Coraz więcej burz w Polsce. Pojawiła się burza w woj. lubelskim, możliwe następne wyładowania

Wtorek przynosi dynamiczną sytuacje pogodową w kraju. Jesteśmy pod wpływem płytkiego układu niskiego ciśnienia, który znad Morza Bałtyckiego przemieścił się nad Litwę i zmierza nad Białoruś oraz Ukrainę. Prowadzi on front chłodny w obrębie, którego występują zjawiska konwekcyjne. Chmury Cumulonimbus formują się nie tylko na przedpolu frontu chłodnego, ale także w znacznej odległości od niego.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski przez detektory wyładowań Blitzortung

Widoczne duże pasmo konwekcyjne nad Mazowszem i Podlasiem. Nieco mniejsze struktury składające się z kilku chmur Cumulonimbus obserwowane są m.in na obszarze woj. lubelskiego. Zagrzmiało niedawno w okolicach Parczewa, ale niewykluczone, że pojawią się kolejne burze w tej części Polski.

Struktura znad Mazowsza zbliża się do województwa lubelskiego i w kolejnych godzinach dotrze do tej części Polski. Jest ona aktywna elektrycznie, niedawno zagrzmiało w Warszawie.

Na trasie dzisiejszych chmur Cumulonimbus możliwe są opady gradu, deszczu ze śniegiem, ale także krupy lodowej, jak i też kolejne burze

Więcej o sytuacji pogodowej poniżej

https://fanipogody.pl/burze-polska-wiatr-wtorek-marzec/


Położenie opadów pod adresem poniżej