Upał nas zaszokuje. Morderczy żar zapłonie nad Polską. 40 stopni na mapach

Do Polski spływa obecnie nieco chłodniejsza masa powietrza morskiego. Upał ustąpił, jednak już teraz mogę zapewnić, że tylko na chwilę. Najnowsze wyliczenia modeli szokują. Czyżby całkiem niedługo pobity został rekord temperatury maksymalnej za sierpień? Jeśli prognozy sprawdzą się, to czeka nas morderczy upał. Sprawdźmy szczegóły.

Spis treści:

Co czeka nas w pogodzie w najbliższych dniach?

Najbliższe dni upłyną nam pod znakiem wyżowej pogody. To w związku z rozbudową silnego antycyklonu jaki umiejscowił się na zachodzie kontynentu.

Sytuacja synoptyczna nad Europą
Wielocentryczny wyż OSCAR nad Europą

Widać z jak rozległym układem wyżowym mam do czynienia obecnie w Europie. Najbliższe kilka dni to w Polsce słoneczna, przyjemna, ale jeszcze nie upalna aura. Czeka nas mnóstwo słońca, mało opadów, ale i umiarkowane temperatury powietrza. Z każdym dniem będzie coraz cieplej, jednak na upał poczekać musimy jeszcze do początku weekendu. Już w piątek lokalnie termometry w Polsce wskazywać powinny ponad 30 stopni. Gorący będzie również przyszły tydzień, ale o tym napiszę w ostatnim akapicie wpisu.

Upał w Polsce od nadchodzącego weekendu
Upał w Polsce już od nadchodzącego weekendu

Powyżej prognoza temperatury dla Polski na piątek 12 sierpnia. W całym kraju zrobi się naprawdę ciepło, a lokalnie słupki rtęci przekroczą trzydziestki. Podobnych wartości temperatury spodziewamy się w weekend w kraju. Jednak pogodę w weekend psuć może nieco przelotny deszcz i burze. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać. Więcej aktualności pogodowych na stronie głównej.

Potężny upał w Europie i blisko kontynentu

W Polsce chwilowo odpoczywamy od upałów. Nie oznacza to jednak, że upał odpuścił w Europie. Wciąż bardzo wysokie temperatury panują na południu i południowym wschodzie kontynentu. Prognoza temperatury dla Europy na wtorek 9 sierpnia 2022.

Upał w Europie. Prognoza temperatury na 9 sierpnia
Prognoza temperatury na 9 sierpnia

Na powyższej mapie z prognozą temperatury fajnie widać jak chłodniejsze powietrze morskie wyparło upał z Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak na pozostałym obszarze kontynentu wciąć zalegają gorące, zwrotnikowe masy powietrza przynoszą upał dochodzący do nawet 40 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury panują choćby w Portugalii, Hiszpanii, czy na Bałkanach. Silny upał obserwować będziemy w najbliższych dniach również w Bułgarii, czy na wschodzie Ukrainy. Osobnym tematem jest region Turcji, gdzie również jest bardzo gorąco.

Silny upał blisko Europy
Potężny upał blisko Europy

Może w samej Turcji temperatury nie szokują (choć upał występuje tam codziennie). Jednak już na południe i południowy wschód od Turcji temperatury szokują. Obecnie na Półwyspie Arabskim trwa fala potężnych upałów. Temperatury w cieniu przekraczają 50 stopni Celsjusza. Powietrze to dociera również do Syrii i do południowo wschodnich krańców Europy.

Dramatyczne prognozy. Bardzo silny upał jeszcze w sierpniu

Wróćmy jednak do naszego kraju ponieważ prognozy temperatury są zatrważające. Modele numeryczne dla drugiej połowy sierpnia widzą upał w Polsce sięgający nawet 40 stopni Celsjusza. Upał towarzyszył będzie nam praktycznie od weekendu przez kilkanaście kolejnych dni. Początek przyszłego tygodnia to temperatury na poziomie 30-32 stopni w wielu regionach Polski. Jednak nie to szokuje. Poniżej anomalia temperatury na 20 sierpnia. W Niemczech, czy na zachodzie kraju może być tego dnia o 12-14 cieplej niż norma wieloletnia. To oznacza naprawdę silny upał w regionie.

Prognozy pogody zaszokują. Potężny upał nadchodzi
Pogoda szokuje. Piekielny upał po 15 sierpnia

Już wczoraj wspominał o tym Arek w prognozie długoterminowej na 16 dni Polski. Po 15 sierpnia czekają nas upały, ale jeszcze nie mordercze. Jednak jeśli wyliczenia modeli potwierdzą się, to w okolicach 20 sierpnia w nasz region uderzą zwrotnikowe, ekstremalnie gorące masy powietrza z południa. Skutkować może to wzrostem temperatury na zachodzie i południu kraju do nawet 40 stopni powyżej zera. Nie bierzmy tych prognoz całkowicie jako pewnik. Przed nami jeszcze cała druga dekada miesiąca. Ponad 10 dni do wyliczanego okresu.

Potężny upał do 40 stopni w Polsce wg. wyliczeń modeli
Potężny upał do 40 stopni w Polsce

Jednak przyznacie, że powyższa prognoza temperatury wygląda spektakularnie. W prognozach widnieją 40ki. Przypomnę tylko, że rekord wszechczasów temperatury maksymalnej za sierpień dla Polski wynosi 39 stopni Celsjusza. Czy rekord jest zagrożony? Poczekajmy z tym jeszcze kilka dni. Z pewnością będę śledził dla Was kolejny aktualizacje modeli numerycznych. Jeśli prognozy utrzymają się, to może czekać nas najsilniejszy upał tego lata.