Wichura zaskoczy Europę. Wiatr 100-110 km/h. Kiedy silny wiatr spodziewany jest w Polsce?

Wiosna nie jest porą, w której w Europie wieje silny wiatr. Jednak pogoda nieco zaskoczy mieszkańców Europy. Nad kontynent dotrze wichura. Jak na maj wiatr wiał będzie całkiem mocno. We wpisie sprawdzimy, gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej oraz czy silny wiatr zagrozi również mieszkańcom Polski. Zapraszam do lektury.

Wichura blisko Europy. Czym będzie spowodowana?

Mocniej wiało na zachodzie i wschodzie Europy już w piątek. Jednak nie był to wiatr bardzo silny. Nie ma sensu analizować tych zdarzań dokładniej. Ciekawa, dynamiczna pogoda pojawi się na zachodzie Europy na początku przyszłego tygodnia.

Wichura w Europie. Sytuacja synoptyczna
Wichura w Europie. Sytuacja synoptyczna

Na zachód od Europy obserwowali będziemy silny wyż. Po jego północnej i wschodniej stronie nad kontynent „wśliźnie” się niż. Będzie to dość głęboki układ niżowy. Ciśnienie w jego centrum spadnie w okolice 985 hPa. W kontraście z wyżem (1030 hPa) umiejscowionym nieopodal przyniesie to całkiem dużą różnicę ciśnienia na dość niedużym obszarze. Wiemy, że gdzie duża różnica ciśnień, tam silny wiatr. W związku z tym na zachodzie Europy w okresie nurkowania niżu pojawi się silniejsza wichura.

Wichura na początku przyszłego tygodnia w Europie
Wichura z silnym wiatrem w Europie na początku przyszłego tygodnia

Widzimy, że w skutek dużego gradientu ciśnienia wiatr u wybrzeży Hiszpanii i Francji wiać może w przyszłym tygodniu z siłą nawet ponad 100 km/h.

Wichura w Zachodniej Europie. Przebieg zjawiska

Wiemy już, dlaczego silny wiatr pojawi się w Europie. Spójrzmy więc gdzie wichura w przyszłym tygodniu będzie najsilniejsza i na jak długo silny wiatr pozostanie w niektórych regionach Europy.

Silna wichura w części Europy

Zdecydowałem się na pokazanie animacji od piątku 10 maja, ponieważ chciałem pokazać Wam, że poprzedni niż i związana z nim wichura nie dotarły do kontynentu, tracąc impet nad Atlantykiem. Weekend upłynie w Europie pod znakiem, globalnie spokojniejszej aury. Jednak już od poniedziałku na zachód dotrze dość silne załamanie pogody. Wichura będzie najsilniejsza w Hiszpanii, Francji i na Wyspach Brytyjskich. Wiatr w porywach może przekraczać tu 100 km/h. Mocno wiało będzie w regionie do wtorku włącznie. W środę wiatr na zachodzie Europy zacznie się uspokajać.

Nie tylko wichury, ale i ulewy na zachodzie Europy
Załamanie pogody. Mnóstwo opadów na zachodzie Europy

Opisywany aktywny niż, to nie tylko wichura, ale i silne ulewy na zachodzie Europy. W przeciągu przyszłego tygodnia (zwłaszcza wtorek-czwartek) przykładowo we Francji spadnie nawet do 100 mm wody na metr kwadratowy. Widzimy więc, że w Europie Zachodniej w najbliższym czasie działo będzie się w pogodzie bardzo dużo. Jednak w przyszłym tygodniu warto również zwracać uwagę na to, co będzie działo się w pogodzie w naszym regionie. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na cały czerwiec

Więcej dynamiki w pogodzie również nad Polską

Zacznijmy od opadów. Tych nie będzie w przyszłym tygodniu bardzo dużo. Jednak w drugiej połowie tygodnia czekają nas burze. Lokalnie mogą to być zjawiska silne. Zwłaszcza na południu i południowym zachodzie Polski zjawiska burzowe będą prawdopodobnie intensywne.

Burze nad Polską w przyszłym tygodniu
Burze w prognozach na koniec przyszłego tygodnia

Nie zapomniałem, że głównym tematem dzisiejszego wpisu jest wiatr. Co prawda silna wichura nam w Polsce nie grozi, jednak nie oznacza to, że w kraju nie pojawi się silniejszy wiatr. Odczuwalnie w kraju wiało będzie już we wtorek, przy czym mocniejszych porywów wiatru spodziewamy się na zachodzie kraju. Wspominałem, że dużo bardziej dynamiczna pogoda dotrze do nas pod koniec przyszłego tygodnia. W piątek i na początku przyszłego weekendu siła wiatru w kraju sięgać może nawet 70-80 km/h. To oczywiście dość odległy termin w prognozach. Te mogą ulec jeszcze drobnym korektom, jednak raczej nastawmy się, że druga połowa przyszłego tygodnia w kraju upłynie nam pod znakiem dynamicznej aury.