Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze możliwe dziś nad Polską. Wiemy, gdzie może spaść grad oraz powiać wiatr do 70 km/h

gwaltowne burze

Burze prawdopodobne w poniedziałek nad Polską. Wiemy, gdzie możliwe są opady gradu, jak i też wystąpią porywy wiatru do 70 km/h.

Burze w poniedziałek za chłodnym frontem

W poniedziałek aura w kraju kształtowana jest częściowo przez układ wyżowy dominujący nad Europą środkową i południową, jak i też przez zatokę niskiego ciśnienia układu znad północy kontynentu europejskiego. Dziś w trakcie dnia przemieszczać będzie się front chłodny, które przyniesie słabe, przelotne i miejscami ciągłymi opadami deszczu. Napływać będzie dość ciepła i wilgotna masa powietrza polarnomorskiego z zachodu, południowego zachodu. Za frontem napłynie chłodniejsza polarna.

Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni. Temperatura 16-18 stopni i wiosenne burze. Dynamiczny tydzień w pogodzie nad Polską

Prognoza sytuacji barycznej na 20 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w kraju
Zjawiska konwekcyjne w Polsce, 20 marca 2023 r.

Chwiejność będzie niewielka, ale może okazać się wystarczająca do rozwoju burz

Burze są dziś najbardziej prawdopodobne za frontem chłodnym, gdzie pojawi się chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie chwiejność termodynamiczna do około 100-400 J/kg. Największe prawdopodobieństwo wyładowań będzie dziś na zachodzie, południowym zachodzie naszego kraju. Nie przewiduje się, aby dzisiejszym zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyły intensywne zjawiska. Burze, jeśli się pojawią, to będą krótkotrwałe i słabe. Aktywność elektryczna również okaże się niewielka.

Burze dziś nad Polską możliwe

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Możliwe 20 stopni, częste opady, okresami również burze. Widać jednak przymrozki w prognozach

Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Burze możliwe dziś lokalnie

W zasięgu konwekcji spodziewamy się porywów wiatru do 60-70 km/h. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero stopni, możliwe są za frontem chłodnym opady drobnego gradu, jak i też krupy lodowej. Przewiduje się, że pod koniec dnia strefa opadów skieruje się na wschód, południowy wschód. W pierwszej części nocy pozostaną tylko przelotne opady konwekcyjne, natomiast burze zanikną.

Prognoza burzowa opracowana na najbliższe 24 godziny przez ESSL w oparciu o dane ECMWF/ICON-EU/GFS

burze w Polsce
Prognoza ESSL prawdopodobnie jest przeszacowana obszarowo

Już jutro opady zaznaczą się głównie we wschodniej połowie kraju. Nie przewiduje się, aby wystąpiły burze. Przejściowo znajdziemy się w chłodniejszym powietrzu, ale średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych dniach ma być charakterystyczna dla wiosny termicznej. Zalecamy śledzić radar opadów i burz.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz