Nasza część Starego Kontynentu pozostaje pod wpływem rozległej, górnej zatoki niżowej wypełnionej chłodem. Od zachodu Polska dostała się pod wpływ wyżu znad Wysp Brytyjskich, ale część naszego kraju, zwłaszcza centrum, północ i wschód oraz południe kraju znajdują się w zasięgu płytkiego niżu, który znad Morza Bałtyckiego przesunął się nad Litwę i zmierza nad Białoruś. W nocy znajdzie się on nad Ukrainą. Znad Bałtyku zszedł front chłodny, na którym obserwuje się rozwój zjawisk konwekcyjnych i burz.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD (IMGW-PIB), produkt CMAX na dzień 26 marca 2019 r. godzina 14 czasu lokalnego
Konwekcja tworzy się nie tylko w obrębie frontu chłodnego, ale także w znacznej odległości od niego. Jednak silne ruchy wznoszące występujące w jego obrębie sprzyjają silniejszej intensyfikacji chmur Cb. Silniejszy przepływ mas powietrza tworzy dogodne warunki do łączenia się zespołu chmur Cb w większe pasma konwekcyjne.
Jedno z takich pasm rozciąga się od północnego Mazowsza przez Podlasie. Drugie widoczne jest na pograniczu Kujaw i Warmii oraz Mazur i wkracza nad północną część woj. mazowieckiego.
Na trasie dzisiejszych struktur konwekcyjnych prawdopodobne są opady deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie krupy lodowej. W porze wieczornej i nocnej miejscami opady przejdą w mokry śnieg.
Poszczególne formacje konwekcyjne przynoszą również burze, ale podstawowym zagrożeniem są jednak silne porywy wiatru, które punktowo przekraczać mogą dziś 70 km/h, prowadząc do szkód.
Wyładowania zarejestrowane w ciągu ostatnich 120 minut przez sieć detektorów Blitzortung. Wkrótce burze mogą pojawić na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Zagrzmieć może także w okolicach Warszawy, a niewykluczone, że nawet w samej stolicy Polski.
Możliwy obszar burz we wtorek według Polscy Łowcy Burz
Położenie frontu chłodnego na godzinę 13 czasu lokalnego we wtorek. Front ten wraz z opadami przemieszcza się dalej na południe, południowy-wschód.
W kolejnych godzinach szczególnie intensywne opady, także mieszane i punktowo mokrego śniegu przesuną się dalej na południe i wschód Polski.
Prognoza opadów według modelu UMPL 4 km, ICMW-UW, meteo.pl na dzień 26 marca 2019 r. godzina 15 czasu lokalnego
Prognoza opadów na godzinę 18 czasu lokalnego we wtorek, model UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl
Bieżące położenie opadów i burz pod adresem poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Uwaga! Przybywa burz z silnym wiatrem nad Polską. Wkrótce może zagrzmieć w rejonie Warszawy”