Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Lokalnie wystąpi gęsta mgła i niska temperatura. Nawet 5 stopni w najchłodniejszej części nocy na nizinach.
Pogoda. Polska znalazła się w weekend w znacznie chłodniejszej masie z północnego-zachodu
Odcinek chłodnego frontu atmosferycznego poprzedzony linią zbieżności, który wczoraj przetaczał się nad naszym obszarem znajduje się dziś nad Białorusią i Ukrainą. Tylko początkowo na południowym wschodzie obserwowaliśmy na zobrazowaniach satelitarnych „resztki” i jego zachmurzenia. W niedzielę rozciągał się dalej południe, przez Słowację, Austrię po Półwysep Apeniński. Stanowi on granice dwóch zróżnicowanych fizycznie mas powietrza. Gorącej masy powietrza pochodzenie zwrotnikowego od chłodniejszego, polarnego morskiego. Dlatego też znad Europy Północnej oraz Polski i obszarów przyległych ustąpiły na ogół upały. Płynie do nas chłodniejsze powietrze polarnomorskie.
Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 8.08.2022, 00UTC dla wysokości 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy
W dalszym ciągu bardzo wysokie temperatury stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia występują na południu kontynentu. Głównie na Półwyspie Iberyjskim, Apenińskim, Bałkanach i nad Morzem Czarnym a także w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Pozostały obszar Starego Kontynentu jest w chłodniejszym powietrzu polarnym morskim maksymalna. W wielu regionach temperatura nie przekraczała 25℃. Nocą przy bezchmurnym niebie i słabnącym wietrze możliwe są spadki temperatury poniżej 10℃, świadcząc o zbliżającej się stopniowo wczesnej jesieni. Już na początku września przywitamy meteorologiczną jesień, natomiast ta astronomiczna nadejdzie trzy tygodnie później.
Wyż baryczny ulokowany w pobliżu Europy wpływa na warunki w Polsce
W polu ciśnienia utrzymuje się klin wyżu znad północnego Atlantyku i Wysp Brytyjskich. Prognozy sugerują, że w najbliższych dniach ma on rozbudowywać się na północny-wschód, częściowo wschód. Wpływ na warunki pogodowe będzie mieć też w Polsce, przynosząc na dłuższy okres czasu stabilizacje warunków pogodowych z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Aczkolwiek prognozy modeli o wysokiej rozdzielczości sugerują, że na południowym wschodzie i południu oraz na północy kraju. Pod inwersją wyżu przez większość czasu utrzymywać mają się chmury Cumulus oraz Stratocumulus, z których nie będzie na ogół padać. Jednak na północy i południowym zachodzie dostrzeżemy również nadciągające chmury piętra wysokiego. Nie ograniczoną one jednak w istotny sposób dopływu promieni słonecznych. Niewykluczone, że do weekendu w Polsce nie będzie większych opadów. Dynamika w pogodzie może wzrosnąć po 15 sierpnia, kiedy to większość prognoz sugeruje opady burzowe i nieco rzadziej wielkoskalowe. Będziemy o tym informować na łamach naszego portalu.
Pogoda. Prognozowane pole ciśnienia na 8.08.2022, 12Z według modelu GFS
Noc z z niedzieli na poniedziałek minie pod znakiem dominacji pola wyżowego. Dlatego też w wielu regionach pogodnie. Tylko na krańcach południowych miejscami zachmurzenie duże i możliwe słabe opady deszczu. Lokalnie na północy krótkotrwałe mgły, ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 9°C miejscami na północy do 15°C na południowym wschodzie i 16°C nad morzem. Lokalnie na północnym wschodzie spadek temperatury do 5°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków wschodnich.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 8.08.2022, 02Z według modelu ICON-RUC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC