Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze w najbliższych dniach zaczną zaznaczać się nad Polską. Miejscami pojawi się upał

chmury konwekcyjne

Burze w najbliższych dniach pojawią się nad Polska. Miejscami może być upalnie w kraju. Szczególnie na zachodzie kraju w pierwszych dniach drugiej dekady sierpnia.

Niskie ryzyko burz we wtorek nad Polską

We wtorek, 9 sierpnia 2022 słabe burze są prawdopodobne na północnym-wschodzie kraju. Przeważający obszar Polski jest pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem znad Wysp Brytyjskich. Na północnym-wschodzie wspomaganie na skale synoptyczną zapewnia zatoka w polu geopotencjał odsuwająca się na wschód. Dlatego też pojawi się wymuszenie pionowych ruchów wstępujących. Konwekcja objawiać ma się wystąpieniem opadów deszczu. Burze nie okażą się intensywne.

Prognoza burzowa na okres od 9.08.2022, 08:00 do 9.08.2022, 20:00 według IMGW-PIB

Burze w najbliższych dniach zaczną zaznaczać się nad Polską. Miejscami pojawi się upał
Burze we wtorek

Porywy w burzach nie powinny przekroczyć 50-55 km/h. Znajdujemy się dziś w wilgotnej i ciepłej masie pochodzenia polarno morskiego. W dzielnicach centralnych prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie niewielkie z uwagi na wysoko położony poziom kondensacji chmur. Na ogół rozwijać mają się niewielkie komórki opadowe. Dlatego też z uwagi na słabą rozbudowę pionową, aktywność elektryczna nie będzie wysoka. Nie będą one jednak długotrwałe. Wieczorem atmosfera się ustabilizuje.

Prognoza konwekcyjna na wtorek według Patryka Matczaka z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w kraju
Konwekcyjna na dziś, 9 sierpnia 2022

Słabe burze możliwe w środę na wschodzie

W środę Polska, w dalszym ciągu będzie w zasięgu wyżu w centrum nad Morzem Północnym. Jednak na wschodzie kraju obecna będzie górna zatoka niżowa. W obrębie tej zatoki prognozowane są nieco podwyższone zasoby niestabilności i wilgoci. W takich warunkach możliwy jest rozwój w godzinach popołudniowych słabych burz, punktowo z opadami około 10 mm i porywami wiatru około 50 km/h.

Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB)

burze na wschodzie
Zjawiska konwekcyjne w środę, 10 sierpnia 2022

Natomiast w czwartek burze możliwe są szczególnie w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem obszarów podgórskich i górskich, gdzie wspomaganie konwekcji zapewni orografia terenu.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)

burze na SE
Burze na południowym-wschodzie

Większa aktywność burzowa we wschodniej połowie kraju w weekend

Wygląda na to, że najwięcej dni upalnych wystąpi na zachodzie. Chłodniej ma być w tym czasie na wschodzie, gdzie zacznie w drugiej części tygodnia zaznaczać się napływ wilgotnej masy z rejonu Morza Czarnego. Wzrośnie więc ryzyko opadów, a nawet burz, które mogą okazać się miejscami gwałtowne. Szczególnie w weekend na wschodzie, południowym-wschodzie. Można je śledzić online na radarach.

Prognozowane sumy opadowe na okres od 9.08.2022, 00Z do 14.08.2022, 18 UTC według modelu ECMWF

więcej opadow i burz
Burzowe opady większe pod koniec tygodnia

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz