Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze ustąpiły, wystąpią przymrozki. Duże ochłodzenie i pogorszenie pogody

Burze ustąpiły z Polski. Groźna pogoda nie będzie już przynosić istotnego zagrożenia dla zdrowia, życia i mienia. Postępuje duże ochłodzenie w kraju i pogorszenie pogody.

Burze niosły szkody w mieniu. Dodatkowo mamy pierwszą w tym sezonie ofiarę śmiertelną

We wtorek panowała dynamiczna pogoda. Obserwowano przewagę zachmurzenia umiarkowanego i dużego. W wielu regionach wystąpiły przelotne opady deszczu, jedynie na krańcach północno-zachodnich i w Bieszczadach bez opadów. Ponadto na południu, południowym wschodzie i wschodzie zdarzyły się lokalne burze, możliwy drobny grad. W czasie burz suma opadów sięgnęła do 15-20 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 12°C na północnym zachodzie do 18°C w centrum kraju i 23°C na południowym wschodzie, lokalnie nad morzem około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, porywisty, południowo-zachodni i zachodni, na zachodzie skręcający na północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h. Wysoko w górach porywy do 60 km/h.

Temperatura maksymalna, 2 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

burze w Polsce, 2 maja 2023 r.
Burze i wysoka temperatura dziś przed frontem

Śmiertelne rażenie piorunem podczas burzy

Dzisiaj w drugiej części dnia doszło do niebezpiecznego zdarzenia doszło w gminie Budzów (woj. małopolskie). Na skutek uderzenia pioruna zginął tam mężczyzna. Doszło do zatrzymania krążenia. Do akcji strażacy z powiatu suskiego zostali wezwani po godzinie 14:00. Pomimo podjętej resuscytacji krążeniowo-oddechowej mężczyzna zmarł po blisko godzinnej reanimacji. Na miejscu interweniowały zastępy państwowej i ochotniej straży pożarnej, pogotowie, policja i śmigłowiec LPR. To tylko pokazuje, że każda burza jest groźna.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Pierwsze dni gorące i upał możliwy, ale i też przymrozki. Gwałtowne burze nie będą rzadkością w Polsce

Wyładowania atmosferyczne zanotowane we wtorek na obszarze Polski przez amatorski system detekcji i lokalizacji

burze w Polsce
Burze nad Polską, 2 maja 2023 w Polsce

Noc z wtorku na środę przyniesie na północy i zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Ponadto w pozostałej części kraju zachmurzenie duże z rozpogodzeniami, opady deszczu, w centrum kraju stopniowo zanikające. Na Lubelszczyźnie początkowo występowały także burze. Jednak na południu i południowym wschodzie akumulacja opadów w kolejnych godzinach może sięgać aż 15 mm do 20 mm, na południu w województwa śląskiego i małopolskiego opady o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowana suma do 25 mm, 30 mm. Tylko wysoko w Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej na szczytach Tatr o 10 cm do 15 cm. Gdzieniegdzie na północy kraju utworzą się mgły ograniczające widzialność do 500 m. W najchłodniejszej części nocy od 0°C na Pomorzu, Warmii i Mazurach do 6°C w centrum kraju i 11°C na Podkarpaciu. Niewykluczone, że północy i zachodzie przygruntowe wystąpią w obszarach rozpogodzeń przymrozki do -2°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz