaż aerologiczny wykonany 25 lutego 2024, 12 UTC na stacji aerologicznej IMGW w Łebie
Sondaż aerologiczny wykonany z podwarszawskiego Legionowa, 25 lutego 2024, 12 UTC
Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Prognozy pogody zaszokują Polaków
Poniedziałek z opadami konwekcyjnymi, a nawet i lokalnymi iście wiosennymi zjawiskami pochodzenia konwekcyjnego
Niewykluczone, że w poniedziałek także pojawią się lokalne burze, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie znacznie niższe w czasie ubiegłej doby. Chwiejność termodynamiczna nie powinna przekroczyć 100-250 J/kg. Pewnym utrudnieniem w rozwoju chmur kłębiastych może okazać się miejscowe zaleganie zachmurzenia frontowego oraz gdzieniegdzie początkowo rozpraszających się mgieł, które utrudniają dzienne nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy planetarnej (ang. PBL). Prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych nie przekracza 15-30%. Podczas burz możliwe są opady o łącznej akumulacji 5-10 mm, silniejszy wiatr do 50-60 km/h w zasięgu oddziaływania prądów zstępujących chmur Cb i drobny grad.
Prognozowany zasięg opadów konwekcyjnych 26 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Na przeważającym obszarze Polski prognozowane są iście wiosenne wartości na termometrach, które wyniosą 12-14°C, ale na południowym wschodzie w okolice 15-16°C. Niższe wartości w tym czasie będą mierzone na stacjach IMGW głównie w północnej części kraju, gdzie będzie maksymalnie 8-11°C.
Prognozowana temperatura powietrza na 26 lutego 2024, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski
Prognozowany zasięg opadów konwekcyjnych i potencjalnie lokalnych burz na 26 lutego 2024, 21 UTC
W kolejnych dniach pojawiać będą się lokalne opady, ale o mniejszej ilości niż w minionych tygodniach. Nie można całkowicie lokalnych burz.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, blitzortung.org, burze.dzis.net, fot. Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC