Pogoda na 5 dni. Temperatura 16-18 stopni i wiosenne burze. Dynamiczny tydzień w pogodzie nad Polską

Przed nami dynamiczny tydzień w pogodzie. Przez region wędrowały będą kolejne fronty atmosferyczne przynosząc opady. W kraju nadal będzie bardzo ciepło, a możliwe wiosenne burze jeszcze dodadzą wiosenno letniej pikanterii. Zobaczmy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski.

Cyrkulacja zachodnia. Dużo dynamiki w pogodzie

Właściwie to tydzień już od dzisiejszego poranka rozpoczynamy z bardziej dynamiczną pogodą. Przez Polskę z poniedziałku przechodzi chłodny front atmosferyczny przynosząc rozwój chmur kłębiastych. Podczas gdy w poniedziałek przez Polskę przemieszcza się chłodny front atmosferyczny, tak we wtorkową dobę z zachodu dotrze do nas front ciepły.

Pogoda na 5 dni. Kolejne fronty atmosferyczne
Pogoda na 5 dni. Kolejne fronty atmosferyczne

Front ciepły przyniesie nie tylko powrót po krótkiej przerwie cieplejszych mas powietrza. Znów czekają nas opady przelotne. Burze raczej nie, ale pogoda we wtorek będzie również dynamiczna. Pogoda na 5 dni przyniesie nam kolejne fronty praktycznie przez cały okres trwania prognozy. Pod koniec rozpoczynającego się tygodnia pogoda w Polsce stanie się jeszcze bardziej dynamiczna. Fronty będą jeszcze bardziej aktywne, podobnie jak głębszy będzie rozwój konwekcji nad Polską, a co za tym idzie burze mogą być gwałtowniejsze. Przeczytaj również: Mróz do -35 w marcu na wschodzie. Czy zima wróci do Polski?

Pogoda na 5 dni. Wiosna w pełni nad Polską

Zanim jednak o dynamicznych zjawiskach pogodowych, spójrzmy jakie czekają nas temperatury powietrza w rozpoczynającym się tygodniu. Wiosna złapała zimę za gardło i w tym tygodniu nie odpuści. Zobaczmy prognozę temperatury na piątek 25 marca.

Pogoda na 5 dni. Wysokie temperatury w piątek
Pogoda na 5 dni. Wysokie temperatury w piątek

Zanim jednak dojdziemy do bardzo ciepłego piątku, sprawdźmy co czeka nas w temacie temperatur z początkiem tygodnia, ponieważ przed nami chwilowe ochłodzenie. Tak jak wspomniałem powyżej, dziś przez kraj przemieszczał będzie się chłodny front atmosferyczny. O opadach napiszę w dalszej części tekstu, tutaj zajmijmy się temperaturą w Polsce. Za frontem do kraju spłynie nieco chłodniejsze powietrze przez co czeka nas nieco chłodniejsza noc (na północnym wschodzie możliwe przymrozki). Jednak ochłodzenie nie potrwa długo. Już we wtorek nad krajem przemieści się front o charakterze ciepłym przynosząc powrót cieplejszych mas powietrza. Bardzo przyjemne, wysokie temperatury pogoda na 5 dni przyniesie zwłaszcza w południowej połowie kraju. Spójrzmy na animację prognoz temperatury na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury

Widzimy, że praktycznie każdego dnia (prócz wtorku) w południowej połowie kraju temperatury sięgały będą 15-16 stopni. Lokalnie termometry pokazywały będą nawet do 18-19 stopni. Podczas gdy na południu kraju zrobi się bardzo ciepło, nieco niższe temperatury na północy kraju. Tutaj jednak również ponad 10 stopni Celsjusza. Noce z temperaturą poniżej 10 stopni Celsjusza, ale bardziej rozległe przymrozki nam nie grożą. Pogoda na 5 dni przyniesie rozgoszczenie się wiosny w naszym regionie. Nie tylko pod względem temperatury powietrza, ale również innych zjawisk pogodowych, jak choćby wiosenne, aktywniejsze burze.

Pogoda na 5 dni. Fronty, opady i burze

Jeszcze kilkanaście aktualizacji prognoz wstecz (przed weekendem) zapowiadało się, że obecny tydzień będzie dość nudny. Wiele się jednak zmieniło. Do głosu powróciła zachodnia, strefowa cyrkulacja powietrza. W zasadzie co dobę nad krajem przemieszczał będzie się front atmosferyczny, zwiększając dynamikę w pogodzie. Opady możliwe są dziś i jutro w postaci przelotnej (możliwe burze). W środę przez północną Polskę przemieści się strefa opadów związana z kolejnym frontem atmosferycznym. Wiele wskazuje na to, że bardzo dynamiczna aura czeka nas w Polsce od czwartku.

Dynamiczna pogoda na koniec tygodnia
Dynamiczna pogoda na koniec tygodnia

Wtedy to fronty atmosferyczne będą cechowały się większą aktywnością atmosferyczną. W wielu regionach kraju przejdą silniejsze, wiosenne burze. O tym oczywiście będziemy pisali w prognozach pogody dla Polski na konkretne dni. Warto zaznaczyć, że końcówka tygodnia przyniesie nam również silniejszy wiatr w Polsce.

Pogoda na 5 dni. Silniejszy wiatr na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Silniejszy wiatr w Polsce

W piątek, czy w sobotę na zachodzie kraju wiatr może wiać z prędkością przekraczającą 70 km/h. Podsumowując, czeka nas ciepły, wiosenny tydzień. Powrót do strefowej cyrkulacji zachodniej skutkował będzie licznymi frontami atmosferycznymi, które praktycznie co dobę przemierzały będą kraj z zachodu na wschód. Frontom towarzyszyć będzie nieco bardziej dynamiczna pogoda, w tym nawet pierwsze bardziej aktywne burze nad Polską. Życzę Wam dobrego, udanego tygodnia.