Burze z silnym wiatrem zmierzają przez Polskę. Dodatkowo zbliża się główne uderzenie wichury

Groźna sytuacja pogodowa występować ma na obszarze Polski do jutrzejszego popołudnia. Pogoda w naszej części Europy będzie dynamiczna za sprawą wtórnego, pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia.

SIGNIFICANT IMGW PIB na dzień 16 marca 2019 r. godzina 00 UTC. Przez nasz kraj wędrować ma okludujący się stopniowo system frontów atmosferycznych związany z niżem „HEINZ” znad południowego Bałtyku. Prognozowane są w całym kraju opady atmosferyczne, a nawet kolejne zjawiska burzowe.

Dane radarowe z polskiej sieci radarowej POLRAD IMGW-PIB. Widoczna główna strefa opadów na froncie ciepłym zbliżającym się do wschodniej Polski, tuż za nią obserwuje się również występowanie chmur Cumulonimbus.

Burze dziś wystąpiły dziś m.in na Pomorzu Zachodnim, ale także na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Grzmiało również na Kujawach i Pomorzu.

Silne porywy wiatru towarzyszyły strukturze liniowej przemieszczającej się nad Wielkopolską, obecnie wkracza ona do woj. kujawsko-pomorskiego.

Wkrótce kolejne burze mogą pojawić nad Polską. Ich podstawowym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, opady atmosferyczne w mniejszym stopniu, mając na uwadze występowanie istotnie nasilonego strumienia powietrza. Punktowo może padać krupa lodowa, ale możliwe są również opady drobnego gradu.

Możliwy obszar burz do sobotniego poranka według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Dane z detektorów wyładowań sieci Blitzortung

W kolejnych godzinach silny wiać będzie się wzmagać, zwłaszcza na zachodnim Wybrzeżu prędkość wiatru z samego gradientu ciśnienia może nieznacznie przekroczyć 100 km/h. W przypadku konwekcji realne są porywy w głębi kraju nawet 110 km/h.

https://fanipogody.pl/wichura-polska-silny-wiatr-burze-marzec/

Położenie opadów i burz pod adresem poniżej