Pogoda na 10 sierpnia 2022. Mnóstwo słońca i coraz cieplej. Gdzie może przelotnie popadać?

Dzisiejszy dzień praktycznie w całym kraju rozpoczął się słonecznie, choć rześko. Jednak w kolejnych godzinach pogoda na 10 sierpnia przyniesie nam jednak przyjemne, wysokie temperatury powietrza. Nie zabraknie również słońca, choć przelotne opady deszczu mogą pojawić się w części kraju. Zapraszam na prognozę pogody na dzisiejszy dzień.

Mapa baryczna Europy, na środę 10 sierpnia 2022

Mapa synoptyczna Europy na 10 sierpnia 2022
Pogoda na 10 sierpnia 2022. Mapa synoptyczna

W dalszym ciągu niewiele zmienia się w sytuacji synoptycznej nad Europą. Wciąż największy wpływ na pogodę na kontynencie ma rozległy wał wysokiego ciśnienia. Ponieważ wyż rozciąga się od Wysp Brytyjskich po zachodnią Rosję, dlatego na zachodzie i w centrum Europy próżno szukać dziś zwiększonej dynamiki w pogodzie. Niże zaznaczają swój wpływ daleko nad Rosją oraz w Hiszpanii. Tutaj pogoda dziś będzie groźniejsza, przejdą burze. Jednak nie dotyczy to pogody na 10 sierpnia dla Polski. U nas przed nami spokojny, piękny, letni dzień. Zobacz również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Pogoda na 10 sierpnia 2022. Mnóstwo słońca nad Polską

Sytuacja synoptyczna jasno wskazuje, że w środę 10 sierpnia Polska nadal znajduje się pod wpływem rozległego obszaru podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. W związku z tym od rana nad krajem obserwujemy dużo bezchmurnego nieba.

Pogoda na 10 sierpnia 2022. Dużo bezchmurnego nieba nad Polską
Dużo bezchmurnego nieba od rana nad Polską

Sytuacja ta nie zmieni się również w kolejnych godzinach środy. Nadal na przeważającym obszarze będzie słonecznie. Chmury będą pojawiały się nad krajem, lecz będzie to zachmurzenie całkowicie niegroźne. Jedynie na wschodzie i południowym wschodzie Polki pogoda na 10 sierpnia może przynieść chmury kłębiaste wypiętrzone na tyle, że przyniosą one słabe, przelotne opady deszczu. Jednak prawdopodobieństwo opadów jest dziś nad Polską znikome. Nawet na wschodzie, gdzie nadal mamy do czynienia z chłodniejszym, niestabilnym powietrzem, a warstwy hamujące są niższe. Śmiało możemy przyjąć, że przed nami dziś piękny, słoneczny i ciepły dzień.

Coraz cieplej w Polsce

Na wstępie wpisu wspomniałem, że rano było dość rześko. To fakt, na wschodzie kraju słupki rtęci po 5 rano (a tak byłem na spacerze z psem) pokazywały w okolicach 10-12 stopni. W krótkim rękawku nie odczuwałem komfortu termicznego. Jednak temperatura dziś zacznie szybko rosnąć w skutek wciąż silnej operacji słonecznej.

Prognoza temperatur powietrza dla Polski
Pogoda na 10 sierpnia. Temperatury powietrza

Na zachód kraju zaczyna napływać coraz cieplejsze powietrze z południowego zachodu kontynentu. W związku z tym temperatury w kraju będą rosły właśnie od zachodu. Podczas gdy pogoda na 10 sierpnia na wschodzie kraju przyniesie temperatury na poziomie 22-23 stopni Celsjusza, na zachodzie kraju słupki rtęci wskazywać będą nawet 26-28 stopni powyżej zera. Upał jeszcze nie wystąpi, z pewnością jednak na zachodzie kraju czeka nas dzień gorący. Pas centralny kraju z umiarkowanymi temperaturami. W środę od Pomorza, przez centrum po Małopolskę w okolicach 23-25 stopni Celsjusza. Wiatr w kraju będzie dziś praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na bardzo wysokim poziomie, dziś barometry w Polsce wskazywały będą ponad 1025 hPa. Jak widzicie dzisiejsza prognoza pogody przynosi nam praktycznie same pozytywne wieści. Po więcej aktualności pogodowych zapraszam na stronę główną.