Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne burze pojawią się nad Polską. Superkomórki burzowe oraz formacje liniowe. Zdarzą się ulewy do 15 mm i opady gradu


Silne burze pojawią się nad Polską. Możliwe superkomórki burzowe oraz struktury liniowe. Możliwe ulewne opady deszczu, jak i też opady gradu. W burzach porywy wiatru do 50-75 km/h.

Zjawiska burzowe częste do końca tygodnia nad Polską

Polska znajduje się w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Wyspami Brytyjskimi i Skandynawią, który sprowadza do nas ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Z zachodu na wschód przemieszcza się układ frontów atmosferycznych. Ciśnienie spada.

Prognoza sytuacji barycznej na 24 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według niemieckiego DWD

burze możliwe
Polska w piątek w tzw. ciepłym wycinku niżu

Jutro nasz kraj pozostanie w zasięgu układu niżowego znad Bałtyku, w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza sytuacji barycznej na 25 marca 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według niemieckiego DWD

burze w Polsce jutro
Burze rozwiną się jutro za frontem w nieco chłodniejszej masie, ale dalej będzie wiosennie

Grad i ulewy oraz silny wiatr w zasięgu burz

Dziś przed strefą chłodnego frontu wystąpią obszary o chwiejności w przedziale wartości 150-250 J/kg. Te rejony, gdzie wystąpi niewielka niestabilność, pokryją się z umiarkowanymi uskokami wiatru do 15-18 m/s. Dlatego też nasilony przepływ mas powietrza, przełoży się na podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Możliwe są struktury wielokomórkowe, nawet o charakterze liniowym. Szacuje się, że porywy wiatru w zasięgu burz nie przekroczą 50-65 km/h. W burzach ponadto niewykluczone są opady gradu o średnicy do 1-1,5 cm. Akumulacja opadów deszczu nie powinna przekroczyć 5-15 mm. Ośrodki burzowe przemieszczać mają się na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z zachodu na wschód. Przewiduje się, że pierwsze wyładowania pojawią się w godzinach popołudniowych, natomiast zanikną wieczorem.

Prognoza konwekcyjna na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska, autor: Piotr Szuster

burze dziś nad Polską
Burze możliwe w piątek nad Polską. Prognoza Piotra Szustera (Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska)

W najbliższych dniach pogoda będzie charakterystyczna dla cyrkulacji strefowej atmosfery. Dlatego też warunki pogodowe okażą się zmienne. Spodziewane są spore zmiany ciśnienia, wahania temperatury, burze i częste opady, a przejściowo w ostatnich dniach dniach miesiąca również mróz nocami oraz o poranku. Na szczęście z najnowszych prognoz wiodących modeli nie wynika, aby ochłodzenie było trwałe. Zdarzyć mogą się również opady śniegu. Niewykluczone, że w sobotę pojawią się gwałtowne burze, kolejne mniej liczne w niedzielę.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 25 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w wielu regionach
Burze w sobotę, 25 marca 2023

Cyrkulacja strefowa wpływa na pogodę. Dynamiczna aura na początku wiosny kalendarzowej

Jeszcze tylko w piątek przed nacierającym frontem chłodnym, zalega strumień bardzo ciepłego powietrza polarnomorskiego z południowego zachodu i temperatura ma szanse przekroczyć 20 stopni. Do końca bieżącego tygodnia musimy spodziewać się rozwoju burz, a niewykluczone, że zjawiska konwekcyjne z lokalnymi wyładowaniami pojawią się także w przyszłym tygodniu.

Zobacz też: Mróz -35 na północy. Zima nie daje za wygraną. Śnieżyca i chłód nadciągają do Polski

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 25 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze nad Polską
Burze w kraju

Modele numeryczne wskazują, że w sobotę możliwe są silne burze jak na marzec. Opady gradu mogą nie być rzadkością z uwagi na dość nisko położoną izotermę zero stopni. Spłynie do nas chłodna i chwiejna masa powietrza o pewnym potencjale chwiejności. Na skutek dziennego nagrzania, wzrośnie energia dostępną drogą konwekcji do nawet 200-400 J/kg. Lokalne burze możliwe są na przeważającym obszarze Polski. W burzach możliwe są opady deszczu do 5-15 mm, punktowo gradu 1-1,5 cm i krupy lodowej. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60-75 km/h. Mogą być one również niezwykle fotogeniczne.

Prognoza sytuacji barycznej na 25 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w Polsce, 25 marca 2023 r.
Dynamiczna niżowa pogoda w Polsce. Wystąpią burze

Oprócz izolowanych komórek burzowych, spodziewamy się klastrów wielokomórkowych, a w sprzyjających warunkach, możliwe jest pojawienie się nawet formacji liniowych. Możliwe są także burze zawierające rotujące prądy wstępujące – czyli typowe superkomórki burzowe. Niektóre z chmur Cb mogą wykazywać się sporą aktywnością elektryczną. Pierwsze burze mogą rozwinąć się już około południa, ze szczytem aktywności popołudniu i zanikiem wraz z ustępowaniem operacji słonecznej bliżej godzin wieczornych.

Niżowa pogoda i częste burze w Polsce

Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

konwekcja w sobotę
Burze mogą być liczne i aktywne elektrycznie w sobotę za frontem chłodnym

Liczne burze w sobotę. Zwłaszcza w drugiej części dnia

Rozproszone burze rozwijać będą się w środowisku wilgotnej i chwiejnej oraz umiarkowanie ciepłej masy powietrza za głównym frontem chłodnym w sobotę. Wspomaganie rozwoju konwekcji zapewni obecność lokalnych stref zbieżności wiatru, a nawet drugorzędnych frontów. Najwięcej burz pojawi się w drugiej części dnia, natomiast wieczorem zaczną zanikać. Burze powinny ustąpić w pierwszej części nocy.

zjawiska konwekcyjne w sobotę
Burze nad Polską wystąpią w wielu regionach już jutro

W najbliższych dniach na bieżąco będziemy wskazywać, gdzie mogą pojawić się wiosenne burze. Generalnie już teraz zalecamy śledzić na bieżąco zobrazowania radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań, aby zorientować się, gdzie występują zjawiska burzowe. Niedziela może być kolejnym dniem, kiedy to zagrzmi w niektórych rejonach naszego kraju.

Od 27 marca 2023 r. temperatura obniży się do wartości w normie i poniżej normy wieloletniej. Najnowsze prognozy wskazują, że ujemna anomalia może pozostać z nami do okolic 30 dnia miesiąca. Cieplej może zrobić się na przełomie marca i kwietnia. Pozostaniemy w zasięgu cyrkulacji atlantyckiej, dlatego też pogoda okaże się zmienna i dynamiczna z możliwością fal silnego wiatru o skali wichury.

Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl