Burze we wtorek nad Polską. Opady konwekcyjne powyżej 30 mm, grad i wiatr do 70 km/h. W tych regionach pogoda okaże się dynamiczna

Burze mogą pojawić się we wtorek nad Polską. Prognozowane opady pochodzenia konwekcyjnego i silny wiatr do 60-70 km/h i grad.

Burze dziś nad Polską będą mniej intensywne niż minionej doby

We wtorek Polska znajdzie się między ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Skandynawii oraz wtórnego znad Bałtyku i antycyklonem znad zachodniej części Europy. Dodatkowo na terenie kraju obserwowane będzie zmienne zachmurzenie duże i umiarkowane oraz przelotne opady deszczu i lokalne słabe burze. Obserwowana będzie adwekcja chłodniejszych mas powietrza polarno-morskiego. Dodatkowo z zachodu na wschód przechodzić ma strefa chłodnego frontu atmosferycznego.

Sytuacja baryczna na 11.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w kraju
Front nad Polską dziś i wpływ niżu z centrum na północ od Polski

Burze w kraju we wtorek

Dziś przeważający obszar Polski znajduje się w znacznie chłodniejszym strumieniu powietrza polarnomorskiego. Burze możliwe są dziś m.in na wschodzie, południowym wschodzie. Intensywność zjawisk towarzyszących powinna być poniżej 1-stopnia zagrożenia meteorologicznego przed burzami. Przewiduje się, że wtorkowe burze okażą się znacznie mniej intensywne niż minionej doby. Na południowym wschodzie opady burzowe i wyładowania mogą miejscami występować w zasięgu wielkoskalowych stref opadów. Komórki pojawią się wcześnie, bo w godzinach około południowych i szczyt aktywności osiągną pomiędzy 13 a 18 czasu lokalnego. Ponadto lokalne komórki burzowe spodziewane są w północnej części kraju, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza. Niewykluczone, że na wybrzeżu burze utrzymają się także po zachodzie słońca, występując przez większą część nocy.

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

zjawiska konwekcyjne dziś nad Polską
Wyładowania atmosferyczne i ulewy dziś nad Polską (IMGW-PIB)

Zjawiska konwekcyjne z wyładowaniami możliwe jeszcze w nocy

Burzowa strefa wystąpić może także w pasie od Warmii i Mazur po Małopolskę. Burze zaczną rozwijać się już około południa, co wynikać ma z zaleganie wilgotnego i chwiejnego sektora powietrza oraz braku mechanizmów hamujących rozwój chmur Cb. Strefa konwekcji i lokalnych burz przemieszczać ma się dość szybko na wschód, południowy wschód.

Polecamy: Upał powyżej 31-32°C pojawia się w prognozach pogody dla Polski

Prognoza konwekcyjna na 11 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze nad Polską

Szacuje się, że dziś w zasięgu najsilniej wypiętrzonych chmur Cb spaść może grad o średnicy 0,5 – 2 cm, ponadto możliwe są porywy wiatru na skutek oddziaływania prądów zstępujących do około 50-70 km/h. Wysokość opadów w konwekcji nie przekroczy na ogół 5-20 mm, ale w przypadku przejścia kilku burz nad jednym obszarem na południowym wschodzie mogą dochodzić do 15-35 mm. Co więcej, nisko położony poziom kondensacji chmur może sprzyjać tworzeniu się zalążków trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształconych i krótkotrwałych 1-2 trąb powietrznych niezwiązanych z mezocyklonem. Intensywność wtorkowych burz będzie na mniejszym poziomie niż wczoraj. Zalecamy jednak śledzić radary i detektory wyładowań online.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB