Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Pierwsze dni gorące i upał możliwy, ale i też przymrozki. Gwałtowne burze nie będą rzadkością w Polsce

Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Zdarzą się pierwsze dni gorące, ale prawdopodobnie nie wcześniej niż w drugiej połowie miesiąca. Być może wystąpią pojedyncze dni upalne, ale więcej będzie dopiero w czerwcu i lipcu.

Wczoraj rozpoczął się nam ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny na półkuli północnej. Sprawdzimy najnowsze odsłony modeli numerycznych, aby zobrazować orientacyjny trend w pogodzie na cały miesiąc.

Pogoda długoterminowa. Prognozy CFS zbliżone pod kątem anomalii temperatury na maj 2023 r.

Analizując najnowsze prognozy modelu CFS, mijający miesiąc powinien zapisać się na przeważającym obszarze Polski w normie termicznej, bądź nieznacznie powyżej normy termicznej. Jednak miejscami na wschodzie może to być miesiąc z ujemną anomalią temperatury. Będziemy to jednak weryfikować w kolejnych odsłonach modeli pogodowych, które zasilone zostaną świeżymi danymi brzegowymi.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFS v2

opady w normie i powyżej
Pogoda długoterminowa wskazuje na chłodny miesiąc na wschodzie według CFS

Więcej opadów na południu, wschodzie, południowym wschodzie, znacznie mniej na północy

Z wyliczeń modelu klimatycznego CFS wynika, że poniżej normy opady możliwe są na zachodzie. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne i w wielu regionach będą to opady w normie klimatycznej, bądź lekko powyżej normy. CFS prognozuje na południowym-wschodzie i południu w normie wieloletniej. Wygląda jednak na to, że nie będzie to tak suchy miesiąc jak sugeruje nam model amerykański.

pogoda długoterminowa. opady w normie i powyżej
Pogoda długoterminowa. Najwięcej opadów na E/SE, S kraju

IMGW-PIB pokazuje miesiąc w normie termicznej, analogicznie jak CFS

Z prognoz specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że maj 2023 r. całym kraju przyniesie najprawdopodobniej średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się w normie wieloletniej, za wyjątkiem północy, gdzie możliwa suma powyżej normy oraz południowo-wschodnich krańców kraju, gdzie możliwa suma poniżej normy. Opady będą jednak mocno nierównomierne z uwagi na dominacje konwekcyjnego ich charakteru.

Prognoza średniej temperatury i opadu na maj 2023 według CMM IMGW-PIB dla Polski

pogoda długoterminowa. IMGW-PIB, prognoza na maj 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Temperatura w normie termicznej według IMGW

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury i opadów dla poszczególnych miast w Polsce

pogoda długoterminowa.
Pogoda długoterminowa pokazuje nam miesiąc w normie termicznej według CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Ujemne temperatury nocami i o poranku możliwe zwłaszcza w pierwszej dekadzie miesiąca

Możliwe są przymrozki, nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 m.n.p.g. Ich największa ilość przypadnie na pierwszą dekadę maja. Do 10-15 maja 2023 r. będzie to miesiąc zimny w całej Polsce. Najwięcej zimnych nocy i poranków poza obszarami górskimi jest spodziewanych na północy i północnym-wschodzie. Jednak tych okresów z przymrozkami będzie mniej względem kwietnia i marca, ale zależne będzie to od skali przejaśnień i rozpogodzeń. Przeważnie temperatura przez całą dobę będzie dodatnia. Sporadyczne dni gorące, a nawet krótki upał jest możliwy, ale dopiero w drugiej części miesiąca. Zwłaszcza przy adwekcji z południa. Pojawić może się także okresami większa koncentracja pyłu saharyjskiego.

Zobacz też: Tornado porywało samochody i wyrywało drzewa z korzeniami. Siła wiatru do 250 km/h

Prognozowana orientacyjnie miesięczna anomalia temperatury na maj 2023 według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

 zimny maj 2023 r. cansips
CanSIPS jako jeden z niewielu modeli zakłada maj jako miesiąc zimny

Oczekujemy okresami jednak dużej aktywności burzowej. Znacznie większej niż w kwietniu. Zjawiska konwekcyjne mogą powodować szkody. Prawdopodobne są dobrze zorganizowane układy burzowe, jak i też superkomórki burzowe. W maju powinniśmy doświadczyć więcej niebezpiecznych zjawisk burzowych.

Prognozowana orientacyjnie miesięczna anomalia opadów według modelu CanSIPS na maj 2023 r.

Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Pierwsze dni gorące i upał możliwy, ale i też przymrozki. Gwałtowne burze nie będą rzadkością w Polsce
Pogoda długoterminowa wskazuje na opady powyżej normy na południu, centru, wschodzie i północnym wschodzie

Pogoda długoterminowa. Więcej burz i dni ciepłych oraz gorących w drugiej części miesiąca

Po 15 maja 2023 musimy spodziewać się większej ilości gwałtownych burz. Przy prognozowanej dodatniej anomalii tygodniowej temperatury możemy zakładać, że okresami docierać będą do Polski wilgotniejsze masy powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w których formować mogą się chmury burzowe niosące groźne zjawiska pogodowe. Pogoda długoterminowa będzie przez nas weryfikowana w kolejnych tygodniach. Widać jednak w modelach, że zimna będzie zwłaszcza 1 dekada miesiąca, a potem kolejne tygodnie powinny być znacznie cieplejsze z niewielkimi fluktuacjami.

Reasumując, pierwsza połowa maja zapisze się raczej poniżej normy termicznej. Przewaga chłodnych mas powietrza będzie wyraźna, dni z temperaturą w normie i powyżej normy będzie niewiele. Sytuacja może zmienić się z biegiem czasu w drugiej dekadzie maja. Niewykluczone, że druga połowa miesiąca będzie znacznie cieplejsza. Prawdopodobne są wtedy znacznie cieplejsze dni, a okresami nawet gorące. Przy silnej adwekcji powietrza pochodzenia zwrotnikowego mogą zdarzyć się pierwsze dni upalne. Jest to jednak wstępny trend, który może ulec zmianie.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl