Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury 130-150 km/h na koniec marca. Kiedy i jak silny wiatr dotrze do Polski

Wichury na koniec marca w Europie. Kiedy silny wiatr w Polsce?

Przed nami bardzo ciekawa końcówka marca i początek kwietnia w pogodzie. Najpierw zrobi się ciepło, jak podczas letnich dni. Później czeka nas ochłodzenie, które przyniesie nawet przymrozki i lekki mróz w Polsce. Do tego wszystkiego dołożyć należy wichury, które również pojawią się w Europie w ostatniej dekadzie miesiąca.

Kolejne wichury suną znad Atlantyku

Jeszcze w sobotę dość silny wiatr nad Polską spowodowany był zwiększonym gradientem ciśnienia związanym z niżem z północy. W niedzielę sytuacja nad krajem się uspokaja, jednak na Atlantyku już „czai się” kolejny ośrodek niżowy.

Niż na Atlantyku niesie kolejne wichury
Niż na Atlantyku niesie kolejne wichury

Spokojnie w naszym regionie pod względem wiatru będzie jeszcze przez kilkadziesiąt godzin. Tymczasem daleko na zachód widzimy całą serię ośrodków niżowych, które niosą ze sobą silne wichury. Wiatr na Atlantyku wieje z prędkością nawet 150 km/h. Strefa silnego i bardzo silnego wiatru dotrze do Europy Zachodniej w okolicach środy. Sprawdźmy zatem jak silny wiatr wiał będzie w najbliższym czasie na naszym kontynencie.

Wichury dotrą do Europy w połowie przyszłego tygodnia

Powyżej wspomniałem, że wichury związane z aktywnym niżem atlantyckim dotrą do Europy Zachodniej w połowie przyszłego tygodnia. Prognozy siły wiatru na ten moment wyglądają jak poniżej.

Wichury dotrą do Europy w połowie przyszłego tygodnia
Wichury dotrą do Europy w połowie przyszłego tygodnia

Oczywiście na otwartym Oceanie nadal wiało będzie z niszczącą siłą. My jednak zainteresujmy się z jaką siłą wiatr uderzy w ląd. To kiedy silny wiatr pojawi się w Polsce opiszę w dalszej części wpisu. Tutaj zajmiemy się Europą. W środę 22 marca silny wiatr uderzy w Wyspy Brytyjskie. Nie będą to niszczące wichury, jednak siła wiatru na lądzie przekraczać może 100 km/h. Silnych i bardzo silnych porywów wiatru spodziewać należy się w czwartek we Francji i krajach Beneluksu. Warto dodać, że bardzo wietrzna pogoda panować może w Europie również w końcówce marca.

Silny wiatr w Europie na koniec marca
Silny wiatr w Europie na koniec marca

Na zachodzie i północy Wysp Brytyjskich wichury z końcówki marca przynieść mogą wiatr wiejący z prędkością nawet ponad 120 km/h. Zdaję sobie sprawę, że to informacje, które interesują tylko zagorzałych fanów pogody (skąd ja znam tą nazwę?). Przejdźmy więc do sprawdzenia jak silny wiatr i kiedy pojawi się w Polsce.

Silny wiatr w Polsce w marcu? Sprawdźmy prognozy

Wydaje mi się, że najlepszą metodą sprawdzenia czy i kiedy silny wiatr pojawi się w marcu w Polsce jest stworzenie animacji prognoz wiatru. Takowa poniżej. Animację oparłem o wyliczenia modelu ECMWF.

Wichury. Czy silny wiatr dotrze do Polski?

Widać, że silniejszy wiatr pojawi się w kraju w połowie przyszłego tygodnia. Nie będą to silne wichury, ale porywy wiatru w Polsce mogą sięgać 70 km/h. W czwartek na obszarach górskich i podgórskich wiatr wiać może z jeszcze większą prędkością (ponad 80 km/h). Silniejszego wiatru spodziewamy się również w przyszły weekend. W górach możliwy halny, czyli ciepły, suchy wiatr z południa. Ciekawie i trochę niebezpiecznie wyglądają prognozy wiatru na końcówkę marca dla Polski.

Wichury na koniec marca w Polsce?
Wichury na koniec marca w Polsce?

To oczywiście bardzo odległy termin w prognozach. Jeśli jednak scenariusz wyliczany przez model ECMWF sprawdziłby się, to w samej końcówce marca spodziewać możemy się w Polsce znaczącej wichury z wiatrem dochodzącym do 90 km/h. Oczywiście na ten moment to takie trochę bajdurzenie rodem z „Baśnie 1000 i jednej nocy”. To zbyt odległy termin w prognozie. Jednak miejmy z tyłu głowy, że spokój w pogodzie jaki przed nami przez kilka dni nie będzie trwał wiecznie. Pogoda w Polsce w marcu jeszcze się zmieni. Tymczasem wróćcie do nas jeszcze dziś po południu. Arek przygotuje prognozę pogody długoterminowej na 16 dni. Będziecie mogli zapoznać się z bardziej naukowym opisem pogody na najbliższy czas.