UWAGA! Wichura z wiatrem powyżej 100 km/h już blisko Polski. Towarzyszyć mogą jej burze

W ciągu najbliższej najbliższych kilku godzin znajdziemy się w zasięgu dynamicznego, rozwijającego się niżu wtórnego. Powstał on już nad Morzem Północnym, gdzie przez Danię skieruje się nad Morze Bałtyckie (prognozowane jest tam najniższe ciśnienie atmosferyczne, centrum jego ulokuje się nad południowymi wodami tego akwenu.). Natomiast w sobotnie południe znajdzie już nad Białorusią i zacznie się wypełniać. W najbliższych godzinach wraz z układem niżowym przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych, najpierw front ciepły, a za nim chłodny. W związku ze stosunkowo dużą głębokością niżu, a także wraz z przemieszczający się frontem chłodnym oraz opadami przelotnymi i lokalnymi burzami. Prognozowane jest wystąpienie silnych porywów wiatru.

Najwcześniej silne porywy wiatru wystąpią w północno-zachodniej części Polski, gdzie już od godziny 19 w piątek prędkość będzie powyżej 70 km/h. Następnie w kolejnych godzinach fala silnego wiatru obejmie zachodnią część kraju. Potem silne porywy wiatru obejmą centrum, południe, a po północy obejmą też środkową i południową część wschodu kraju. Największą prędkość w porywach wiatr osiągnie nad zachodnim i środkowym wybrzeżem, gdzie prędkość wiatru w porywach może przekroczyć 100 km/h. W głębi lądu – na Pomorzu i Wielkopolsce porywy mogą osiągnąć 90 km/h. Na pozostałym obszarze kraju maksymalne porywy mogą sięgać od 70 km/h do 85 km/h.

Możliwy obszar burz w najbliższych kilkunastu godzinach do sobotniego poranka

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska. Podstawowym zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru na trasie potencjalnych burz. Prognoza ważna do 8 czasu lokalnego w sobotę.

Prognoza sytuacji synoptycznej na sobotę 16 marca 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia. W tylnej części niżu „HEINZ” spłynie zimne powietrze o dość sporym potencjale chwiejności. Z powodzeniem w nim formować będzie się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu. Warto zwrócić uwagę na powyższą grafikę pod jeszcze jednym kątem. Nad Wyspami Brytyjskimi znajdzie się centrum dynamicznie rozwijającego się niżu o imieniu „IGOR”, który następnie skieruje się nad Skandynawię (nazwa nadana przez Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie). Prowadzić ma on rozległy ciepły front atmosferyczny, który już w drugiej części sobotniego dnia zbliżać będzie się do Polski. Tuż za frontem napłynie dużo cieplejsza masa powietrza, która szczególnie odczuwalna będzie w niedzielę na przeważającym obszarze Polski. Całkiem prawdopodobne jest przekroczenie 15 stopni na przeważającym obszarze Polski. Na południu wzrost temperatury w niedzielę może nieco ograniczyć zachmurzenie pomimo silnego fenu.

Za nami dynamiczne godziny w pogodzie, bieżącą sytuacje pogodową możecie śledzić pod adresem poniżej.