Uwaga! Niedziela z rozwojem silnych burz nad Polską. Sprawdź, gdzie jest burza 19 maja 2019 r.

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem niżu znad południowych Niemiec. We wschodniej połowie skraju utrzymuje się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Dalej napływa do nas bardzo ciepłe i wilgotne powietrze z południowego-wschodu Starego Kontynentu. Prognozowany jest rozwój burz, które punktowo będą gwałtowne.

W niedzielę burze spodziewane są głównie w zachodniej i południowej połowie kraju. Słabe burze mogą pojawić się również w centrum i na północnym wschodzie.

Burze prawdopodobne są dziś głównie w zachodniej i południowej połowie kraju. Ich tworzeniu będą sprzyjać liczne linie zbieżności tworzące się w drugiej połowie dnia. Pierwsze z nich już występują w Wielkopolsce.

Wyliczane są umiarkowane wartości energii dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE od 500 J/kg do 2000 J/kg), będą stanowiły środowisko dogodne do rozwoju burz. Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie od 5 m/s do 15 m/s, co wskazuje na możliwość rozwoju struktur wielokomórkowych i będzie przedłużało życie burz, poprzez rozwój nowych komórek na krawędziach starych burz.

Nieco większa skrętność wiatru w warstwie 0-3 km wyniesie od 50-100 m2/s2, SRH 0-1 km 30-80 m2/s2, dlatego prawdopodobne są burze superkomórkowe.

Całkowita zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery od wyniesie 23 do 30 mm. Pojedyncze burze już występują, jednak główna aktywność burzowa prognozowana jest na godziny popołudniowe i wieczorne. Warunki dziś sprzyjać będą inicjacji superkomórek burzowych, głównie prawoskrętnych i burzy pulsacyjnych. Nieco mniej będzie multikomórek.

W czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych należy spodziewać się przede wszystkim wystąpienia intensywnych opadów deszczu od 15 mm do 30 mm, lokalnie nawet więcej, zwłaszcza w przypadku powstania szlaków konwekcyjnych, przybierających postać training storms.

Dodatkowo prognozowane są liczne przypadki opadów gradu o średnicy od 2 cm do 4 cm, szczególnie w burzach zawierających mezocyklon. Dodatkowo schodzić będą silne prądy zstępujące, oczekiwane są silne zjawiska mikroszkwału (ang. microburst, szczególnie w formie mokrej). Porywy wiatru dochodzić mogą do 80-90 km/h. Istnieje niskie ryzyko pojawienia się słabej trąby powietrznej związanej związanej z mezocyklonem superkomórki burzowej lub typu landspout niezwiązanej z rotującym prądem wstępującym. Pod wieczór burze zaczną tracić na intensywności, ale lokalnie możliwe są zjawiska burzowe w porze nocnej.

Prognozowany obszar burz przez IMGW-PIB na niedzielę

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska prognozuje nieco większy gwałtownych burz niż IMGW-PIB

POŁOŻENIE BIEŻĄCE BURZ PONIŻEJ