Burze nad Polską możliwe w sobotę, ale także w niedzielę. Dynamiczna pogoda i silny wiatr w zasięgu konwekcji.
Dziś zaznaczy się nad Polską zatoka niżu znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego wraz z systemem ulegających okluzji frontów atmosferycznych. Tylko na wschodzie kraju na pogodę wpływać będzie skraj wyżu znad północno zachodniej Rosji. Z południowego zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza polarno morskiego.
Dziś przewiduje się, że burze przyniosą opady o wysokości 5-15 mm, miejscami drobny grad o średnicy 1-2 cm. Dodatkowo możliwe są porywy wiatru sięgające 50-70 km/h. W sobotę burze możliwe będą w zasięgu okludującego się systemu frontów atmosferycznych, który przechodzić ma z zachodu na wschód. Główne centrum niżu znajdzie się nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Północnym. Chwiejność termodynamiczna nie przekroczy dziś 200-400 J/kg. Pojawią się jednak podwyższone pionowe uskoki wiatru, które dochodzić będą do 15-20 m/s. Czynnikiem wspomagającym rozwój konwekcje okaże się przechodzenie okludującego się systemu frontów atmosferycznych oraz miejscami orografia terenu. Pierwsze burze możliwe są dziś około godzin popołudniowych.
Prognoza burzowa na 15 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

Burze w nocy nad Polską
Prognozuje się, że w nocy z soboty na niedzielę strefa zjawisk konwekcyjnych przemieści się wraz z frontem atmosferycznym i zjawiskami burzowymi z zachodu do centrum kraju. Prognozuje się, że strefa najgroźniejszych zjawisk burzowych ma przebiegać na linii Gdańsk-Toruń-Opole. Podstawowym zagrożeniem towarzyszącym burzom okażą się intensywne opady deszczu towarzyszące zjawiskom burzowym. Spodziewana wysokość opadów wyniesie od około 15 mm do 25 mm. Lokalnie około 35 mm. Porywy wiatru towarzyszące burzom wyniosą około 60 km/h i nie powinny stanowić po zachodzie słońca istotnego zagrożenia.
Zobacz też: Upał do 33°C, a później groźna, lokalnie niszcząca pogoda. Groźne prognozy na kolejne dni czerwca dla Polski
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

W niedzielę natomiast zjawiska konwekcyjne z wyładowaniami możliwe są we wschodniej połowie naszego kraju. Najgroźniejsze burze możliwe są w drugiej części niedzielnej doby, ale o tym szerzej poinformujemy już wkrótce.
Prognoza burzowa na okres od niedzieli do poniedziałku według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC