Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Możliwe 20 stopni, częste opady, okresami również burze. Widać jednak przymrozki w prognozachPogoda długoterminowa na 16 dni. Nie zabraknie wiosennego ciepła. W trzeciej dekadzie marca nie powinno brakować okresów z dwucyfrową dodatnią temperaturą. Będą okresami także burze. Zdarzą się nocne i poranne przymrozki, lecz w ciągu dnia temperatura ma być dodatnia. Chłodniej zrobić może się pod koniec miesiąca.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 19.03.2023 do 28.03.2023 według modelu ECMWF HRES 0.1. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa wskazuje na możliwość ochłodzenia
Pogoda długoterminowa wskazuje na kontynuacje termicznej wiosny w wielu regionach Polski, lecz chłodniej może zrobić się pod koniec marca w kraju

Koniec astronomicznej zimy i początek wiosny przyniesie prawdziwy powiew wiosny. Średnia dobowa temperatura powietrza przez wiele dni z rzędu ma być charakterystyczna dla wiosny termicznej. Nie zabraknie w nadchodzącym tygodniu wartości dwucyfrowych na plusie. Częściej przez całą dobę na przeważającym obszarze Polski utrzyma się dodatnia temperatura powietrza.

Zobacz też: Wichury 130-150 km/h na koniec marca. Kiedy i jak silny wiatr dotrze do Polski

Niżowy wzór pogody da się we znaki, co ma mieć związek z odbudową cyrkulacji strefowej atmosfery. Dlatego też możemy spodziewać się okresowo opadów, burz, a nawet i fal silnego wiatru w Polsce.

Zgodnie z prognozami na przełomie 2 i 3 dekady marca zapanowały wiosenne warunki, chociaż w czasie pogodnych nocy zdarzają się jeszcze przygruntowe przymrozki, jak i też na wysokości 2 metrów. Duże amplitudy dobowe temperatury nie są niczym nadzwyczajnym, gdy zalega sucha masa powietrza i w ciągu dnia szybko się nagrzewa, natomiast nocą wychładza w czasie radiacyjnych nocy. Z poniższej prognozy wynika, że w przyszłym tygodniu czeka nas średnia dobowa temperatura powietrza znacznie powyżej normy.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 19.03.2023 do 25.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. według modelu ECMWF dla Polski

Pogoda długoterminowa uwzględnia ciepły początek wiosny w Polsce

Pogoda długoterminowa. Cieplejsza druga połowa marca. Zdarzyć może się jednak krótki epizod ze spływem chłodnej masy powietrza pod koniec miesiąca

Pod koniec mijającego tygodnia powszechne stały się wysokie jak na marzec temperatury. Często notujemy wartości w okolicach 13°C/17°C, a w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca zdarzą się dni z temperaturą przedziale 18°C/20°C. Osiągniecie, a nawet przekroczenie 20°C jest możliwe, chociaż będzie zależne to od skali adwekcji ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu, długości usłonecznienia, jak i też prędkości wiatru. Średnie odchylenie w poszczególnych dniach sięgać ma nawet 3°C/8°C powyżej normy z lat 1991-2020 r.

Przeczytaj również: Mróz do -35 stopni w marcu. Zima nie odpuszcza i wróci jeszcze do Polski?

Warto zwrócić uwagę na średnią dobową temperaturę powietrza na 5 dni według modelu GFS. Dostrzegamy, że temperatura na przełomie zimy i wiosny astronomicznej będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda długoterminowa wskazuje na wiosnę termiczną
Prognozy wskazują na wiosnę termiczną w Polsce

Na szczególną uwagę zasługuje również mapa przedstawiająca średnie odchylenie temperatury na wysokości 2 metrów. Widzimy wyraźnie, że na przełomie 2 i 3 dekady marca temperatury mają być wyższe o nawet 3°C/7°C.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. na 5 dni według modelu GFS/CFSR

prognozy wskazuje na ciepły epizod
Wiosna termiczna w Polsce

Początek kalendarzowej wiosny w akompaniamencie wiosny termicznej, pojawić mają się jednak opady i burze

Wygląda więc na to, że pierwszy miesiąc wiosny zapisze się jako ciepły. Pomimo, że modele ECMWF, CanSips, CFS sygnalizowały przez dłuższy okres czasu miesiąc z ujemną anomalia temperatury, to finalnie zapisze się on powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę i opady w wielu regionach. Średnia obszarowa anomalia na obszarze Polski wyjdzie w okolicach 1,5°C. Przypomnijmy fakt, iż 1 marca 2023 r. rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Jednak już jutro, tj. 20 marca o 22:24 Słońce przejdzie przez punkt Barana. Czeka nas zrównania dnia z nocą, czyli tzw. równonoc wiosenna. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypadnie na 21 marca 2023 r.

Pogoda długoterminowa wskazuje niżowy wzór

Jest prawdopodobieństwo, że kilka chłodniejszych dni, nawet z wartościami w okolicach normy wieloletniej i poniżej normy wieloletniej zdarzy się pod koniec marca. Wtedy wzrośnie też ryzyko częstszych i bardziej rozległych obszarowo przymrozków w porze nocnej oraz o świcie. Długość i skala tego ochłodzenia pozostaje jeszcze pod dużym znakiem zapytania. Dlatego też w kolejnych dniach będziemy weryfikować dokładnie kolejne realizacje modeli numerycznych z różnych ośrodków.

Na dużą uwagę zasługuje również mapa, która przedstawia średnie wartości ciśnienia na poziomie morza. Widzimy wyraźnie, że w trzeciej dekadzie marca częściej dominować ma niżowa pogoda. Antycyklon odsunie się na wschód, ustępując pod naporem atlantyckich niżów z układami frontalnymi. Ruszy ponownie strefowa cyrkulacja atmosfery o różnych składowych, która sprowadzi zwiększony dynamizm w pogodzie. Cyklony będą wędrować znad wód Atlantyku, głównie w kierunku Europy Północnej oraz państw bałtyckich i Federacji Rosyjskiej. Także nad Morzem Bałtyckim mogą pojawić się dość głębokie niże umiarkowanych szerokości geograficznych.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

prognozy wskazują na niżowy wzór pogody pod koniec marca 2023 r.
Pogoda niżowa na początku kalendarzowej wiosny

Niżowy wzór pogody na początku wiosny w Polsce. Będą także lokalne burze

Opady atmosferyczne nie okażą się rzadkością w pierwszym tygodniu astronomicznej wiosny. Już w poniedziałek popada na zachodzie, północy oraz w centrum, jak i też na południu i wschodzie. Niewykluczone są nawet lokalne burze. Najwięcej opadów spodziewamy się w okresie od czwartku do niedzieli, kiedy to padać ma codziennie praktycznie w całym kraju. Pojawić mogą się nawet fale silnego wiatru i zjawiska burzowe.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane orientacyjnie sumy i zasięg opadów w okresie od 19.03.2023, 00Z do 29.03.2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

długoterminowa prognoza wskazuje na częste opady w kraju
Pogoda długoterminowa wskazuje na akcenty z częstymi opadami w Polsce

Pogoda długoterminowa. Chłodny epizod prognozują modele na koniec marca w Polsce

Dość wysokie temperatury pozostaną w Polsce do około 26-27 marca 2023 r. Następnie w okolicach 26-28 marca 2023 r. (+/-2 dni) powinnismy znaleźć się przejściowo w chłodniejszej masie powietrza z wysokich szerokości geograficznych, nawet o cechach arktycznych morskich. Powrotu zimy nie będzie, ale nocne i poranne przymrozki nie okażą się rzadkością. Zdarzyć mogą się również przelotne opady śniegu. Na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy jeszcze poczekać.

Pogoda długoterminowa. Prognoza temperatury na 2 m i opadów na 16 dni według amerykańskiego modelu GFS dla Warszawy

pogoda długoterminowa zaskakuje
Pogoda długoterminowa wskazuje na częste opady, a nawet lokalne burze w pierwszych dniach nowej pory roku

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów dla Warszawy według modelu ECMWF

2023 r. wskazuje na ciepły początek nowej pory roku
pogoda długoterminowa wskazuje na dość wilgotny początek wiosny

Prognoza długoterminowa temperatury na 2 metrach i opadów na pierwsze tygodnie wiosny według ECMWF

pogoda zaskoczy
Pogoda długoterminowa wskazuje na ciepły początek wiosny, chociaż na przełomie marca i kwietnia wzrośnie ryzyko większych przymrozków

Reasumując, początek wiosny przyniesie termiczną wiosnę, która utrzyma się do okolic 26-27 marca 2023. Następnie w ostatnich dniach marca temperatury zauważalnie spadną. Nawet do wartości w normie, a niewykluczone, że nawet doświadczymy ujemnej anomalii temperatury. Marzec 2023 r. zapisze się i tak ciepły, zatem bez wyjątku pomyliły się wszystkie modele klimatyczne, które sugerowały chłodny pierwszy miesiąc wiosny w naszym kraju. W kolejnych dniach na bieżąco śledzić będziemy prognozy numeryczne z uwagi na prognozowany wzrost dynamiki w pogodzie, dużą częstotliwość opadów, a nawet i występowanie lokalnych burz oraz fal silnego wiatru. Jest szansa, ze jeszcze w marcu temperatura osiągnie, a nawet przekroczy 20°C miejscami na południu, południowym zachodzie i zachodzie.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz