Burze dadzą się we znaki w piątek. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska konwekcyjne

Burze możliwe w piątek na obszarze Polski. Sprawdźmy zatem, gdzie możliwe są zjawiska konwekcyjne.

W piątek stopniowo po osunięciu się na wschód płytkiej zatoki niżowej na pogodę wpływać ma dzisiaj wyż obejmujący zachodnia i centralną część kontynentu. Ponadto od północnego zachodu nasuwa się nad kontynent strefa zachmurzenie frontów związanych z niżem nad Atlantykiem, którą możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych i zobrazowaniach radarowych. Wir niżowy wykazuje aktywność nad Wyspami Brytyjskimi, głównie Szkocją. Prognozy numeryczne wskazują, że chmury wysokiego piętra, Cirrus wkroczą w piątek nad zachodnią część kraju już dzisiaj w godzinach okołopołudniowych, przesuwając się na wschód. Natomiast w sobotę możemy spodziewać się słabych opadów deszczu, głównie w północnej połowie kraju.

Burze prawdopodobne we wschodniej połowie kraju

Dziś strefa opadów i burz, które najintensywniejsze były na południu i południowym wschodzie opuszcza powoli nasze wschodnie granice. Aczkolwiek umiarkowane i duże zachmurzenie związane z zafalowanym frontem chłodnym utrzyma się dzisiaj głównie na wschodzie i południu kraju. Natomiast na pozostałym obszarze będzie pogodnie, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, przeważnie przez chmury kłębiaste niższego piętra, Cumulus. Na skutek dziennego nagrzania podłoża. Dochodzić ma do inicjacji konwekcji termicznej. Możliwa pionowa rozbudowa chmur kłębiastych i pojawienie się przelotnych opadów i lokalnych burz, szczególnie we wschodnich regionach kraju Wszędzie temperatura będzie wyższa od 20℃, lecz na ogół nie przekraczająca 25℃.

Burze możliwe są dziś na północnym-wschodzie i wschodzie kraju. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie pionowy gradient temperatury, co w masie polarno morskiej prowadzić ma do destabilizacji troposfery. Tworzyć mają się chmury kłębiaste Cumulonimbus, które przyniosą przelotne opady deszczu, miejscami drobnego gradu. Najbardziej dogodne warunki do wystąpienia burz są prognozowane na północnym-wschodzie. Tam też wysokość opadów w burzach sięgnąć może 10-15 mm. Chmury konwekcyjne wędrować mają od północnego-zachodu na południowy-wschód. W czasie burz porywy wiatru mogą sięgnąć do 60 km/h. Nie można wykluczyć, że burze o niskim natężeniu pojawią się również na południowym-wschodzie kraju. Najbardziej prawdopodobne są w godzinach południowych i popołudniowych. Następnie z biegiem godzin odsuwać mają się dalej na wschód.

Prognoza burzowa na piątek, 17 czerwca 2022 od IMGW-PIB

burze w polsce

W nocy z piątku na sobotę nie będzie warunków do rozwoju burz. Atmosfera okaże się stabilna. W pierwszych godzinach po zachodzie słońca mogą występować na wschodzie opady deszczu. Wpływać na pogodę ma wyż.