Burze uderzą w sobotę. Nawet 20 mm deszczu, grad do 2 cm i silny wiatr do 70 km/h. Potem przymrozki do -5°C w kraju

W sobotę obszar naszego kraju znajdzie się w zasięgu układów wyżowego znad Morza Północnego i Morza Bałtyckiego. Z północy na południe przemieszcza się chłodny front, za którym napływa chłodniejsza masa powietrza. Tylko początkowo wraz z dużym i całkowitym zachmurzeniem będą występować opady deszczu w pasie od wschodniej do południowej części Polski. Natomiast pod wieczór w środkowej i północnej, wschodniej części kraju aura będzie się rozpogadzać i przejaśniać. Dziś prognozowane są miejscami burze na południu.

Prognoza sytuacji barycznej na 11.05.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

burze w kraju
Front chłodny i burze nad Polską

Wyładowania nad Polską możliwe 11 maja 2024 r.

Prognozy numeryczne wskazują, że dziś burze najbardziej prawdopodobne są na południowym zachodzie naszego kraju. Szczególnie w pasie od południowej części Ziemi Lubuskiej, sięgając dalej nad obszar woj. dolnośląskiego, woj. śląskiego i Małopolski po południowe regiony woj. podkarpackiego. Szacuje się, że podstawowym zjawiskiem towarzyszącym okażą się opady burzowe do 10-20 mm. Niewykluczone są też opady gradu o średnicy 1-2 cm. Porywy wiatru nie powinny przekroczyć 65-70 km/h w zasięgu burz. Pierwsze burze mogą powstać już około południa i powinna utrzymać się do godzin wieczornych. Już w pierwszej części nocy przewiduje się zanik zjawisk burzowych.

Prognoza burzowa na 11 maja 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Burze w kraju 11 maja 2024 r. Prognoza IMGW-PIB

Burze na południowym zachodzie i częściowo południu

W sobotę prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Natomiast na północy, zachodzie i południu kraju gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Jednak w drugiej połowie dnia na południowym zachodzie i południu miejscami utworzą się burze, gdzieniegdzie z gradem. Natomiast w górach możliwe również opady krupy śnieżnej. Przewiduje się wysokość opadów w czasie burz do około 20 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 12°C na północy, około 16°C w centrum i w rejonach podgórskich do 20°C na zachodzie. Jednak chłodniej lokalnie nad morzem około 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Tylko wysoko w górach wiatr porywisty. W czasie burz porywy wiatru dochodzące do 65-70 km/h.

Polecamy: Wichura zaskoczy Europę. Wiatr 100-110 km/h. Kiedy silny wiatr spodziewany jest w Polsce?

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych

burze w kraju
Burze nad Polską

Noc z soboty na niedzielę przyniesie na przeważającym obszarze kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Głównie na południowym zachodzie i południu kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam miejscami możliwe przelotne opady deszczu. Jednak w Sudetach i gdzieniegdzie na południu początkowo możliwe również zanikające burze. W najchłodniejszej części nocy na wysokości 2 m od około -3°C na Podlasiu, około 4°C w centrum do 8°C na krańcach zachodnich. Na północy, północnym wschodzie, wschodzie, centrum przygruntowe przymrozki do -3°C/-5°C. Wiatr słaby, przeważnie północno-wschodni i wschodni. Wysoko w górach oraz podczas burz wiatr porywisty.

Burze w kraju, 11 maja 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org, dw.de