Burze prawdopodobne w poniedziałek nad Polską. Wiemy, gdzie możliwe są opady gradu, jak i też wystąpią porywy wiatru do 70 km/h.
Burze w poniedziałek za chłodnym frontem
W poniedziałek aura w kraju kształtowana jest częściowo przez układ wyżowy dominujący nad Europą środkową i południową, jak i też przez zatokę niskiego ciśnienia układu znad północy kontynentu europejskiego. Dziś w trakcie dnia przemieszczać będzie się front chłodny, które przyniesie słabe, przelotne i miejscami ciągłymi opadami deszczu. Napływać będzie dość ciepła i wilgotna masa powietrza polarnomorskiego z zachodu, południowego zachodu. Za frontem napłynie chłodniejsza polarna.
Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni. Temperatura 16-18 stopni i wiosenne burze. Dynamiczny tydzień w pogodzie nad Polską
Prognoza sytuacji barycznej na 20 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Chwiejność będzie niewielka, ale może okazać się wystarczająca do rozwoju burz
Burze są dziś najbardziej prawdopodobne za frontem chłodnym, gdzie pojawi się chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie chwiejność termodynamiczna do około 100-400 J/kg. Największe prawdopodobieństwo wyładowań będzie dziś na zachodzie, południowym zachodzie naszego kraju. Nie przewiduje się, aby dzisiejszym zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyły intensywne zjawiska. Burze, jeśli się pojawią, to będą krótkotrwałe i słabe. Aktywność elektryczna również okaże się niewielka.
Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

W zasięgu konwekcji spodziewamy się porywów wiatru do 60-70 km/h. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero stopni, możliwe są za frontem chłodnym opady drobnego gradu, jak i też krupy lodowej. Przewiduje się, że pod koniec dnia strefa opadów skieruje się na wschód, południowy wschód. W pierwszej części nocy pozostaną tylko przelotne opady konwekcyjne, natomiast burze zanikną.
Prognoza burzowa opracowana na najbliższe 24 godziny przez ESSL w oparciu o dane ECMWF/ICON-EU/GFS

Już jutro opady zaznaczą się głównie we wschodniej połowie kraju. Nie przewiduje się, aby wystąpiły burze. Przejściowo znajdziemy się w chłodniejszym powietrzu, ale średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych dniach ma być charakterystyczna dla wiosny termicznej. Zalecamy śledzić radar opadów i burz.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC