Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał gwałtownie wkroczy do Polski. Będą noce tropikalne, wystąpi deficyt opadów i niewiele burz

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wkroczy do Polski na dniach. Spodziewane są okresami również noce tropikalne. Jednak za sprawą dominacji pól podwyższonego ciśnienia wystąpi wiele dni bez opadów, pogłębiając w ten sposób susze hydrologiczną. Aktywność burzowa jak na sierpień nie okaże się nadzwyczaj wysoka. Burze mają być na ogół rzadkie.

Pogoda długoterminowa. Krótkie ochłodzenie w Polsce, na horyzoncie jednak fale upałów

W niedzielę cała Polska znalazła się w znacznie chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Z każdym kolejnym dniem przyszłego tygodnia temperatura zacznie rosnąć w całym kraju. Wygląda na to, że przed nami ostatnie tygodnie meteorologicznego lata, które będą idealnym okresem do wypoczynku na świeżym powietrzu oraz planowaniu urlopu. Pierwsza krótka fala upałów wystąpiła od środy do soboty na początku sierpnia. W niedzielę ochłodziło się w naszej części Europy wyraźnie i temperatury są niższe o nawet 15°C/18°C.

Wiele wskazuje, że Ci co zaplanowali urlop na sierpień mogą liczyć na wiele dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi. Jest szansa, że nie zabraknie wielu dni upalnych i temperatura sięgnie nawet 30°C/38°C. Wysoka sierpniowa insolacja sprzyjać ma opalaniu, jednak przy wysokim indeksie UV warto zachować ostrożność i ograniczać okres przebywania w największym Słońcu. Ilość opadów w kolejnych tygodniach będzie poniżej średniej wieloletniej, burze z uwagi na zaleganie najczęściej suchych mas powietrza mają być rzadkie, ale okresami mają się zdarzać. Na ogół będą o ograniczonym zasięgu. Z prognoz różnych ośrodków meteorologicznych wynika, że szczególnie dużo dni gorących oraz upalnych zdarzy się w drugiej i trzeciej dekadzie sierpnia. Przez dłuższy okres czasu utrzyma się m.in w Polsce dodatnie odchylenie temperatury od średniej klimatologicznej dla tego konkretnego okresu roku.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa temperatura na 10 dni według modelu GFS na okres od 7.08.2022 do 17.08.2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał gwałtownie wkroczy do Polski. Będą noce tropikalne, wystąpi deficyt opadów i niewiele burz
Średnia dobowa typowa dla termicznego lata w Polsce

Pogoda długoterminowa. Sierpień powinien zapisać się jako miesiąc ciepły, lecz suchy

Zaktualizowana prognoza europejskiego modelu ECMWF zakłada temperaturę powyżej normy klimatologicznej o średnio 1-2°C względem 20-letniego okresu klimatologicznego. W całym kraju pojawia się jednak szansa na pogłębianie suszy hydrologicznej. Deficyt opadów według modelu ECMWF ma się pogłębiać w naszej części Europy z uwagi na dominacje pogody wyżowej. Problemu suszy nie rozwiążą burze, które okaże się rzadkie i mocno ograniczone obszarowo.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na sierpień 2022 według modelu ECMWF

Powyżej normy temperatura w Polsce

Pogoda długoterminowa. Najwięcej dni z upałami będzie w zachodniej części Polski

Na początku najbliższego tygodnia jeszcze bez upału. Temperatura wyniesie przeważnie od 20°C do 28°C. Najczęstsze mają być dni z umiarkowaną temperaturą, ale czasem zdarzą się dni gorące, kiedy to temperatura przekroczy 25°C, czyli próg dnia gorącego. Mowa tu oczywiście o pomiarach na wysokości 2 metrów n.p.g w klatce meteorologicznej, czujnikami wzorcowanymi, bądź w profesjonalnych osłonach radiacyjnych, które które ograniczają wpływ nagrzewania się czujnika temperatury od promieni słonecznych. Prognozy od wielu dni sugerują, że druga połowa sierpnia będzie znacznie powyżej normy termicznej dla tego okresu roku. Najchłodniej ma być wzdłuż gmin nadmorskich oraz na Podlasiu i Suwalszczyźnie, jak i też w obszarach podgórskich, najcieplej na zachodzie, południowym-zachodzie.

Wyliczana średnia anomalia na 10 dni według modelu GFS/CFSR względem okresu bazowego 1979-2000

anomalia powyżej normy w sierpniu 2022
Na zachodzie znacznie powyżej normy wieloletniej

Dni upalne i wysoka temperatura w prognozach średnio i długoterminowych

Jednak upały są prognozowane przed 15 sierpnia 2022. Już w drugiej części nadchodzącego tygodnia temperatura wzrośnie do progu gorących dni. Upał ma szanse pojawić się na zachodzie kraju już 10 sierpnia 2022. Na pozostałym obszarze Polski temperatura ma być na umiarkowanym poziomie dla ósmego miesiąca roku. Poniżej progu dnia gorącego będzie głównie na Suwalszczyźnie oraz w obszarach podgórskich, jak i też nad samym morzem. W kolejnych dniach mijającego tygodnia utrzymać może się podział na nieco chłodniejszy wschód i na ogół upalny zachód. Dominować mają na ogół antycyklony, dlatego też warunki pogodowe przez wiele dni okażą się stabilne. Z prognoz różnych ośrodków meteorologicznych wynika, że upał powinien rozlać się na przeważający obszar naszego kraju w okolicach 14-15 sierpnia 2022. Jest szansa, że jeszcze w sierpniu temperatura przekroczy w wielu regionach 35°C. Szczególnie w zachodniej i południowej części kraju w czasie adwekcji powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura na 10 dni. Niewykluczone, że miejscami wartości okażą się o kilka stopni wyższe od prognozowanych przez model GFS

pogoda długoterminowa. wysoka temperatura i upały
Upały największe na zachodzie, południowym-zachodzie

Deficyt burz w Polsce, wysoka temperatura sprzyjać ma pogłębianiu się suszy hydrologicznej

Kulminacyjny okres z najwyższymi temperaturami w sierpniu powinien przypaść na przełom 2 i 3 dekady mijającego miesiąca. Wtedy to dni z upałem nie powinno zabraknąć. Czasem jednak zdarzą się burze, których nie będzie wiele. Mogą być nawet o gwałtownym charakterze, lecz o ograniczonym zasięgu.

Niestety prognozy z różnych ośrodków meteorologicznych nie napawają optymizmem, jeśli chodzi o opady. Padać ma mniej niż zazwyczaj w sierpniu. Przy intensywnej insolacji i umiarkowanych oraz wysokich temperaturach występować ma silne parowanie, powodując pogłębianie się suszy hydrologicznej. Tylko niewielką i krótkotrwałą poprawę wniosły silne opady pod koniec lipca. Na Wiśle wzrósł po ostatnich opadach poziom wody, lecz w kolejnych dniach ponownie zaczniemy zbliżać się minimów sprzed ostatnich tygodni i lat.

Pola wyżowe wpływać mają na pogodę w Polsce

Modele prognozują dominacje pola wyżowego w naszej części Starego Kontynentu, dlatego padać ma mniej niż zwykle. Warunki pogodowe kształtować mają przeważnie wyże ze wschodu, nieco rzadziej z zachodu Europy. Czasem utworzyć może się rozległy obszar podwyższonego ciśnienia rozciągający się od Atlantyku aż po wschód Starego Kontynentu. Deficyt opadów ma być wyraźny a pogoda przez dłuższy okres czasu stabilna.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy

pola wyżowe
Wyżowa pogoda najczęstsza w sierpniu

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza wysokości opadów na okres od 7.08.2022, 00Z do 16.06.2022 według modelu ECMWF

deficyt opadów do połowy sierpnia
Sucho w Polsce

W dalszym ciągu jednak obserwujemy na stacjach wodowskazowych strefę stanów niskich i to na głównych rzekach w Polsce. Poprawa sytuacji hydrologicznej z pewnością nie nadejdzie w sierpniu. Być może nieco więcej popada w miesiącach przejściowych, kiedy to uaktywni się cyrkulacja zachodnia i mogą pojawić się wydajne opadowo niże z południa.

Niewykluczone jednak, że więcej popada w drugiej części mijającego miesiąca. Wtedy to też wzrośnie prawdopodobieństwo lokalnych burz w Polsce. Nie rozwiążą one jednak problemu suszy.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia opadów według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa. suchy sierpień na ecmwf
Duży deficyt opadów w sierpniu 2022

Umiarkowana temperatura pozostanie na znacznym obszarze Polski do początku drugiej dekady sierpnia. Wiele osób nie będzie narzekać na aurę. Następnie temperatura zacznie rosnąć w całym kraju. Na zachodzie upał rozpocznie się w środę i tych dni upalnych w kolejnych tygodniach będzie tam najwięcej. Rzadsze upały mają być na wschodzie, a zwłaszcza na północnym-wschodzie. Przewaga dni z umiarkowaną i wysoką temperaturą ma być wyraźna. Tylko sporadycznie trafią się dni z temperaturą poniżej normy klimatycznej.

Kulminacyjna fala upałów w prognozach modeli

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek pochodząca z modelu GFS na 16 dni dla wysokości izobarycznej 850 hPa sugeruje dominacje na ogół ciepłych, a czasem upalnych mas w Polsce. Na przykładzie miasta Poznań

gorąco i ciepło w Polsce
Najczęściej powyżej normy temperatura w Polsce

Szczyt upałów powinien przypaść na drugą połowę sierpnia. Wtedy to w Polsce temperatura ma przekraczać 35°C/38°C. Nowych rekordów temperatury nie powinniśmy ustanawiać w naszej części Europy.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek dla Poznania, wysokość 2 m.n.p.g na ponad 2 tygodnie według amerykańskiego GFS

pogoda długoterminowa. bardzo ciepło w kraju
Wysokie wartości w kraju

Nieco chłodniejszy, ale w dalszym ciągu sygnalizujący wiele dni upalnych w kolejnych tygodniach jest europejski model ECMWF. Również widzi on szczyt wysokich temperatur w drugiej połowie mijającego miesiąca. Wkrótce podamy więcej informacji na łamach naszego portalu.

Prognoza wiązek na ponad 2 tygodnie według modelu ECMWF dla Poznania, wysokość 2 m.n.p.g

upały w polsce
Upały w Polsce

Reasumując, przed nami kulminacja letnich temperatur w naszej części Europy. Umiarkowane temperatura wystąpi zwłaszcza na początku przyszłego tygodnia, potem zaczniemy obserwować wzrost wartości na termometrach. Do połowy sierpnia nie widać w prognozach większych opadów. Pozostaniemy na ogół w polu podwyższonego ciśnienia, dlatego też warunki pogodowe mają być stabilne przez dłuższy czas. Tylko pojedyncze dni z burzami zdarzą się do 15 sierpnia 2022. Jednak prognozowanie zjawisk burzowych z dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Zalecamy więc śledzić prognozy codziennie.