Pogodowe fakty ze Świata. Niszczący upał, gradobicia na południu i ewakuacja mieszkańców zagrożonych powodzią

Mam nadzieję, że tym wpisem rozpoczną dłuższą serię. Nazwałem ją pogodowe fakty i we wpisach z tej serii będę podsumowywał ciekawe wydarzenia pogodowe z ostatnich dni. A dzieje się w pogodzie całkiem sporo. Nie musimy nawet szukać na innych kontynentach, choć jeden pogodowy fakt dotyczył będzie Australii. Zaczynajmy.

Pogodowe fakty. Potężna fala upałów w Hiszpanii

O tym, że upał zbliża się do Polski piszą już wszystkie portale, w tym oczywiście i my. Tymczasem w Hiszpanii potężna fala upałów trwa już obecnie. Poniżej zestawienie temperatury maksymalnej w Hiszpanii za ostatnią dobę.

Pogodowe fakty. Upał w Hiszpanii

Pogodowe fakty są takie, że temperatura w Hiszpanii jest bardzo wysoka. Upał jest wręcz morderczy. Aż na 10 stacjach pomiarowych odnotowano ponad 41 stopni Celsjusza. Internet obiegły fotografie termometrów wskazujących 46 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury prowadzą do olbrzymich problemów energetycznych w kraju. Hiszpanii grozi problem z niewystarczającymi zasobami energetycznymi, by zaspokoić duży popyt na prąd. Ten jak wiemy w okresie upałów jest bardzo duży, choćby ze względu na działającą z maksymalną siłą klimatyzację. Upał w Hiszpanii trwał będzie również w kolejnych dniach.

Upał w Hiszpanii do 47 stopni. Pogodowe fakty

W prognozach na kolejne dni temperatury maksymalne w Portugalii, czy na południu Hiszpanii sięgać mają nawet 47 stopni. Koszmarny upał, który niestety przemieszcza się w naszym kierunku.

Potężne gradobicia we Włoszech

W weekend pisałem o potężnych gradobiciach jakie przetoczyły się we Włoszech w ostatnich dniach. Wróćmy do tych zdarzeń, gdyż tak wielki grad zdarza się w Europie naprawdę rzadko. Kule gradowe osiągały średnicę 10 cm, więc by wyobrazić sobie ich potencjał, wystarczy spojrzeć na piłkę tenisową.

Luca Vezossi. Pogodowe fakty z Włoch. Potężne gradobicia

Czytasz pogodowe fakty Fanów Pogody. Jeśli uważasz, że ta seria może Ci się spodobać, daj nam znać poprzez łapkę w górę na FB lub po prostu napisz do nas, co o tym myślisz 🙂 Wracając do burz i gradobić we Włoszech. Powyższe zdjęcie wykonał Luca Vezossi w regionie Ostiglia na północy kraju. W skutek silnych gradobić ucierpiały pola uprawne i winnice na północy kraju. Silne burze przetaczały się również w centralnych i południowych Włoszech. W okresie 7-9 lipca na terytorium Włoch burze występowały właściwie non stop. Większość z nich były to silne nawałnice niosące wielki grad i szkwałowe uderzenia wiatru. O tym co działo się we Włoszech, a następnie w Grecji i na Bałkanach w opisywanym okresie niech świadczy poniższa mapa.

Mapa wyładowań nad Europą

Widać, że w przeciągu kilkudziesięciu godzin wyładowania atmosferyczne padły praktycznie w każdym regionie w pasie od Włoch do Grecji. To był naprawdę okres silnych burz na południu Europy. Takie są pogodowe fakty ze Świata.

Pogodowe fakty z Australii. Powódź. Mieszkańcy wezwani do ewakuacji

Podczas gdy w Europie zmagamy się z suszą, na zachodnim wybrzeżu Australii przez wiele dni występowały ulewne deszcze. Towarzyszyły im burze, które lokalnie były silne. W skutek nawalnych opadów deszczu mocno zagrożone powodzią stało się Sydney, największe miasto Australii. Poniżej film obrazujący pogodowe fakty z dalekiego kontynentu.

W przeciągu kilkudziesięciu godzin na miasto i okolice spadło ponad 100 mm wody na metr kwadratowy. Takich ilości deszczu nie jest w stanie przyjąć nawet najlepiej utrzymana sieć kanalizacyjna wielkiego miasta. Podobnie jest w Sydney, gdzie miasto zostało zalane. Mieszkańcy od wielu dni zmagają się z powodzią. Władze wezwały ponad 1000 mieszkańców miasta do natychmiastowej ewakuacji, a mowa tylko o najbardziej zagrożonej dzielnicy. Sytuacja w Sydney jest dynamiczna. Władze wciąż walczą z żywiołem. Podoba Ci się taka forma szybkich newsów ze Świata? Daj nam znać. Pogodowe fakty mogą na stałe wejść do ramówki na naszym portalu.

Obserwuj w Google News