Upał do 33°C, a później groźna, lokalnie niszcząca pogoda. Groźne prognozy na kolejne dni czerwca dla Polski

Po wyjątkowo, jak na ostatnie dni spokojnym i słonecznym piątku, pogoda w weekend znów zacznie robić się dynamiczna. Upał raczej jeszcze nie wystąpi, jednak w wielu regioniach Polski zrobi się znów bardzo ciepło. W weekend wystąpią dynamiczne zjawiska pogodowe, jednak naprawdę groźna pogoda prognozowana jest na przyszły tydzień, o czym również w dzisiejszej prognozie. Zapraszam.

Upał wraca do Polski. Czym będzie to spowodowane ?

Do Europy w najbliższych dniach dotrą dwa niże. Pierwszy z nich na zachodzie kontynentu pojawił się już w piątek przynosząc całkiem solidne załamanie pogody na zachodzie Europy.

Niże baryczne przyniosą groźną pogodę, ale i powrót upałów do Europy
Upał wraca do Europy. Niże przyniosą dynamikę, ale i napływ gorących mas powietrza

Powyżej widzimy mapę baryczną na sobotnie popołudnie. Widzimy tu wspominany ośrodek niskiego ciśnienia. Przynosi on mnóstwo opadów w Europie Zachodniej i częściowo w centrum kontynentu. Dziś zajmujemy się jednak temperaturą, dlatego spójrzmy na mapy rozkładu mas powietrza na naszym kontynencie.

Upał na południu Europy. Ciepły weekend również w Polsce
Niż przyniesie napływ cieplejszych mas powietrza w weekend również do Polski

Widzimy, że przed niżem, po jego wschodniej stronie do Europy Południowej i do centrum kontynentu napływać zacznie bardzo ciepłe powietrze aż z rejonu Morza Środziemnego. Przyniesie to upał na południu Europy (o tym za chwilę) i gorącą sobotę we wschodniej połowie naszego kraju. Jednak moją uwagę przykuwa przyszły tydzień. W rejonie Bałtyku znajdzie się kolejny niż, co jeszcze uwydatni napływ gorących mas powietrza z południa Europy w nasz region.

Silny upał w regionie w przyszłym tygodniu
Silny upał w regionie w przyszłym tygodniu. Napływ gorących mas powietrza

Powyżej mapa rozkładu powietrza na środę w przyszłym tygodniu. Widzimy, że gorące, zwrotnikowe powietrze zacznie szerokim promieniem płynąć również do naszego kraju. Zobaczmy jak przełoży się to na temperatury przy powierzchni Ziemi.

Upał w Europie. Po weekendzie gorące masy powietrza również w Polsce

Na wstępie tej części prognozy zobaczmy, jak wygląda prognoza temperatury na kolejne dni dla Europy. Pokaże nam to w fajny sposób, jak gorące masy powietrza obejmowały będą coraz większe połacie kontynentu w kolejnych dniach.

Coraz silniejszy upał w Europie

Widzimy tu, że ciepłe masy powietrza dotrą do Polski już w sobotę. O dniu gorącym (ponad 25 stopni) mówić będziemy w kontekście centralnej i wschodniej części kraju. W tym samym czasie silny upał panował będzie między innymi w Hiszpanii, czy we Włoszech. Niedzielę przyniesie bardzo wysokie temperatury ograniczą się do południowej Europy. W naszym regionie we znaki dawał będzie się front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu i spadki temperatury w okolice 20 stopni. Bardzo ciepło zacznie robić się w Europie i w Polsce w przyszłym tygodniu. Kulminację upału będzie środa, kiedy to temperatury w kraju sięgać będą 33 stopni Celsjusza.

Upał w Polsce będzie w przyszłym tygodniu bardzo silny
Silny upał w Polsce w przyszłym tygodniu

Środa będzie najcieplejszym dniem od początku roku. Tak przynajmniej wskazują obecne wyliczenia modeli pogodowych.

Silne burze i nawałnice nad Polską

Niestety, wszystko wskazuje na to, że w środę po południu upał zostanie dość dynamicznie wyparty z naszego kraju. Przez Polskę przemieszczał będzie się front atmsoferyczny. Przed frontem dojdzie do rozwoju burz, które w wysokiej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza mogą być naprawdę groźne.

Silne burze i nawałnice w przyszłym tygodniu w Polsce
Silne burze w przyszłym tygodniu w Polsce

Powyżej prognoza opadów na środę po południu. Oczywiście do tego czasu jeszcze sporo aktualizacji modeli. Korektom ulec mogą prognozy, zwłaszcza dla zjawisk tak dynamicznych jakimi są burze. Na ten moment wyłącznie ostrzegam, że przyszły tydzień przyniesie nam prawdopodobnie dwa zagrożenia ze strony pogody. Pierwszym będzie najsilniejszy jak do tej pory w roku 2024 upał. Drugim zagrożeniem będą burze, które w tak sprzyjających warunkach mogą być lokalnie niszczące. Oczywiście z biegiem czasu przygotuję dla Was bardziej dokładne prognozy dotyczące zagrożeń pogodowych dla Polski w przyszłym tygodniu.