Burze z gradem przechodzą nad Polską. Znamy obszary, gdzie grzmi i silnie pada do 10-15 mm

Burze przechodzą nad Polską. Wiemy, gdzie grzmi, 20 marca 2023. Zjawiskom konwekcyjne pojawiły się w drugiej części dnia.

Zjawiska burzowe na początku trzeciej dekady marca, utworzyły się na strefach zbieżności wiatru

W poniedziałek za dnia z zachodu na wschód przez Polskę będzie przemieszczał się słaby chłodny front atmosferyczny niżu znad północnej części Skandynawii. Tuż za frontem napłynęła chłodniejsza masa polarna o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Burze dziś pojawiły się na obszarze woj. dolnośląskiego, południu woj. wielkopolskiego oraz na Opolszczyźnie, jak i też na Górnym Śląsku. Całkiem aktywne burze zaobserwowano na Kujawach. Grzmiało również na Warmii.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w poniedziałek nad Polską, 20 marca 2023 r.

Burze nad Polską
Burze, 20 marca 2023 r. w kraju

Aktywność elektryczna okazała się umiarkowana i wysoka jak na początek 3 dekady marca. Burzom towarzyszyły ulewy o możliwej akumulacji do 5-10 mm, punktowo padał drobny grad. Największe koncentracja wyładowań nastąpiła dziś na południowym zachodzie naszego kraju, ale nie były to jedyne regiony, gdzie pojawiły się burze.

Pioruny zarejestrowane dziś, tj. 20 marca 2023 r. od 17:00 do 19:00 czasu urzędowego w Polsce

burze nad Polską
Burze w Polsce, 20 marca 2023

Całkiem spora aktywność konwekcyjna

W porannej prognozie wskazywaliśmy, że największe ryzyko burz będzie na południowym zachodzie. Zatem zgodnie z naszymi przewidywaniami w drugiej części dnia na Dolnym Śląsku oraz na południu woj. wielkopolskiego zaobserwowano największą koncentracje ośrodków burzowych. Jednak to nie jedyne regiony, gdzie doszło do inicjacji głębokiem i wilgotnej konwekcji, bo całkiem aktywne burze zaobserwowano w rejonie Torunia (woj. kujawsko pomorskie). Grzmiało również na południowym zachodzie woj. łódzkiego.

Zobacz też: Wiosna w Polsce. Kiedy wybuch ciepła i temperatury ponad 20 stopni?

Początek tygodnia przynosi dynamiczne zjawiska konwekcyjne. Opady o charakterze konwekcyjnym obserwowano na obszarze takich województw jak: dolnośląskie, opolskie, jak i też na kujawach oraz Górnym Śląsku, Mazurach. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero stopni, występowały opady gradu. Na przykład w okolicach Krotoszyna. Opady niewielkiego gradu mogły wystąpić także w woj. dolnośląskim – wskazywały na to zobrazowania radarowe z sieci POLRAD.

W pierwszej części nocy obserwujemy stabilizacje atmosfery i zanik zjawisk burzowych. Lokalnie zagrzmieć może nad Polską w pierwszych godzinach po zachodzie słońca. Zmniejsza się pionowy gradient temperatury, który powoduje występowanie niestabilności w wilgotnej masie powietrza. Na bieżąco można śledzić burze i opady w oparciu o dane radarowe z sieci radarów meteorologicznych i systemów detekcji oraz lokalizacji wyładowań w zakładce radar burz.

Fanipogody.pl