Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Morderczy upał coraz bliżej kraju. Mapy temperatury zrobią się czerwone

Upał w Polsce będzie jeszcze silny. Do 39 stopni

Sierpień w pogodzie w Polsce to miesiąc, gdy powoli odczuwamy zbliżającą się jesień. Noce i poranki są już chłodniejsze. Każda kolejna fala upałów wydaje się ostatnią w danym sezonie letnim. Jeszcze nie tym razem. Do Polski zbliża się silny upał. Temperatury powietrza osiągną w Polsce nawet 39-40 stopni. Prognozy są w temacie nadchodzącej fali upałów coraz bardziej stabilne.

Pierwszy upał już w tym tygodniu w Polsce

Jeszcze dzisiejszy dzień przyniesie umiarkowane temperatury w kraju, choć na zachodzie kraju miejscami będzie już gorąco. Więcej o pogodzie na 9 sierpnia pisałem w porannej prognozie. Od jutra do Polski napływać zaczną coraz cieplejsze masy powietrza. Upał jeszcze nie wystąpi, jednak na zachodzie będzie już bardzo ciepło, do 28 stopni powyżej zera.

Powrót upałów do Polski od czwartku 11 sierpnia
Upał powróci od czwartku 11 sierpnia

Coraz cieplej będzie robiło się w Polsce z każdym kolejnym dniem obecnego tygodnia. Pierwszy upał powinien pojawić się na zachodzie kraju w czwartek 11 sierpnia. Widzi to zarówno amerykański model GFS, jak i regionalny model ECMWF. Tego dnia wzdłuż zachodnich granic kraju słupki rtęci wskazywać będą 30-32 stopnie Celsjusza. Gorąco zrobi się w czwartek również w pozostałych regionach Polski. Pogoda przyniesie temperatury w okolicach 25 stopni w centrum i na wschodzie kraju. Chłodniej tylko na obszarach podgórskich i w górach.

Prognoza temperatury na piątek 12 sierpnia 2022

Wysokie temperatury w Polsce 12 sierpnia w piątek
Piątek 12 sierpnia przyniesie wysokie temperatury

Wysokie temperatury powietrza przyniesie w Polsce również piątek 12 sierpnia. Upał wystąpić może nie tylko na zachodzie kraju, ale również w na południowym wschodzie. Temperatury maksymalne w kraju osiągną 32-33 stopnie Celsjusza. Podobne wartości temperatury wskazywały będą termometry w weekend , kiedy to w wielu regionach kraju znów będzie powyżej trzydziestu stopni. Warto dodać, że w weekend we wschodniej połowie kraju znów pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Nie powinny być to jednak groźne nawałnice. Okazuje się, że nadciągająca fala upałów może okazać się najdłuższą tego lata.

Fala upałów nad Polską potrwa zaskakująco długo?

Bardzo ciekawie wyglądają obecne wyliczenia modeli numerycznych pod kątek okresu w jakim upał pozostawał będzie z nami w regionie. Jeśli prognozy modeli sprawdzą się, to trzydziestki na termometrach towarzyszyć będą nam aż do ostatniej dekady sierpnia.

Prognoza temperatury. Upał jeszcze 24 sierpnia w kraju

Prognozy widzą upał w Polsce nawet po 24 sierpnia
Upał w prognozach nawet w ostatniej dekadzie sierpnia

Powyżej prognoza temperatury na 24 sierpnia dla Polski. Nie dość, że upał wciąż jest widoczny na mapach temperatury, to jeszcze do tego jest naprawdę silny. Modele widzą w trzeciej dekadzie sierpnia temperatury na poziomie 39 stopni Celsjusza. Przypomnę tylko, że rekord temperatury wszechczasów za miesiąc sierpień dla Polski to właśnie 39 stopni. Wiele wskazuje na to, że rekord temperatury podczas nadchodzącej fali upałów jest poważnie zagrożony. Oczywiście, to wciąż tylko dalekie wyliczenia modeli. Jednak przyznać należy, że prognozy z ostatnich kilku aktualizacji są wyjątkowo stabilne w przypadku temperatur dla Polski. Jeśli wyliczenia modeli sprawdzą się, to przed nami najdłuższa i najsilniejsza fala upałów tego sezonu letniego.

Upał po 15 sierpnia będzie bardzo silny

To wciąż wyliczenia modeli na dość odległy okres w pogodzie. Jednak tak jak pisałem powyżej prognozy wyglądają od wielu aktualizacji wyjątkowo stabilnie. Upał rozpocznie się w kraju już w drugiej połowie obecnego tygodnia, jednak prawdziwego uderzenia bardzo wysokich temperatur spodziewamy się po 15 sierpnia.

W drugiej połowie sierpnia 2022 upał jeszcze silniejszy
Silny upał w Polsce 15 sierpnia

Już w połowie miesiąca upał sięgał będzie nie 32 jak w weekend, a 34-35 stopni Celsjusza. Te kilka stopni przy tak wysokich temperaturach robi dużą różnicę. Temperatury z początkiem drugiej połowy miesiąca zrobią się naprawdę uciążliwe. Szczęśliwie mamy już sierpień. W związku z tym trochę ukojenia przynosiły nam będą noce, które tropikalne będą już tylko lokalnie, na zachodzie kraju. Bardzo wysokie temperatury widać na mapach praktycznie do końca okresu prognozy. Jednak wciąż pamiętajmy, że to odległe terminy. Prognozy na tak dalekie terminy mogą jeszcze zawierać sporą dawkę niedokładności. Pewnym jest jednak, że upał do Polski zbliża się z każdym dniem, a temperatury powyżej 30 stopni pozostaną z nami na dłużej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk