Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nawałnice szaleją. Przerażające gradobicia przyniosły grad wielkości piłki tenisowej [ZDJĘCIA]

Nawałnice przyniosły potężne gradobicia

Podczas gdy pogoda w Polsce uspokoiła się, na południu kontynentu szaleją nawałnice. Burze, które występują w Polsce nie są bardzo groźne. Tymczasem choćby we Włoszech przeszły niszczące superkomórki burzowe. Generowały one silne gradobicia przynoszące znaczne straty materialne. Zobacz zdjęcia potężnych kul gradowych o średnicy piłek tenisowych.

Nawałnice we Włoszech były bardzo groźne

Potężne burze i nawałnice przetoczyły się przez Włochy. Już po południu 7 lipca silne superkomórki burzowe zaczęły tworzyć się nad centralną częścią Półwyspu Apenińskiego. Poniżej archiwalny zrzut ekranu z detekcji wyładowań Blitzortung.

Silne nawałnice uderzyły między innymi w Rzym

Potężne superkomórki burzowe utworzyły się na północ od Rzymu i rozpoczęły swą wędrówkę na południe. Gorące, zwrotnikowe masy powietrza i aktywny front atmosferyczny sprawiły, że nawałnice szybko organizowały się w czwartek i piątek w niszczące nawałnice. W kolejnych godzinach potężne burze przetoczyły się między innym przez Rzym, jednak najsilniejsze burze pogoda w ostatnich dniach przyniosła na północy i południu Włoch.

Nawałnice przyniosły niespotykane gradobicia

Niszczące siperkomórki burzowe uderzyły między innymi w region północny Włoch. Poniżej zdjęcia z miasta Ostiglia wykonane przez Lucę Vezossiego.

Nawałnice przyniosły olbrzymi grad we Włoszech
Potężny grad spadł we Włoszech

Zdjęcia obrazują jak potężny grad spadł na miasteczko i okolice. Średnica gradzin miała do 10 cm, a to oznacza, że kule gradowe miały wielkość piłeczki do tenisa. Grad tej wielkości sieje spustoszenie zarówno w uprawach rolnych, jak i w zabudowaniach gospodarczych. Zniszczeniu uległo wiele dachów, szklarni, czy szyb samochodowych. Nawałnice przynosiły nie tylko opady wielkiego gradu, lecz także niszczące porywy wiatru. Poniżej nagranie z miasteczka Cremona. Uderzenie wiatru w miasto miała niszczącą siłę.

Powyższy film zatytułowany został „Tornado we Włoszech” jednak nie jest to do końca prawdą na nagraniu widać silny wiatr prostoliniowy związany ze zjawiskiem downburst. Do tak silnego wiatru dochodzi często w superkomórkach burzowych, ponieważ w części chmury występuje zjawiska silnego prądu zstępującego. Nie ma to nic wspólnego z tornadem, jednak wiatr ma tu również niszczącą siłę. W nocy silne nawałnice przechodziły na południu Włoch gdzie rozwiną się rozległy system konwekcyjny MCS niosąc spustoszenie w południowych regionach Półwyspu Apenińskiego.

Słabe burze możliwe dziś również w Polsce

Burze wystąpią dziś również w Polsce. Nie będą to jednak nawałnice choćby w ułamku tak silne jak opisywane powyżej. Niemniej jednak lokalnie spodziewamy się silnego deszczu, opadów małego gradu i silniejszych porywów wiatru.

Burze dziś nad Polską

Jak widać z mapy ostrzeżeń Polskich Łowców Burz, zjawiska burzowe możliwe są dziś niemal w całym kraju. Będą to burze lokalnie i krótkotrwałe. Nie będą to burze silne. Na nawałnice nastawić musimy się na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca, kiedy to do Polski zawita silny upał z południa Europy. O tym będzie jeszcze czas napisać. Na ten moment cieszmy się w miarę spokojną sobotę z umiarkowanymi temperaturami powietrza.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk