Burze poprzedzą silne ochłodzenie i śnieżyce w Polsce. W tych regionach niebo przetną błyskawice. Wiatr 70 km/h i deszcz 15 mm

W środę pogoda w kraju jest kształtowana przez rozległą zatokę obniżonego ciśnienia przebiegającą od północy po zachód i południe Starego Kontynentu. Dodatkowo jesteśmy w wilgotnym powietrzu polarno-morskim, w którym występować będzie zmienne zachmurzenie. Natomiast na południu, wschodzie oraz częściowo w głębi kraju z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie spodziewane są przelotne opady deszczu, natomiast województwach południowych i środkowych oraz częściowo zachodnich prognozowane są też lokalne burze. Najcieplejsza masa powietrza ograniczy swój zasięg do regionów południowych, częściowo środkowych i wschodnich Polski. Nad krajem występować ma znaczny kontrast termiczny.

Prognoza burzowa na dzień, 12 marca 2025 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce i zmiana pogody
Burze w kraju prognozuje też (IMGW-PIB)

Zasadniczo w polu rozległej zatoki niżowej przemieszczać ma się ośrodek niskiego ciśnienia. W ciepłym wycinku niżu zaznaczy się ciepła i chwiejna masa powietrza. Dlatego w niej dojdzie do rozwoju burz, szczególnie w drugiej części dnia i wieczorem. Zjawiska burzowe jak na marzec mogą być dość aktywne elektrycznie. Nie można wykluczyć utworzenia się komórek burzowych z rotującymi prądami wstępującymi, czyli prościej mówiąc superkomórkami burzowymi. Większość burz przechodzić ma z południa na północ, jak i też znacznym odchyleniem na północny wschód. Komórki burzowe mogą pojawić się w woj. dolnośląskim, Śląsk Opolski, jak i też w woj. wielkopolsce, woj. łódzkim. Najwięcej burz może wystąpić w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, jak i też wczesną nocą. Potem burze są prawdopodobne na Kujawach, jak i też być może na Pomorzu i Warmii i Mazurach.

Polecamy: Zima uderzy w Polskę. Wraca mróz do -5, lokalnie przejdzie śnieżyca.

Burze w kraju zaskoczą dziś

W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od 14°C do 18°C, chłodniej na północy i północnym zachodzie, od 4°C do 7°C, a na północnym wschodzie, zachodzie oraz w rejonach podgórskich od 9°C do 12°C. 

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 12 marca 2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

burze w Polsce
Burze w Polsce i duży kontrast termiczny w kraju

Szacuje się, że wysokość opadów w burzach nie przekroczy na ogół 5-15 mm, jak i też porywy wiatru do 50-70 km/h. Dzisiejsze burze będą rozwijać się w środowisku niewielkiej chwiejności termodynamicznej. Prognozuje się, że niestabilność powietrza nie przekroczy dzis na ogół 100-250 J/kg. Przepływ mas powietrza w pionowym profilu troposfery nie będzie szczególnie silny, ale DLS 0-6 km osiągnie około 10-15 m/s, gdzieniegdzie w strefie chwiejności termodynamicznej do 20 m/s, pozwalając na lepszą organizacje burz, nawet do form słabych i na ogół krótkotrwałych superkomórek burzowych. SRH w warstwie 0-3 km wyniesie od 100-300 m2/s2. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okażą się opady konwekcyjne o akumulacji 5-15 mm, jak i też wyładowania chmurowe i doziemne. Pioruny najbardziej prawdopodobne są na obszarze Śląska Opolskiego, Dolnego Śląska, jak i też w woj. wielkopolskim, woj. łódzkim. Potem niewykluczone, że nieliczne i zanikajace burze w porze nocnej pojawią się na Pomorzu i Warmii.

Przed nami duży dynamizm w pogodzie, będą w kolejnych dniach ulewne opady deszczu, śnieżyce i burze.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, meteologix.com, wxcharts.com

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC