Burze już nad Polską. Dodatkowo temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczyła 20 stopni na stacjach IMGW

Burze już nad Polską. Zgodnie z prognozami zjawiska burzowe pojawiły się na północy naszego kraju. Dodatkowo pierwszy raz w tym roku temperatura przekroczyła 20 stopni. Brakuje jednak kilku stopni do osiągnięcia dnia gorącego i w marcu nie odnotujemy ani jednego dnia z temperaturą na poziomie 25°C.

Burze w Polsce i wysoka temperatura

W czwartek pogoda w Polsce jest kształtowana przez płytką zatokę związaną z niżem znad Cieśnin Duńskich. Wraz ze strefą przemieszczającego się chłodnego frontu. Dodatkowo zachodu i południowego zachodu dociera cieplejsza i wilgotna masa powietrza polarno – morskiego. Na północy i północnym zachodzie powietrze cechuje się pewną niestabilnością. Dlatego występują też burze. Inicjatorem konwekcji okazuje się front atmosferyczny o charakterze chłodnym.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 23 marca 2023, 12 UTC dla Krakowa, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa

burze w Polsce, adwekcja ciepła w kraju
Napływa do Polski bardzo ciepłe powietrze

Z prognoz na czwartkowy dzień wynikało, że burze wystąpią w w warunkach niewielkiej chwiejności termodynamicznej na północy kraju. Energia dostępną drogą konwekcji sięgnęła 100-200 J/kg. Chmury burzowe przemieszczają się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z zachodu na wschód.

Prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska, autorstwa Piotra Szustera

burze nad Polską
Burze w Polsce wystąpiły. Prognoza Piotra Szustera z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Niżowa pogoda w kraju. Wystąpiły burze

Czwartek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Jednak w wielu regionach występujące przelotne opady deszczu, tylko na południowym wschodzie bez opadów. Na północy i północnym zachodzie w drugiej części pojawiły się burze. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 11°C nad morzem do 17°C w centrum i 21°C miejscami na południu. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. W rejonach podgórskich porywy wiatru do 60 km/h, w Karpatach do 70 km/h, w burzach do 75 km/h.

Burze nad Polską, 23 marca 2023. Dane z detektorów

Struktury konwekcyjne przyjęły dziś miejscami na północy kraju formę liniowych i wielokomórkowych struktur burzowych. Utworzyły się w środowisku niewielkiej chwiejności termodynamicznej. Intensyfikacji konwekcji sprzyja nieco bardziej nasilony przepływ mas powietrza, co przekłada się na pionowe uskoki wiatru do około 15-25 m/s – typowa sytuacja low cape-high shear oraz strefa chłodnego frontu, która wymusza ruchy wstępujące.

Szacuje się, że w burzach porywy nie powinny przekraczać dziś 55-70 km/h. Stosunkowo nisko położona izoterma zero stopni, sprzyjać mogła opadom drobnego gradu o średnicy do 1-1,5 cm.

Burze nad Polską, 23 marca 2023 według danych z systemu detekcji i lokalizacji Blitzortung. Czas podany to UTC

burze w kraju
Burze w Polsce, 23 marca 2023 r.

Pierwsze przekroczenia 20°C. Zgodnie więc z naszymi prognozami

Na wielu stacjach PSHM odnotowano dziś 20°C i więcej. Zatem mamy najcieplejszy dzień od początku 2023 roku. Dane godzinowe wskazują, że w Tarnowie na stacji klimatologicznej zmierzono 21,2°C, ciepło było także w Makowie Podhalańskim, gdzie odnotowano 20,3°C, analogiczne wskazania pokazał wzorcowany i platynowy termometr PT100 w klatce meteorologicznej na stacji meteorologicznej w Nowym Sączu. W Dobczycach zmierzono niewiele niższe wartości, bo najwyższa temperatura godzinowa wyniosła 20,2°C, w Łazach natomiast 20°C.

Zobacz też: Wichura ponad 110-150 km/h zrywa dachy i linie energetyczne. Cyklon Hilmar uderza z zachodu. Przyniesie silny wiatr i burze w Polsce

Pierwsze 20°C w tym roku zanotowano w klatkach meteorologicznych nie tylko w Małopolsce, bo np. na południu Mazowsza, na stacji klimatologicznej w Kozienicach zmierzono dziś o godzinie 14 czasu urzędowego 20,0°C. Musimy mieć na uwadze, że są to wartości godzinowe. Już dziś po godzinie 19 poznamy odczyty z termometrów maksymalnych umieszczonych w Ekranach Stevensona na stacjach IMGW-PIB i te wskazania mogą okazać się wyższe. Przypomnijmy, PSHM prowadzi pomiary temperatury i wilgotności w klatkach meteorologicznych w miejscach nasłonecznionych i na ogół przewiewnych, a na niektórych stacjach również w profesjonalnych osłonach radiacyjnych na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu za pomocą wzorcowanych termometrów oraz higrometrów. Coraz częściej są spotykane na wiele stacjach głównie czujniki typu MAWS. Uzupełnieniem klatek są termometry minimalne i maksymalne. Szczególnie tam, gdzie znajduje się obserwator.

Bierzemy pod uwagę tylko dane z sieci IMGW-PIB

Bazujemy w naszych artykułach tylko na danych oficjalnych z sieci telemetrycznej IMGW, gdyż amatorskie stacje w Polsce (PWS) nie spełniają w większości wymogów jakościowych oraz często lokalizacyjnych. W dni solarne powszechnie zawyżają temperaturę powietrza. Dodatkowo położenie tych stacji często nie spełnia żadnych standardów WMO, czujniki nie są ponadto wzorcowane. Dlatego nie można być pewnym co mierzą one dokładnie, a osłony radiacyjne w tanich stacjach nie chronią czujników w dni z intensywną operacją słoneczną. Zdarzają się niejednokrotnie zawyżenia na amatorskich i tanich stacjach o nawet 3°C/6°C, gdy mamy silną insolacje. Tylko nieliczne stacje założone przez pasjonatów pogody spełniają poszczególne wytyczne IMGW i WMO.

W czwartek i piątek odchylenie temperatury od normy wieloletniej m.in na obszarze Polski sięgać ma nawet 6°C/12°C. Oznacza to ekstremalną anomalie temperatury w pierwszych dniach wiosny kalendarzowej. Potem temperatury spadną i przejściowo pojawi się ujemne odchylenie od normy klimatycznej.

Prognozowane odchylenie temperatury na 2 metrach, 23 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1979-2010 r.

bardzo wysoka anomalia temperatury w Polsce
Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce

Piątek z wysokimi temperaturami, ale i możliwe są kolejne burze

Należy dodać, że piątek będzie kolejnym, ale już ostatnim dniem w mijającym tygodniu, kiedy to temperatura przekroczy 20°C. Ponownie najcieplej ma być w dzielnicach południowych. Jednak 20°C oprócz woj. małopolskiego i świętokrzyskiego możemy zobaczyć także ponownie w woj. mazowieckim oraz na Górnym Śląsku. Temperatura w obszarach górskich i podgórskich podnosić ma znów wiatr fenowy.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 24 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duże odchylenie temperatury w Polsce
Wysoka anomalia temperatury w Polsce

Wyliczana temperatura na 24 marca 2023, 13 UTC według modelu niemieckiego ICON dla Polski

wysoka temperatura w kraju
Bardzo ciepło w kraju, lecz możliwe burze

W najbliższych dniach Polska znajdzie się w zasięgu silnej cyrkulacji zachodniej oraz układów niżowych przemieszczających się nad północnymi rejonami naszego kontynentu. Sprowadzą one pochmurną i deszczową aurę, możliwe są kolejne burze, nawet o większej intensywności. Napływać będą ciepłe masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego z rejonu Atlantyku. Jednak w weekend i na początku przyszłego tygodnia czeka nas istotne ochłodzenie z możliwością wystąpienia nocnych i porannych przymrozków oraz opadów mokrego śniegu. Możliwe są także fale silnego wiatru o skali wichury.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl