Mróz -35 na północy. Zima nie daje za wygraną. Śnieżyca i chłód nadciągają do Polski

Byłem wczoraj na treningu syna. Każdy kto bywa na takich „imprezach” wie, że przez półtorej godziny znudzeni tatusiowie plotkują o wszystkim o czym mogą dla zabicia czasu. I tak plotkowaliśmy wczoraj między innymi o tym, że jeszcze pojawi się mróz. Padł temat zmiany opon, ponieważ „prognozy i tak się nie sprawdzają”. Skłoniło mnie to, by ponownie zweryfikować prognozy. Czy nadal widać powrót zimy do Polski? Wpis zaczniemy jednak od czegoś ciekawego.

Mróz poniżej -30 stopni na północy Europy

Wszystkim, którzy są pewni, że zima opuściła już Europę pokazuję 10 najchłodniejszych miejsc na naszym kontynencie za ostatnią dobę.

Mróz na północy Europy jest potężny
Mróz na północy Europy jest potężny

Przyznacie, że robi to wrażenie. Podczas gdy wczoraj w Polsce pławiliśmy się w temperaturach przekraczających 20 stopni, na północy Europy termometry wskazują ponad 50 stopni Celsjusza mniej. W miejscowości Kautokeino, na północy Norwegii stacja pomiarowa zanotowała mróz na poziomie -35,7 stopni Celsjusza. Ktoś powie, że to przecież daleko na północy. To prawda, jednak nie jest to jakaś Grenlandia, czy Antarktyda. Miasteczko to położone jest całkiem niedaleko Bodo, czyli miejscowości, w której całkiem niedawno polska drużyna piłkarska rywalizowała w europejskich pucharach w piłkę nożną. Nie mówimy tu więc o miejscu po którym spacerują niedźwiedzie polarne. Poniżej -33 stopni zanotowano na wszystkich 10 stacjach z powyższego zestawienia. Wiemy już gdzie obecnie podziała się zima. Niestety nie są to dobre wieści, ale ta zima jeszcze wróci również do naszego kraju. Sprawdźmy dlaczego tak się stanie. Przeczytaj również: Wichura uderzy z zachodu. Silny wiatr również w Polsce

Mróz wróci również do Polski. Czym będzie to spowodowane?

Sprawdźmy zatem dlaczego za kilkadziesiąt godzin pożegnamy wiosenne ciepło na rzecz chłodu i opadów śniegu. Poniżej sytuacja synoptyczna na początek przyszłego tygodnia, a na mapie powód negatywnej zmiany pogody w naszym regionie.

Mróz w regionie. Sytuacja synoptyczna
Mróz w regionie. Sytuacja synoptyczna

Na zachodzie Europy rozbuduje się wyż. Masy powietrza wokół wyżu krążą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na wschód od Polski przemieszczał będzie się niż z południa. Tu z kolei masy powietrza krążą wokół niżu odwrotnie do kierunku wskazówek zegara. Teraz wyobraźmy to sobie patrząc na powyższą mapę. Pomiędzy wspomnianymi ośrodkami tworzy się (centralnie ku Polsce) przesmyk, którym z północy na południe spływa chłodne powietrze z dalekich zakątków Europy Północnej (a jak silny mróz tam panuje pisałem powyżej). To właśnie będzie przyczyna spływu chłodu i powrotu zimy w samej końcówce marca.

Mróz w Polsce. Gdzie i kiedy zrobi się znów zimno?

Wiemy już, że na północy Europy nadal panuje mróz siarczysty. Wiemy również, że dokładnie te, bardzo chłodne masy powietrza od końcówki weekendu spływać zaczną z północy do Polski. Zobaczmy zatem prognozę temperatury na najbliższy okres. Z animacji dowiemy się dokładnie gdzie i kiedy zrobi się chłodno.

Mróz w Polsce na koniec marca

Jeszcze dziś (piątek) bardzo ciepło w kraju. Powtórzyć może się sytuacja z czwartku, gdy termometry pokazały lokalnie nawet do 22 stopni Celsjusza. Sobota jeszcze wiosenna i ciepła na wschodzie Polski. Od niedzieli postępować będzie ochłodzenie. Pierwsze przymrozki pojawią się na północy kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pierwszy dzień przyszłego tygodnia chłodny, z temperaturami 2-4 stopnie w wielu miejscach kraju. Bardzo chłodna zapowiada się noc z poniedziałku na wtorek.

Mróz dwucyfrowy w polskich górach
Mróz dwucyfrowy w polskich górach

Wspomnianej nocy w całym kraju wystąpią ujemne temperatury powietrza. Mróz w górach osiągnie nawet dwucyfrowe wartości. Bardzo chłodno (jak na ostatnie, wiosenne standardy) zrobi się również na nizinach. Termometry nocami z poniedziałku na wtorek, czy z wtorku na środę wskazywać mogą nawet -6 stopni Celsjusza. W drugiej części przyszłego tygodnia prognozy pogody dla Polski widzą podział kraju na chłodniejszą północ i nieco cieplejsze już południe kraju. Wiosenne ciepło wróci do kraju bliżej pierwszego weekendu kwietnia.

Niestabilne prognozy odnośnie śnieżycy nad Polską

Tak jak mróz od początku przyszłego tygodnia jest nocami niemal pewny, tak mocno niestabilnie wyglądają prognozy odnośnie niżu genueńskiego i ewentualnej śnieżycy nad częścią Polski. Jeszcze kilka aktualizacji prognoz temu śnieżyca na wschodzie Polski wydawał się niemal pewna. Widziały ją praktycznie wszystkie analizowane przez nas modele pogodowe. Obecnie sytuacja ulega korektom.

Atak zimy i śnieżyce jednak na wschód od Polski?
Atak zimy jednak na wschód od Polski?

Śnieg padać ma również na obszarze naszego kraju. Jednak z najnowszych wyliczeń modeli pogodowych wynika, że centrum niżu genueńskiego przejdzie bardziej na wschód niż widziały to dotychczasowe wyliczenia modeli. Tak czy inaczej, wpis dotyczy temperatury, a to że mróz wróci do Polski jest na ten moment już chyba przesądzone.