Burze w chłodnej masie powietrza nie odpuszczą. Będą liczne i miejscami fotogeniczne w Polsce

Burze w chłodnej masie powietrza okażą się w najbliższych dniach liczne. W wielu regionach będą również fotogeniczne. Możliwe zjawiska Mammatus, lejki kondensacyjne, efektowne wały szkwałowe, jak i też tęcze.

Burze w najbliższych dniach formować mają się w chłodnej i wilgotnej masie powietrza pochodzenia polarno morskiego

Dziś Polska znajdzie się na skraju podwyższonego ciśnienia, za którego odpowiedzialny jest wyż znad Irlandii. Jedynie nad północną i zachodnią częścią kraju zaznaczy się układ frontów atmosferycznych związany z płytkim niżem znad Morza Bałtyckiego. Do naszej części Europy docierać ma chłodna, wilgotna i chwiejna masa polarno morska, która spłynęła za frontem okluzji chłodnej.

Sytuacja synoptyczna na 9.07.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Burze w chłodnej masie powietrza nie odpuszczą. Będą liczne i miejscami fotogeniczne w Polsce

Energia dostępna drogą konwekcją w sobotę ma być niewielka, dlatego też burze nie będą silne i długotrwałe. Dominować mają na ogół pojedyncze komórki konwekcyjne, przynoszące głównie opady deszczu. Jeśli pojawią się 9 lipca 2022 burze, to będą na ogół krótkotrwałe i mało aktywne elektrycznie. W czasie przechodzenia chmur kłębiastych wzrośnie prędkość wiatru do około 50-65 km/h. Opady w obszarze oddziaływania chmur kłębiastych nie przekroczą 5-10 mm. Z uwagi na niski poziom kondensacji, możliwe jest tworzenie się lejków kondensacyjnych. Ośrodki konwekcyjne przemieszczać mają się na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z północnego-zachodu na południowy-wschód, wschód. Wyładowania atmosferyczne okażą się dziś nieliczne.

Prognoza konwekcyjna na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze dziś liczne nad Polską

Większa aktywność burzowa w niedzielę nad Polską

Większa aktywność burzowa jest prognozowana w niedzielę, 10 lipca 2022. Nasza część Europy znajdzie się na skraju niżu znad północnej części Starego Kontynentu.

Szczególnie na północy i wschodzie swój wpływ zaznaczy zatoka niżowa. Ponadto z północnego zachodu spłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. W masie tej prognozowane są umiarkowane zasoby energii konwekcji. Natomiast na północy oraz południowym wschodzie również lokalnie podwyższona ilość wilgoci w słupie powietrza. Różnica ciśnienia nie będzie duża. Dlatego też warunki kinematyczne mają być na ogół słabe, co przełoży się na głównie rozproszony charakter konwekcji. Tylko na północy kraju (obszar „1”) możliwe jest łączenie się burz w struktury wielokomórkowe, nie można wykluczyć też burzy superkomórkowej. Można je śledzić na radarach i detektorach.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

burze w niedzielę nad Polską

Poniedziałek okaże się kolejnym dniem ze zjawiskami konwekcyjnymi

Prognozy wskazują, że głęboka konwekcja tworzyć się będzie już od godzin przedpołudniowych i głównie charakteryzować ma się lokalnymi opadami konwekcyjnymi. Burze są najbardziej prawdopodobne na północy i północnym-wschodzie. W burzach prognozowane jest natężenie opadów do 10 – 15 mm/h, natomiast porywy wiatru osiągały do 65 km/h. Tylko na północy kraju zjawiska burzowe mogą okazać się intensywniejsze. W burzach wysokość opadów sięgnąć może do 20 mm, a porywy wiatru do 70 km/h. Nisko położona izoterma 0°C będzie sprzyjać opady niewielkiego gradu, nie jest wykluczone że na północy kraju będą one obfite. Burze przemieszczać się będą powoli z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim. Atmosfera zacznie się stabilizować pod wieczór wraz z osłabieniem insolacji. Burze w pierwszej części nocy nie powinny już występować. Kolejny dzień z większą ilością burz przypadnie na poniedziałek.

Wstępna prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)

burzowo dziś w polsce