Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 9 sierpnia 2022. Ciepły dzień, ale burze wracają do Polski

Pogoda na 9 sierpnia. Burze w Polsce

Dzień dobry we wtorek 9 sierpnia. W Lublinie przywitało nas słońce, lecz na mapach satelitarnych widać, że nie wszędzie od rana jest słonecznie. Dziś przed nami ciepły dzień, lecz w wielu miejscach pojawią się chmury, przelotne opady i burze. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na 9 sierpnia 2022.

Pogoda na 9 sierpnia. Sytuacja synoptyczna w regionie

Pogoda na 9 sierpnia. Sytuacja synoptyczna
Sytuacja synoptyczna w Europie 9 sierpnia 2022

Zdecydowanie większy obszar Europy znajdzie się dziś pod wpływem klina wyżowego. Obszar podwyższonego ciśnienia rozciąga się od Hiszpanii i Wysp Brytyjskich, przez Europe Centralną po północny wschód kontynentu. Wyż skutecznie blokuje cyrkulację strefową, dlatego też niże pochodzenia atlantyckiego w najbliższym czasie będą tylko „ślizgały się” po krańcach północnych kontynentu. Polska znajduje się pod wpływem wyżu OSCAR, ale nie przeszkodzi to powstaniu burz. Wszystko górną zatokę niskiego ciśnienia, która delikatnie wpłynie na pogodę w północno wschodniej ćwiartce kraju. Zobacz: Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski

Pogoda na 9 sierpnia. Wtorek przyniesie słabe burze

Wspomniana zatoka ciśnienia przyniesie umiarkowane wspomaganie ruchów znoszących powietrza. Co za tym idzie, w części kraju rozwijały będą się chmury kłębiaste. W Polsce północnej i centralnej energia CAPE sięgać będzie 200 J/kg. Na północnym wschodzie energia dostępna drogą konwekcji to nawet 400 J/kg.

Mapa ostrzeżeń przed burzami na 9 sierpnia. Polscy Łowcy Burz
Burze dziś nad Polską. Mapa ostrzeżeń PŁB

Wszystko to sprawi, że na północy i północnym wschodzie Polski rozwijały będą się chmur kłębiaste. Przynosiły będą one krótkotrwałe, przelotne opady deszczu. Największe prawdopodobieństwo wyładowań atmosferyczny dziś na północnym wschodzie. Bliżej centrum rozwój burz będzie utrudniony ze względu na wysoki poziom kondensacji. Pogoda na 9 sierpnia przyniesie więc opady i słabe burze w części kraju. Słabe opady możliwe również na wschodzie kraju. W tych regionach grzmieć jednak nie powinno. Burze powstawać mogą już od godzin porannych w północno wschodniej Polsce. Komórki konwekcyjne powinny zanikać po zmroku.

Wtorek 9 sierpnia przyniesie przyjemne temperatury

Dzisiejszy dzień przyniesie umiarkowane, ale przyjemne temperatury powietrza. Wciąż spływając do nas masy powietrza o charakterze morskim. Jednak zwrotnikowe powietrze niosące upał w Polsce jest coraz bliżej. Pogoda na 9 sierpnia upałów w kraju nam jeszcze nie przyniesie. Jednak w niektórych regionach kraju zrobi się już gorąco.

Pogoda na 9 sierpnia. Coraz cieplej w Polsce
Temperatury we wtorek 9 sierpnia

Najcieplej w dniu dzisiejszym będzie na zachodzie kraju. To właśnie przy granicy z Niemcami temperatury wzrosnąć mogą powyżej 25 stopni, co oznacza wspomniany dzień gorący. W okolicach 23-25 stopni na całym zachodzie Polski. Podobne wartości temperatury we wtorek na południowym wschodzie. Nieco chłodniej w pozostałych regionach (centrum, północ, północny wschód), gdzie słupki rtęci pokażą dziś do 22 stopni Celsjusza. Pogoda na 9 sierpnia nie przyniesie silniejszych porywów wiatru. Jedynie podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych i burz powiać może trochę modniej, do 50-60 km/h. Wciąż bardzo wysokie jest ciśnienie atmosferyczne. Barometry we wtorek pokazywały będą ponad 1025 hPa. Ciśnienie będzie dziś stabilne. Po więcej aktualności pogodowych zapraszam na stronę główną serwisu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk