Burze pojawią się w sobotę nad Polską. Wiemy, gdzie niebo mogą przeciąć błyskawice. Wiatr do 60 km/h, grad i ulewy do 10 mm

Burze możliwe dziś nad Polską. Dynamiczna pogoda w sobotę. Wiemy, gdzie mogą wystąpić zjawiska pochodzenia konwekcyjnego.

Chmury kłębiasto-deszczowe i wyładowania w kraju

W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu układów wysokiego ciśnienia znad południowo-wschodniej części Europy. Dlatego nad obszar Polski docierać będą ciepłe masy powietrza południa, przynoszące na ogół pogodną i słoneczną pogodę. Tylko miejscami w drugiej części dnia i wieczorem zdarzyć mogą się przelotne opady konwekcyjne i lokalne burze.

Postępują istotne zmiany cyrkulacji atmosferycznej nad Europą i przyległościami, co doprowadza do napływu coraz cieplejszych mas powietrza z południa kontynentu europejskiego po dłuższej przerwie. W tej masie pojawią się korzystne warunki do tworzenia się chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus oraz występowania słabych burz. Największe szanse na burze będą po popołudniu i wieczorem. Prognozuje się, że chmury Cb mają przemieszczać się na północ, północny wschód, ustępując w pierwszej części nocy. Akumulacja opadów w burzach nie powinna przekroczyć 5-10 mm, możliwy drobny grad o średnicy 0.5 – 1 cm, ale ryzyko jego wystąpienia nie jest wysokie. Porywy wiatru nie powinny przekroczyć 40-60 km/h.

Z prognoz wynika, że dziś słabe burze mogą pojawić się głównie na południu i północy naszego kraju, ale także miejscami na wschodzie i południowym wschodzie. Docierająca nad ten obszar masa powietrza polarnomorskiego charakteryzować będzie się niewielką chwiejnością termodynamiczną. Nie można ich jednak wykluczyć również w innych regionach Polski.

Prognoza burzowa na 27 kwietnia 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Burze nad Polską 27 kwietnia 2024 r. według iMGW-PIB

Burze i dynamiczna pogoda w Polsce

W sobotę prognozowane jest na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego. Punktowo przelotne, słabe przelotne opady deszczu o akumulacji do 5-10 mm, natomiast wysoko w Tatrach okresami słaby śnieg z deszczem lub śnieg. Jednak po południu gdzieniegdzie możliwe słabe burze. Możliwa wysokość opadów deszczu podczas burz do 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 17°C na wschodzie, około 19°C w centrum do 22°C na zachodzie, natomiast rejonach podgórskich i na wybrzeżu nieco chłodniej od 13°C do 15°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, po południu miejscami porywisty, z kierunków południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 50-60 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 85 km/h.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 27 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Burze w Polsce dziś
Burze w Polsce i niżowa pogoda

Zobacz też: Potężne burze w weekend. 15000 wyładowań w godzinę. Wiemy, kiedy grad i wyładowania pojawią się w Polsce

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 27 kwietnia 2024, 15 UTC według ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda dziś
Lokalne burze możliwe dziś w Polsce

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

burze w kraju
Burzowa pogoda w kraju

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, Essl.org, wxcharts.com