Burze powstały nad Polską. Przed nami groźne godziny w pogodzie. Ulewy do 50 mm, grad do 3 cm, wiatr 90 km/h

Dziś nad Polską tworzyć będą się kolejne burze, szczególnie o charakterze pulsacyjnym. Tworzyć mają się na ogół pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Od godzin porannych grzmi na wschodzie kraju, gdzie burze utworzyły się w zasięgu górnej zatoki niżowej i poprzedzającej front chłodny linii zbieżności wiatru. Kolejne burze mogą pojawić się po południu, wieczorem oraz w nocy. Przewiduje się, że zjawiska burzowe będą przemieszczać się na wschód z niewielką prędkością. Duża wodność atmosfery sprzyjać ma znacznej akumulacji opadów, prowadząc do podtopień.

Groźna sytuacja pogodowa w kraju

Prognoza sytuacji barycznej na 16.08.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

zjawiska konwekcyjne w kraju
Zjawiska konwekcyjne nad Polską w zasięgu linii zbieżnosci i chłodnego frontu

Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie dziś do 20-50 mm, ponadto obecność suchych warstw powietrza sprzyjać może generowaniu silnych prądów zstępujących i występowaniu zjawisk microburst. Przeważający obszar naszego kraju znajdzie się dziś w polu podwyższonego ciśnienia, Na wschodzie, południu i południowym wschodzie zaznaczy się dolno-troposferyczna strefa zbieżności wiatru. Chwiejność termodynamiczna sięgnie nawet 1000-1500 J/kg. Niewielkie uskoki wiatru i duża wodność atmosfery sprzyjać będzie tworzeniu się na ogół krótkotrwałych, lecz intensywnych burz.

Prognoza zasięgu i intensywności zjawisk konwekcyjnych na okres od 16.08.2024, 06 UTC do 17.08.2024, 06 UTC nad Europą

grad i ulewy
Wyładowania nad Polską i Europą oraz ulewy i grad

Intensywne zjawiska szczególnie na wschodzie dziś

W godzinach porannych lokalne burze występowały na obszarze woj. lubelskiego, wschodniego Mazowsza ora miejscami na Podlasiu. Były to zjawiska na ogół słabe i umiarkowane. W kolejnych godzinach utworzyć mogą się następne burze we wschodniej części kraju, natomiast na północy kolejne komórki mogą być związane z nacierającym pofalowanym frontem chłodnym. Przeważać mają głównie pojedyncze komórki burzowe. Na tym obszarze zjawiska konwekcyjne będą słabsze i sumy opadowe nie okażą się wyższe niż 10-15 mm.

Prognoza burzowa na 16 sierpnia 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

konwekcja i burze
Zjawiska konwekcyjne dziś w kraju (IMGW-PIB)

Wyładowania atmosferyczne zanotowane od drugiej części nocy do godzin porannych w piątek na obszarze Polski

groźne burze nad Polską
Zjawiska konwekcyjne i wyładowania rano nad Polską

Noc z piątku na sobotę przynieść może pojedyncze burze we wschodniej części naszego kraju. Miejscami słabe burze możliwe są na północnym zachodzie w drugiej części nocy z piątku na sobotę nad Polską. Ponadto grzmieć może na terenie Śląska Opolskiego, woj. śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego. We wschodniej części kraju burze będą występować zwłaszcza wieczorem i w pierwszej części nocy z piątku na sobotę. Szacuje się, że nocne burze będą mniej intensywne niż dzienne. Dlatego akumulacja opadów nie powinna być wyższa niż 10-20 mm, wiatr w porywach nie powinien przekroczyć 60-70 km/h. Pewnym utrudnieniem w inicjacji burz może okazać się obecność suchych warstw powietrza w środkowej troposferze i brak silnego wznoszenia w porze nocnej.

Polecamy: Fala upałów w Polsce.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Wyładowania i ulewy nocne w kraju (IMGW-PIB)

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, IMGW-PIB