Burze w sobotę będą miejscami groźne. Opady deszczu w burzach do 40 mm, a punktowo ponad 40 mm. Możliwe zalania, lokalnie grad i wiatr do 90 km/h
Burze w sobotę miejscami będą intensywne w Polsce
Zmianie ulega sytuacja baryczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Wyż, który od dłuższego czasu znajduje się na północny-wschód od Polski wyraźnie słabnie. Odblokowana zostanie więc w najbliższych dniach wyraźnie cyrkulacja strefowa. Niże baryczne wraz ze strefami frontowymi wędrować mają z zachodu na wschód. W ostatni weekend sierpnia obserwować będziemy istotną przebudowę pola ciśnienia. Następnie na przełomie sierpnia i września uformuje się stabilny układ wyżowy w rejonie Morza Północnego. Spłynie dlatego do Polski zimne powietrze z dalekiej północy, kończąc upalną aurę, która trwa od wielu dni.
Dziś z zachodu do Polski zbliży się falujący front atmosferyczny. Dojdzie na nim do rozwoju niewielkiego ośrodku niskiego ciśnienia. Na przedpolu frontu dojdzie do uformowania się linii konwergencji wiatru dolnego, wzdłuż której będą tworzyć się ośrodki burzowe. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia będziemy mieć do czynienia z bardzo słabym wiatrem w praktycznie całym pionowym profilu troposfery, dlatego też układy burzowe na ogół nie będą przybierać bardziej zorganizowanych i jednocześnie trwałych postaci.
Sytuacja baryczna na 27.08.2022, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych
Zagrożeniem opady burzowe, grad i duża ilość wyładowań w Polsce
Rozwój burz rozpocznie się prawdopodobnie w drugiej części dnia. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjna do około 1000-1800 J/kg. Zawartość wody opadowej w umownym, pionowym słupie powietrza sięgnie 36-42 mm. Pierwsze burze tworzyć zaczną się głównie w górach oraz w obszarach podgórskich, gdzie ważną role odegra orografia terenu. Z uwagi na słaby wiatr w środkowych i górnych warstwach troposfery, nie przewiduje się szybkiego przemieszczania chmur burzowych. Wiele z burz będzie stacjonarnych, jak i też wolno przemieszczających. Następnie burze mogą zacząć się na północ od rejonów górskich, gdzie istotnym zapalnikiem okaże się zbieżność pola wiatru. Istnieje ryzyko powstania kilku burz multikomórkowych na północnym-zachodzie. W pobliżu strefy frontowej na północnym-zachodzie zaobserwowane może być podwyższone ścinanie wiatru do 12-17 m/s. W przypadku dynamicznej pogody, podamy więcej na łamach naszego portalu.
Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)
Najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne dziś na północnym-zachodzie Polski
Najlepiej zorganizowana konwekcja może wystąpić na Pomorzu Zachodnim. Podstawowym zagrożeniem w środowisku dużej wodności atmosfery, małego przepływu mas powietrza okażą się ulewne, miejscami nawalne opady deszczu prowadzące do podtopień. Wysokość opadów w burzach może sięgnąć 30-40 mm, punktowo na skutek przechodzenia więcej niż jednej burzy do 50-60 mm. W niektórych burzach pulsacyjnych mogą zdarzyć się silne zejścia prądów zstępujących (microburst/macroburst), które mogą poczynić szkody. Porywy wiatru z najsilniejszych burz sięgną do około 80-90 km/h. Z najlepiej rozbudowanych w pionie burz może padać grad o średnicy do 2-3,5 cm.
Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Prognozy wskazują, że w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę zaczniemy obserwować spadek aktywności burzowej. Aczkolwiek w niektórych miejscach warunki do inicjacji świeżej, ale głównie uniesionej konwekcji będą przez całą noc z 27/28 sierpnia 2022. Strefa burzowa na zbieżności przedfrontowej ma przesuwać się w nocy z soboty na niedzielę w kierunku wschodniej Polski. Jednak istotne zagrożenie ze strony burz ma występować wieczorem i w pierwszej części nocy. Z biegiem godzin po zachodzie słońca zmniejszać ma się potencjał do przynoszenia groźnych zjawisk. Miejscami w zasięgu burz w porze nocnej możliwe są zalania, a nawet większe podtopienia.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Z uwagi na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić dane z radarów i detektorów oraz satelitów online.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC