Wiosna w Polsce. Kiedy wybuch ciepła i temperatury ponad 20 stopni?

Wiosna nadejdzie do Polski w pełni. Termometry wskazywać będą temperaturę powietrza nawet w okolicach 20 stopni Celsjusza. Przejrzyjmy wyliczenia modeli pogodowych pod kątem temperatury w kraju i regionie.

Wiosna nadejdzie w nasz region w tym tygodniu

Dziś przez Polskę przemieszcza się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Dlatego też przed nami krótkie i niezbyt silne ochłodzenie.

Wiosna w Polsce. Fronty atmosferyczne przyniosą słabe burze
Wiosna w Polsce. Fronty atmosferyczne

Fronty atmosferyczne mogą przynieść dziś burze w Polsce. Zjawiska burzowe możliwe są także w dniu dzisiejszym i pod koniec tygodnia. Jednak już od wtorku po południu w region napływać zacznie znów ciepła masa powietrza z południowego zachodu. Temperatury wzrosną i wiosna zdecydowanie pokaże, gdzie jest obecnie miejsce zimy. O tym jak ciepło zrobi się w regionie i Europie niech świadczy mapa anomalii temperatury.

Mapa z dodatnią anomalią temperatury
Mapa z dodatnią anomalią temperatury

Obszar praktycznie całej Europy zaznaczony jest w ciepłych barwach. Oznacza to, że anomalia temperatury na kontynencie jest zdecydowanie dodatnia. Pod koniec obecnego tygodnia temperatury na południu Polski będą ponad 10 stopni wyższe od normy wieloletniej. Jednak o tym za chwilę.

Wiosna w Polsce. Będzie coraz cieplej

Spójrzmy teraz co prognozują modele pogodowe odnośnie temperatur w naszym kraju. Poniżej animacja utworzona na podstawie wyliczeń europejskiego modelu ECMWF.

Wiosna w pełni. Temperatury poszybują w górę

Bardzo ciepło w kraju zrobi się już w środę. Wtedy to wiosna da o sobie najbardziej znać w dzielnicach południowo zachodnich. Już w środę lokalnie na termometrach ujrzeć możemy w kraju dwudziestki. Pogoda na południu kraju przyniesie dużo słońca, więc temperatury odczuwalne w środę będą naprawdę wysokie. Bardzo wysokie temperatury czekają nas również w czwartek. Na ten moment model ECMWF widzi ponad 2 stopni na południowym wschodzie kraju w czwartek.

Wiosna w Polsce w drugiej części tygodnia
Wiosna uderzy w drugiej części tygodnia

Podczas gdy początek tygodnia będzie jeszcze nieśmiały odnośnie temperatury, tak od środy czeka nas prawdziwy wybuch ciepła w kraju i regionie. Dwudziestki na termometrach wcale nie będą widokiem rzadkim. Ponieważ do kraju wciąż napływać będą ciepłe masy powietrza to wysokie temperatury utrzymają się również w piątek. Jednak pomiędzy południem (ciepłym), a północą różnica temperatury wynosić może nawet w okolicach 10 stopni. To na północy właśnie więcej chmur i możliwe opady. Piątek oraz przyszły weekend (wciąż bardzo ciepły na południu) przynieść mogą nam silniejsze, wiosenne burze w kraju.

Zima nie powiedziała ostatniego słowa?

Jeśli bacznie śledzisz moje wpisy, to kojarzysz, że pod koniec miesiąca zrobi się jeszcze na moment chłodniej. Poniżej prognoza temperatury na noc z 28 na 29 marca.

Przymrozki w Polsce jeszcze w marcu
Przymrozki pojawią się jeszcze w Polsce

Oczywiście to jeszcze dość odległa prognoza, dlatego działkowcy i ogrodnicy niech nie załamują rąk. Jednak planując prace w ogrodzie pamiętajmy, że na ten moment w prognozach pogody dla Polski widać jeszcze ochłodzenie. Nie będzie to silny atak zimy i mrozu. Jednak przymrozki pod koniec miesiąca mogą dotyczyć jeszcze znacznego obszaru Polski. Tak to wygląda w wyliczeniach modeli na końcówkę marca i początek kwietnia. Oby tym razem prognozy uległy jeszcze korektom. Mróz i przymrozki nie są już obecnie nikomu do szczęścia potrzebne.