Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niebezpieczne burze już nad Polską. Możliwe porywy wiatru powyżej 100 km/h i grad.


Sytuacja pogodowa od początku miesiąca jest dynamiczna. Na ogół pogodę w naszej części steruje strefowa cyrkulacja atmosfery. Liczne układy niskiego ciśnienia przemieszczają się blisko Polski, bądź nad naszą częścią Europy wraz z systemami frontów atmosferycznych. Jesteśmy w porze przejściowej pomiędzy zimą a wiosną, co sprzyja ścieraniu się zróżnicowanych mas powietrza. Prowadzi to do dużej dynamiki w pogodzie. Występują również burze. Na rozległym froncie polarnym tworzą się nad Oceanem Atlantyckim układy niskiego ciśnienia, często również niże wtórne po południowych stronach głównych układów niskiego ciśnienia. To właśnie niże wtórne stanowią główne zagrożenie dla mieszkańców naszego kraj i prowadzą do rozległych szkód.

Pogodą w naszej części kontynentu europejskiego zaczyna sterować wtórny układ niskiego ciśnienia o imieniu „HEINZ” uformował się on nad Morzem Północnym, gdzie przez Danię kieruje się nad Morze Bałtyckie (prognozowane jest tam najniższe ciśnienie atmosferyczne, centrum jego ulokuje się nad południowymi wodami tego akwenu). Natomiast w sobotnie południe znajdzie już nad Białorusią i zacznie się wypełniać. Na wschodzie będzie jeszcze silnie wiać

SIGNIFICANT IMGW PIB na dzień 15.03.2019 r. Polska dostała się pod wpływ wtórnego układu niskiego ciśnienia o imieniu „HEINZ”. Najpierw do Polski wkroczył front ciepły, za którym przejściowo napływa cieplejsze powietrze, ale także nieco bardziej wilgotne i nieco chwiejne. Natomiast od zachodu ciepły wycinek niżu zamyka front chłodny. Inicjacja konwekcji zachodzi więc na przedpolu frontu chłodnego. Kluczowym inicjatorem konwekcji jest obecność silnego wspomagania konwekcji pionowymi uskokami wiatru, obecnością silnych obszarów wznoszenia oraz dywergencji pola wiatru w środkowej troposferze.

Aktywna struktura wielokomórkowa (nawet w formie liniowej) przemieszczała się w rejonie Myśliborza w woj. zachodniopomorskim i skierowała się dalej w kierunku wschodnim, z niewielkim odchyleniem na południe. Formacja burzowa może generować na swojej trasie przede wszystkim silne porywy wiatru (do ok. 90-100 km/h) oraz opady drobnego gradu. Kolejna burza uformowała się na południowy-wschód od Kołobrzegu.

W kolejnych godzinach punktowe burze możliwe są na przeważającym obszarze Polski.

Dane z detekcji wyładowań

Dane radarowe z polskiej sieci teledetekcji radarowej POLRAD. Widoczny rozwój burz za główną strefą. W kolejnych godzinach zjawisk burzowych może być więcej.

Prognoza Polscy Łowcy Burz na kolejne godziny

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ

Szczegóły natomiast wichury w linku